ČNB udělila historicky nejvyšší pokutu pro fyzickou osobu (6.000.000 Kč) za prohřešky při finančním poradenství. Tuto informaci zveřejnila včera na svých stránkách ČNB. Pokutu dostal Lukáš Štork. Ten je znám nejenom svými vysokými produkčními výkony, ale také kontroverzní prací s klienty.

Lukáš Štork dostal šestimilionovou pokutu za činnost ve společnosti OVB Allfinanz v letech 2003 až 2008. Před rokem ale přestoupil do Broker Consultingu. Nepoškodí mediálně kauza i tuto společnost? Nejenom o tom si povídáme v exklusivním rozhovoru s Janem Lenerem, ředitelem komunikace společnosti Broker Consulting.

Lukáš  Štork dostal pokutu 6 milionů korun, co na to říkáte?

Pokuta padla před několika měsíci. ČNB to včera jen oznámila. Že Lukáš Štork pravděpodobně  dostane pokutu za své historické prohřešky trh očekával už pár let. Výši určila ČNB před několika měsíci a v kuloárech tato informace proběhla již začátkem prázdnin.

To znamená, že mezi faktickým udělením pokuty a zveřejněním byla docela proluka. Věděli jste to, když k vám Lukáš Štork přestupoval?

Ano, Samozřejmě  jsme věděli, že s ním vede kárné řízení ČNB za činnost vykonávanou před rokem 2009, kdy ještě pracoval u jiné společnosti.

Říkal jste, že se o pokutě v kuloárech mluvilo již o prázdninách. Média, i ta vlastněná konkurencí, ale v tomto případě počkala na oficiální informaci…

Ano, nikdo si to asi nechtěl s ČNB rozházet.

Nebylo pro vás rizikem takového poradce vzít mezi sebe?

Z určitého hlediska nepochybně bylo. Poradce s pokutou je milovaný terč pro mediální útoky konkurence. Obzvláště pro tu, která nemá dostatek věcných argumentů. To je přirozené. Z dlouhodobého hlediska to ale byla příležitost.

Jak to myslíte?

Myslím to tak, že je to šance ukázat, že kvalita poradenství není jen o lidech, jak mnozí s hlásají, ale z velké části o systému a firemní kultuře. To znamená, že jeden poradce se ve dvou různých firmách chová jinak. Odsoudit a nenávidět je snadné. Změnit věci k lepšímu je mnohem lepší, dle mého názoru. U nás například nese za produkci Lukáše Štorka odpovědnost také přímo jeho zemský ředitel Radim Štantejský. Odpovědnost nadřízených bohužel v naší branži není a nebyla vždy samozřejmostí. S Lukášem Štorkem je to jednoduché. Když hraje podle našich pravidel, tak ho nepopotahujeme za jeho minulost a má dispozici standardní porci naší podpory i důvěry.

Mimochodem Lukáše Štorka v minulosti náborovalo několik společností, sám jmenoval například Fincentrum.

Někteří lidé by mohli nabýt pocit, že Lukáše Štorka bude nyní vaše firma obhajovat.

Neobhajujeme jeho činnost v jiných firmách. Takový pocit by neměl reálný  základ.

Jak hodnotíte přímo rozhodnutí ČNB?

Kladně. Mám z něho dobrý  pocit. Osobně případy klientů, na základě kterých byla pokuta udělena, detailně neznám, a zcela důvěřuji ČNB, že rozhodla správně. Věřím také, že se v budoucnu podaří postihnout i další poradce, nebo celé skupiny poradců, kteří kazí jméno slušným poradcům na našem trhu. Takové exemplární případy totiž pomohou v ještě rychlejší samoregulaci.

Děkuji za rozhovor!

Komentářů: 12
 1. TP 8 roky

  OVB jakožto zastřešující MLM tuto činnost toleroval…

  4

  0
 2. Roman Kolář 8 roky

  Bohužel si nemohu odpustit komentář. Za prvé se mi líbí, že už i jiná MLM firma vyhlašuje, že to není o lidech, ale o firmě. Kdybych to napsal já, hned by na mě někdo vyrukoval. :-)
  A hned k tomu doplním zbytek. Pan Štork přece věděl, že to, co klientům dělal, zdaleka nebylo to nejlepší, co jim v rámci své firmy mohl nabídnout. A věděl taky, že způsob, kterým to dělal, nebyl příliš v souladu s tím, jak si to představuje dozorující orgán. Přesto v tom pokračoval dál a jeho firma ho v tom navíc podporovala. Přestupem do jiné firmy se člověk nemění. Je to něco podobného, jako kdyby Marta Semelová přestoupila do ODS :-) Asi by jí nedovolili mávat rudým praporem, ale těžko by z ní někdo dostal její obdiv ke Gottwaldovi. Když je řidič recidivista, tak se vyboduje a přijde o řidičák. ;-)

