Společnost Fincentrum stojí před rozkolem, jaký už dlouho na finančně – poradenském trhu nebyl. Na konci všech sporů může zůstat firma, která bude mít o polovinu poradců méně (jak odhadují pesimisté), minimálně se však odhaduje, že třetina poradců této společnosti zamíří ke konkurenci. A proč bylo v tomto kontextu důležité datum 21.8.?

Stalo se to před půlnocí

Pojďme si nejprve shrnout základní fakta: Nejde o nic menšího než je odchod čtyř zemských ředitelů Fincentra, pod nimiž pracuje 1 200 poradců – jsou jimi René Borovička, který dostal výpověď v červnu a dále Martin Kovář, Josef Bittner a Tomáš Martinovský. Ti dostali výpověď mailem 31.7. krátce před půlnocí.

Tito zemští ředitelé, kteří firmě zajišťovali svou rozsáhlou poradenskou sítí polovinu produkce, odcházejí do Broker Trustu. Vzhledem ke konkurenčním doložkám tu budou působit jako poradci na OSVČ a také spolupracovat se společností 4fin, kterou vlastní Hana Strnadová, bývalá finanční ředitelka Fincentra.

Všichni čtyři se na odchod připravovali, mluví o odlišném pohledu na fungování a budoucnost finančního trhu mezi nimi a novým vlastníkem. Zákulisní informace od poradců, kteří odcházejí, říkají, že Swiss Life se chová jako pojišťovna. SL je totiž přesvědčen, že si koupil klientský kmen a poradce na jeho obsluhu. Fincentrum se ale dosud profilovalo jako společnost, kde klienti zůstávají poradcům a ti si svůj kmen mohou při odchodu z Fincentra převést ke konkurenci.

Fincentrum jako srdcová záležitost

Otázkou zůstává, kolik poradců skutečně podá výpověď. Firma má velké obavy, a tak spustila přesvědčovací akci, která se poněkud vymkla kontrole. Ještě by se dalo pochopit agitační video, kde několik poradců a manažerů firmy ostatním kolegům sděluje, proč se rozhodli pod Swiss Life zůstat.

Jako nešťastný se ukázal rozhovor s manažerem společnosti Patrikem Malárem zveřejněný na webu Investujeme.cz , který “ve Fincentru zůstane, protože to je srdcová záležitost.” Investujeme.cz patří společnosti Fincentrum a.s. Podle očekávání se strhla lavina komentářů, v době publikování tohoto článku jich bylo pod textem neuvěřitelných 164. Firma tak své problémy ventiluje nejen poradenské komunitě, ale také široké veřejnosti.

A proč je tedy v tomto kontextu důležité datum 21.8.? To bylo totiž datum výplaty provizí a firma se obává, že se do konce měsíce spustí lavina výpovědí. Proto se všemi možnými způsoby snaží přesvědčit stávající poradce, aby pod novým vlastníkem zůstali. Obavy, že odcházejícím poradcům budou zadržovány provize, se prý naplnily. Jenže stavidla se otevřou po každé provizní uzávěrce…

 

Dnes zaslal do redakce své vyjádření k ukončení spolupráce se společností Fincentrum bývalý zemský ředitel René Borovička. Vzhledem k obsáhlosti textu zveřejňujeme jeho podstatnou část:

“V červnu došlo k ukončení mé spolupráce se společností Fincentrum, kde jsem toho času působil jako zemský ředitel. Stalo se tak po deseti letech vzájemně korektních vztahů, kdy jsme spolu s kolegy z mé struktury přinesli společnosti zisky přesahující stopadesát milionů korun.

Lidsky mě mrzí, že místo toho, abychom si vzájemně popřáli štěstí v dalším profesním životě, spustilo vedení společnosti Fincentrum v souvislosti s mým odchodem očerňující kampaň založenou na nepravdivých tvrzeních. Ale co se dá dělat, ne vše je v životě, obzvlášť v tom byznysovém, zalité sluncem. Zároveň si uvědomuji, že ukončení naší spolupráce bylo s nejvyšší pravděpodobností nevyhnutelné vzhledem k vzájemně odlišným pohledům na fungování a budoucnost finančního trhu.

Do Fincentra jsem vstupoval především kvůli tomu, že mi seděla filosofie toho, že poradce je klientem společnosti a zákazník je zase klientem poradce. Obchodní model společnosti Fincentrum je částečně založen na zdravém pohybu finančních poradců napříč trhem a jejich náboru z jiných společností. Proto mě nyní velmi překvapily zprávy od bývalých kolegů, že vedení společnosti Fincentrum se směrem k těm, kteří se v těchto dnech rozhodli podat výpověď, uchyluje k metodám, jež nemají daleko k zastrašování.

Když jsem v roce 2009 přišel do Fincentra, byl jsem ujištěn, že jsem pro vedení společnosti klientem a oni udělají maximum pro to, abych ze společnosti s týmem neodešel. V opačném případě bylo všem řečeno, že ti, kdo budou nespokojení, mohou kdykoliv odejít. Stejně jsem postupoval já i vedení celou dobu při odchodech lidí z Fincentra.

