Finančně poradenské společnosti se dělí se svými poradci o provizi. Zpravidla si nechávají 20 až 40 % z provizí inkasovaných od partnerských společností. To ale není příliš chytré. Mnohem výhodnější může být vyplatit provizi poradcům celou. A vydělá společnost – i zákazník.

{+}

S myšlenkou vyplácení celé provize inkasované od partnerských společností přichází společnost PlanSecur vedená Pavlem Uzlem, bývalým šéfem českého OVB. Společnost bude inkasovat od poradců pouze poplatky za zprocesování smluv a vyplacení provizí. Nechme stranou nastavení systému a podívejme se na důsledky, které tento přístup s sebou přináší.

Klasické finančně poradenské společnosti na bázi multilevel marketingu si ponechávají řádově 20 až 40 % provizí a zbytek dělí do struktury. To ovšem znamená, že v případě storna bude muset svůj díl výdělku vrátit partnerské instituci. Struktura pak vrátí jen zbývajících 60 až 80 %. Vyplatí-li společnost 100 % inkasovaných provizí do struktury, storno ji de facto nemusí trápit. Celou provizi vrátí struktura a – společnosti poplatky za zprocesování smluv zůstanou.

Důsledky jsou ale mnohem zásadnější. Na systému může vydělat i zákazník. A to přesto, že společnost samotnou nemusí trápit kvalita práce poradců. Není na ní ekonomicky přímo zaangažovaná. Nepřímo jistě, potřebuje udržovat vztahy s partnerskými organizacemi a musí se zabývat i případnými stížnostmi klientů. Ale okamžitý ekonomický dopad rušení smluv nepocítí.

Přesunutí celé tíhy stornoprovizí na poradce zvýší snahu poradců udržovat lepší vztah s klienty a hlídat si kvalitní práci. Proč? U klasické společnosti poradce dostane provizi. Při stornu ji vrátí. Nic víc se neděje, “zbastlí-li” dostatečné množství obětí, některé smlouvy zrušit nestihnou, jiné nad tím mávnou rukou a další si jen pomyslí cosi o své inteligenci (“jsem blbý, tak platím”). V dostatečném množství klientů se uživí i bez kvalitního poradenství, protože “přeživší” smlouvy ho uživí.

pokračování článku na serveru Investujeme.cz

Jaký máte Vy – odborníci – na zmiňovaný postup (výpatu 100 % provizí) názor? Souhlasíte s ním a nebo se spíše kloníte k názoru, že nejde o nejlepší názor?

komentáře 2
 1. Martin Dratva 9 roky

  Za a) upřímně lituji kolegů z MLM 20-40% provize, to je tedy ubohost
  b)dle mého (ostatně naznačil to tak i autor článku) poradenství tímhle může dost utrpět na už tak poškozené reputaci. “Poradci” (uvozovky jsou na místě) začnou za vidinou peněz nabouchávat smlouvy nehledě na kvalitu a poškození budou zase jen klienti. Oni si další oběť najdou – lidí je spousta!

  Jak to ale dopadne uvidíme až časem, zatím to však vidím spíše nevesele…

  0

  0
 2. Martin Dratva 9 roky

  Pardon, špatně jsem to přečetl a komentář mi nejde editovat, avšak ani 60-80% provize není výhra…

  0

  4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account