Peníze.cz: Požadavky na povinnou kvalifikaci finančních poradců nepoctivé jedince z trhu nedostanou. To by dokázal jen jejich registr, který by jim zabránil přecházet od jedné firmy ke druhé, říká Pavel Matoušek, člen představenstva společnosti Broker Consulting. Čtěte rozhovor nejen o registru poradců, vzdělávání a odbornosti.

Ministerstvo financí pracuje ve spolupráci se zástupci poradenských firem na jednotných pravidlech pro prodej finančních produktů. Jedním z opatření by mělo být i stanovení kvalifikačních standardů pro poradce. Znamená to, že dnes nejsou poradci dostatečně vzdělaní?

Ne, ale pro různé produkty platí dnes různé požadavky na odbornost. Jiné jsou u pojištění, jiné jsou u investičních produktů. U hypoték či jiných úvěrů nejsou požadavky žádné. To není dobré, protože lidé, kteří se na finančním trhu pohybují, nemají sjednocený, nazvěme to, „řidičák“. Je to stejné, jako bych měl jiná pravidla pro řízení sedanu a jiná pro řízení kombíku. Pokud se povede nastavit požadavky na odbornost dobře, může to zvýšit i důvěru spotřebitelů ve finanční trh.

V čem by požadavky na odbornost měly být jednotné?

Mělo by se stanovit minimum znalostí pro všechny. Pak by musel zprostředkovatel splnit i požadavky pro konkrétní sektor, v němž by se chtěl pohybovat. Uvažuje se o rozdělení finančních produktů do tří skupin – pojištění, investice a úvěrové a vkladové produkty. Ty by se dělily podle náročnosti ještě podrobněji třeba na životní pojištění, neživotní pojištění, havarijní pojištění a další. Zprostředkovatel by pak získával „řidičák“ pro danou skupinu produktů.

Jak by se měla kvalifikace poradce prokazovat?

To zatím není jasné. Neví se, jestli by prokázání kvalifikace formou zkoušky bylo u nějaké státní instituce nebo pověřených vysokých škol. Nebo zda to bude v režii samotných poradenských firem. Asi většina zprostředkovatelů se kloní k tomu, aby na základě státní certifikace mohli zkoušky organizovat sami. Pro ty, kteří by tu možnost neměli, ať existuje externí subjekt, třeba vysoká škola.

Pokračování rozhovoru najdete zde.

Autor: Jan Stuchlík, Peníze.cz

Může registr poradců nepoctivce opravdu dostat z trhu ven? Jaký je váš názor?

1 komentář
  1. regist poradců by měl význam to zajisté ale v předchozím příspěvku je že na poradce pro prodej hypoték nejsou žádné požadavky.Já však moc dobře vím,protože se dlouho pohybuji právě v této katagerii ,že to není pravda.Pojišťovák si zajde na školení ,přečete si VOP a pod.(samozřejmost je certifikat od ČNB) a tím to končí a prodává .Avšak v prodeji jsou nutné školení a prodlužující certifikáty na prodej úvěru ze stavebního spoření a hypoték .Jinak bychom to nemohli prodávat .A změn je během roku rozhodně více než v pojištění.Pohybuji se ve finanční oblasti už 15 let.Jsem určitě pro stanovení jednotných pravidel ale jak je najdete to nevím,protože oblast je velice rozsáhlá.Protože pracuji pro makléře a to už 10 let ,tak mě žádná oblast není cizí.A nováček by měl mít nastaveny postupné krůčky jak se dobrat ke kvalifikaci ,protože vyznat se v oboru je hodně složité.A pokud by chtěl být dobrý ba právě výborný ve svém oboru,musí se neustále vzdělávat a sebevzdělávat .Informaci je hodně a pokud je nebude mít,uteče dřív než udělá pár nesmělých krůčků protože se bude bát ,že ty informace nikde nenajde.A kde vlastně? A kdo ho bude vzdělávat????A to je množství otázek ????A jak se v tom vyzná????A td…

    1

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account