  12

  2
 3. TKalousek 8 roky

  Romane, Štork je **** (redakčně vymazáno). Dostal co mu patří. BC si zavařili, protože ted po nich konkurence půjde. haha O tom není pochyb. Ale to vaše neustálé naříkání, plakání, plkání a ***** útočení na konkurenci…Podle mě by vám měla čnb odebrat licenci. Za neetickou soutěž. Jak víte, že se člověk nemění? Kde zas berete tohle moudro? (redakčně zkráceno – osobní invektivy)

  3

  7
  • Roman Kolář 8 roky

   Napíšu k tomu pouze toto. Celý ten příspěvek je o panu Štorkovi, nikoli o nějaké firmě a můj komentář k němu, je poněkud citlivější, než ten Váš, takže opravdu nevím, co tu kritizuje. Odmítám se s Vámi bavit stylem osobních invektiv.

   5

   2
 4. TKalousek 8 roky

  A to víte, že se Insie bude prodávat?

  0

  7
  • Roman Kolář 8 roky

   Nevím, jak to souvisí s panem Štrorkem, ale kdyby tomu tak bylo, je pro mě rozhodující, co se v takovém případě změní pro mě nebo naši firmu. Každý z nás má právo se svojí firmou naložit dle svého uvážení a každý, kdo je s ní v nějakém obchodním vztahu se také může rozhodnout, zda v té spolupráci bude pokračovat nebo se některé věci změnily natolik, že bude pokračovat jinde. A ještě bych měl malou poznámku k té neetičnosti. Mě je jedno, kde člověk pracuje a jaký model zastává, pokud má svobodnou volbu to kdykoli a beztrestně změnit, když zjistí, že takový model nevyhovuje. Já na to jen poukazuji, nenutím nikoho s tím souhlasit a také tím nikomu nemohu škodit, protože ten, kdo ví, že je tam dobře, tak tam také zůstane. Totéž může udělat kdokoli směrem k lidem, které máme ve firmě my a já s tím musím počítat. Nevidím na tom nic neetického. Jako daleko méně etické vidím některé formy náboru lidí do této branže, protože sdělování polopravd a manipulaci za etické nepovažuji. A aby nedošlo k omylu, neříkám, že to tak dělají všichni, ale věřte, že po desítkách hovorů s těmi obchodníky jsem toho slyšel opravdu dost. ;-)

   5

   1
  • Pane TKalousku. Jistě víte, jako vysokoškolsky vzdělaný člověk, že vypuštění takovéto polopravdy, není nic moc fér.
   Jak jistě víte, v cca 03/2011 uzavřela Insia partnerství se společností MARSH. Díky tomu se lidem v síti IA rozšířili, pro mnohé konkurenční kolegy nepředstavitelně, možnosti obchodů. Jen jako příklad uvedu možnost pojištění u Loyds.
   Marsh postupně finančně vstupuje do IA a i díky tomu se úspěšně postupně se rozvíjí i expanze IA v Evropě (Slovensko, Polsko, Rumunsko, Itálie, …) Opět nic nového, vše toto věřejně dostupné na netu.
   To, co vy nazýváte prodejem IA, je ve skutečnosti navýšením Mash o několik % na celkových 60%.
   Já chápu, že tato informace mnohé může zaskočit, hlavně manažerské vedení konkurence, protože toto ještě více otvírá cesty úspěchů v makléřkém pojištění průmyslu. To zde na Poradcích stejně moc lidí nedělá.
   Pokud ale stále toto budete považovat za prodej firmy, OK, já s celým kompletním zázemím, které v současné době mám a se jménem IA a Marsh v zádech, tak já se cítím v pohodě.

   PS: Upravte si již jméno v profilu, víte, já se za Vařečka nestydím, myslím, že ani Vy se za svého jmenovce stydět nemusíte.
   :-)

   8

   1
 5. Souhlasím s komentářem pana Koláře a s příspěvkem mého kolegy p. Vařečky.

  3

  0
 6. Martin Ritter 8 roky

  V BC má sám produkci jako menší ředitelství. že by to bylo na nízkonákladových Finančních Plánech?

  2

  0
  • Však všichni víme, že tento člověk, který dostal největší pokutu v historii za své nekalé praktiky a zvěrstva na klientech .. proč v BC je a jakým způsobem tam asi pracuje :-)) A že někdo řekne, že tomu tak není?? Haháááá .. každý den je potřeba zavtipkovat, tak proč ne takovým prohlášením o mravní čistotě a sebekázni u takového loupežníka :-)

   5

   0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account