Včera přinesl server Investujeme.cz rozhovor s Petrem Stuchlíkem. Je plný manipulací s fakty a je plný lží o naší společnosti Broker Consulting a o mé osobě. Petr Stuchlík si zvykl, že může ve svých tiskových prohlášeních volně používat svou morální flexibiltu bez ohledu na fakta, obyčejnou mezilidskou slušnost, nebo na to, že je ve funkci, kdy ovlivňuje životy několika stovek spolupracovníků, kteří stojí za jeho úspěchem.

O co jde konkrétně? Čtěte dále. Znáte mechanismus prodeje firem v naší branži? Výplata finančních prostředků probíhá postupně a původním vlastníkům se musí podařit splnit určité výkonové limity a udržet firmu 2 až 5 let, aniž by se rozpadla. Investor chce v této době realizovat své zisky.

Proč by se firma měla ale rozpadat? Původní vlastníci totiž neprodávají ani tak značku, budovy či výrobní stroje, ale lidi pracující ve firmě. Jde o prodej lidí. Lidé se dobrovolně nechtějí nechat prodávat, protože je čeká změna kurzu a mají se stát nástrojem zisku. Současná komunikace Stuchlíka je motivována snahou udržet, co se dá, a působit na své lidi ve Fincentru tak, aby to neohrozilo jeho finanční příjmy.

Je lež, že jsem chtěl dříve prodat společnost Broker Consulting. Jaká je skutečnost? Nikdy jsem tyto transakce na rozdíl od majitelů Fincentra nevyhledával. Byly mi ale v průběhu času navrhovány, to je pravda. Jako příklad mohu uvést Českou pojišťovnu nebo Benson OAK (Gabriel Eichler).

V prvním případě jsem s úsměvem odmítl hned první nabídku. Nakonec s námi paradoxně desítky bývalých poradců této pojišťovny spolupracují. V druhém případě jsem do jednání vstoupil, jednalo se však o minoritní podíl pro investora. Investor by neměl vliv na řízení a nesměl by jakkoliv ohnout naši nezávislost a poslání. Předběžně ocenil naši firmu Broker Consulting na minimálně 1,5 a s bonusy až na 2,9 násobek ročních tržeb. Myslím, že je ale všeobecně známo, jak jednání dopadla. Nakonec jsem stejně odmítl. Existovala totiž teoretická možnost, že bych v budoucnu mohl přijít o kontrolu nad firmou kvůli povinnosti společného prodeje. Moc dobře vím, jak investoři uvažují. Chtějí mnohem více (viz dále) než jen investovat kapitál.

Chtějí firmu a lidi v ní přeprodat strategickému investorovi (pojišťovna, banka), který usiluje o tržní podíl, aby mohl prodávat své (například) pojistné produkty. Myslíte si, že do firmy vstoupí mecenáš, který se lidem rozdá a bude do nich investovat? Tak to určitě nebude. Tady jde o zisk. O minimalizaci nákladů a maximalizaci profitu.

Já osobně cestou prodeje majority a ztráty kontroly nikdy nepůjdu. Něco jsem lidem slíbil a hodlám to do puntíku dodržet. Vždy budu chtít zachovat kontrolu nad firmou, aby nějaký pomazanec bez zkušeností nemohl otočit kormidlem, na které lidé v Broker Consulting spoléhají. A navíc tuhle práci miluji, dělám ji od prvních schůzek s klienty (ještě donedávna jsem byl u klientů aktivní), vše jsem si vybudoval a našel jsem lidi, kteří jdou se mnou. Co jiného bych dělal? Šil obleky nebo prodával víno? To není nic pro mě. Za svůj život jsem vydělal mnoho milionů a mohl bych se třeba slunit na plážích. Nechci, jsou tu lidé, kteří na mě při cestě za svými sny spoléhají.

Vyzývám chlapce ze společnosti Fincentrum, kteří právě prodávají své lidi, aby zveřejnili, jaké s nimi mají přesně plány. Jak se bude situace vyvíjet v dalších 5 letech, když jejich původní zadání při hledání investora znělo navrhnout „exit strategy“? Kolik peněz poslal investor opravdu do společnosti Fincentrum formou navýšení kapitálu (naředění podílů), aby mohla investovat a zlepšovat se? A kolik peněz šlo a ještě půjde formou prodeje akciových podílů do rukou Stuchlíka a Nejedlého? Proč je komunikace tak agresivní a zároveň bez konkrétního obsahu? Všimněte si, kolik úsilí Stuchlík věnuje tomu, aby preventivně odstínil pravdu. Všimněte si, jak moc útočí na konkurenci. Stejně jako po našem vítězství v testu finančních poradců, kdy nás obvinil, že jsme výsledky ovlivnili a pak se za svá slova musel omluvit. Nenechte se obelhávat.

Předpokládám, že po zveřejnění tohoto textu přijde protinámitka, že má reakce je pouze náborem spolupracovníků společnosti Fincentrum, kteří jsou nyní v nejistotě. Ano, ve Fincentru pracuje řada skvělých poradců a manažerů, se kterými by mě opravdu velmi bavilo spolupracovat. Můj motiv je ale nyní zcela jiný. Výroky Stuchlíka k poradcům Fincentra i útoky na mou osobu jsem už nemohl přehlížet.

Petr Hrubý je generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti Broker Consulting, a.s.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account