Na toto téma bylo realizováno několik průzkumů, dva z nich proběhly ve spolupráci s Mutumutu a týkaly se především finanční situace domácností. První z průzkumů (na vzorku 1136 respondentů) byl realizován těsně před vyhlášením stavu nouze, druhý (na vzorku 1243 respondentů) o týden později. A je znát, že za těchto několik dní se finanční situace Čechů výrazně zhoršila.

 

Finanční situace domácností se odráží v byznysu

Z druhého průzkumu je patrné, že si v důsledku koronaviru pohoršilo 40 % domácností, razantní zhoršení své finanční situace pocítilo 14 % respondentů, polepšilo si 1,37 % z nich a finanční krizi naopak nepocítilo  přes 44 % dotazovaných.

„My jsme podobné výsledky očekávali,” konstatoval Tomáš Vakrman ze společnosti Mutumutu. “Mezi oběma průzkumy – jeden probíhal v době, kdy se vyhlašovala plošná karanténa a druhý po vyhlášení karantény – byl rozdíl v daleko větším dopadu na finanční rozpočet domácností než v samotném strachu lidí. Negativní dopad do finančního rozpočtu uvádí v druhém průzkumu o 30 % respondentů více, kdežto v případě strachu nebo negativních pocitů je to pouze o 10 % více. To samé jsme zaznamenali i v našem byznyse. První týdny koronavirové krize nám stoupla produkce, zatímco v posledních třech týdnech převážily mezi lidmi obavy z finanční situace. Češi začali více šetřit  a zvažovat větší nebo dlouhodobější investice.“

Hypotéka, životní pojištění a koronavirus

A jak dopadly další průzkumy, tentokrát se zaměřením na finanční produkty? Kde jsou příležitosti (investice) a kde hrozby (budu mít na splátku úvěru)?  Je to tak – lidé se začínají obávat o svou schopnost splácet hypotéku, a to více než polovina (56,7 %) těch, kteří si úvěr v minulosti sjednali. A téměř polovina (49,2 %) oslovených, kteří uvažují o vlastní nemovitosti prostřednictvím úvěru na bydlení, změnila svůj přístup a 85 % z nich pořízení vlastního bydlení odložilo.

V případě životního pojištění více než polovina oslovených očekává, že jejich pojistka je nebude krýt pro případ koronaviru. “Už jsme bohužel nedělali hlubší rozbor, jestli je to proto, že si sjednali jenom určitá rizika nebo zda mají pouze úrazové pojištění,” podotkl moderátor diskuse Petr Zámečník. “V jiném námi realizovaném průzkumu jsme ale zjistili, že lidé se velmi často soustředí právě na úraz a další rizika si obvykle nepojišťují, přestože jim samostatně přikládají význam.”

Zajímavé ale je, že ze 42 % respondentů, kteří uvažují o životním pojištění, někteří změnili svůj přístup  a téměř čtvrtina z nich chce pojistku, která kryje také koronavirus. A opět – velká část lidí sjednání životního pojištění v aktuální situaci odložila.

 


Petr Zámečník

Petr Zámečník působí na pozici Chief Content Officer ve společnosti EMA data a jako šéfredaktor serveru Poradci-Sobě.cz od podzimu roku 2019. Svou profesní dráhu zahájil jako šéfredaktor odborného serveru Měšec.cz, u jehož zrodu stál na přelomu let 2000 a 2001. V létě 2007 přešel na pozici šéfredaktora odborného serveru Investujeme.cz ve společnosti Fincentrum, kde zakládal a následně řídil též specializovaný web Hypoindex.cz. Od zimního semestru akademického roku 2006/2007 vyučuje na VŠE v Praze. Petr Zámečník vystudoval ekonomii na IES FSV UK, doktorské studium v oboru management na VŠE v Praze a MBA studium na VŠEM.

 

 

 

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account