Aktuálně se situace až absurdně otočila. Po odchodu dostala celá moje rodina dopis, že je nesmím jako poradce kontaktovat. Stejný dopis, že nesmím kontaktovat sám sebe, jsem dostal i já. V opačném případě mají všichni informovat Fincentrum, že jsem jim volal. Mým klientům přišel dopis, že moje jednání i rada je může finančně poškodit. S takovým jednání jsem se na trhu ještě nesetkal a hodně mě to mrzí. Domnívám se, že takto náhlá změna rétoriky firmy může stát za dalšími výpověďmi, které v tyto dny další bývalí kolegové podávají.

Co se tedy mě týká, po odchodu z Fincentra svět finančního poradenství neopouštím. Aktuálně jsem našel pro své nápady přístav ve společnosti Broker Trust, která dlouhodobě prosazuje, a hlavně realizuje vývoj chytrých nástrojů, jež usnadňují a zlepšují práci finančních poradců.

Bohužel nabídku na pokračování spolupráce, kterou jsem od vedení Fincentra dostal těsně před výpovědí, jsem nemohl přijmout, protože pro mé kreativní jádro byla příliš svazující. I tak ale na uplynulých deset let ve Fincentru vzpomínám v dobrém a těším se, že společně budeme na finančně poradenském trhu v budoucnu zdravě soutěžit.”

 

 

1 komentář
 1. El Novák 1 rokem

  Nechtěl jsem se nikdy vyjadřovat, ale když vidím, co je to tu za špínu, kterou píšou placení trollové a co za lži píše Renda, tak se musím prostě vyjádřit! Nemohu To nechat bez povšimnutí!
  Nemohu totiž pochopit drzost tohoto člověka a jeho dalších kolegů! Peníze mu snad zaslepily jeho vnímání světa! Renda na oko brečí, že musel podepsat dodatek ke smlouvě ve Fincentru(jinak ho vyhodí), že se k němu firma nechová hezky, že mu ubližuje, že mu pošlou jen krátký mail s výpovědí, že píšou jeho kolegům a klientům! Pak všechny začne strašit, že to samé čeká i je a že firma je zlá a proto všichni odejděme. Měl však možnost pokračovat, firma mu nabídla možnost vše narovnat a splnit mu jeho požadavky! On se rozhodl nevyužít toho! Proč asi? Odpověď je velice jednoduchá!
  Je to to samé jako kdyby jel autem, zastavila ho policie za rychlou jízdu 250km/h v jeho autě a v kufru mu našla heroin a on řekl, to není moje, to já neřídíl a ta částka také nesedí.
  (podobnost se skutečnou událostí, z jeho života je náhodná)
  Proto ho vyhodili:
  https://www.investujeme.cz/clanky/filip-duchon-vypovedeli-jsme-smlouvu-zemskemu-rediteli-rene-borovickovi/

  Policie by po něm chtěla podepsat také prohlášení, že to není jeho auto a heroin.
  On to však nepodepsal, protože už od ledna 2018 plánoval společně s ostatními, jak převést celou jeho i koupenou strukturu někam jinam a v budoucnu to celé prodá společně s Martinem Nejedlým ještě jednou a utrži za to společně další miliardu korun! To je přece tunelování, je to neetické a nemravné! Řeči o tom, že mu někdo brání v práci ve Fincentru? To jsou jen příběhy aby si obhájili plánovaný podvod s Martinem Nejedlým. Musí si to přeci obhájit sám před sebou a týmem aby to nebylo trapné. Já a lidé, kteří vědí, jak to celé probíhalo od roku 2010, tak nechápou, jak si takový podvod může vzít někdo na svá bedra a ještě u toho všem povídá, že mu firma křivdí a jak si může dovolit ho vyhodit?! Přátelé, kamarádi, kolegové a už exkolegové, kdyby Renda a jeho kamarádi zemští ředitelé pracovali slušně na přechodu to nové firmy, tak jim nikdo nebude bránit v odchodu! Já bych mohl povídat o tom, co lidé z 4Finu dělají za levárny a někteří by si šli i na nějakou dobu sednout do vězení! Dělají podvody a intriky po celé ČR! Tak prosím přemýšlejte, že každá mince má svůj rub a líc! Pokud lidé z 4Finu navolávají jiné poradce  mimo jejich tým s nabídkou spolupráce už od prosince 2017(vše pod maskou aliance!), tak je logické, že když to praskne, tak si to firma nenechá líbit. Je naprosto jasné, že bude chtít uplatnit tvrdé sankce proti těmto lidem!

  https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/fincentrum-chce-po-svych-byvalych-reditelich-72-milionu-korun-1361744

  Pokud někdo začal s neetickou kampaní a nemoralním chováním, tak si musí nést následky! Je dost možné, že jim to i zlomí vaz a půjdou na dlouho do vězení! Nikomu nic zlého nepřeji, ale když si o to tak dlouho koledují, tak se není čemu divit! Vše co se dnes děje, je na základě předem připraveného plánu ještě před prodejem Fincentra! Takže řeči o novém zlém vlastníkovi SL a špatném vedení nejsou na místě! To je jen pohádka pro lidi do týmů aby lépe přešli do nové společnosti! Plány tohoto podvodu sahají až do roku2013, kdy se mluvilo o odchodu Martina Kováře! Je tedy nad slunce jasné, že s tímto již exkamarádem nechci vůbec nic mít a ani na pivo bych s ním nezašel! Co bych mu na závěr vzkázal! Nedělej podvody nebo špatně dopadneš!

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account