S robo-poradci se v České republice roztrhl v posledních letech pytel. Mnozí obchodníci přinesli koncept robo-poradenství založených na řízených portfoliích indexových fondů ETF. Online prodej tak začal výrazně konkurovat zprostředkovatelským sítím, které stále využívají tradiční formy prodeje a osobního kontaktu se zákazníkem.
Finanční gramotnost běžných lidí je dlouhodobě nízká a většina dostupných služeb velmi komplikovaná, a proto je poptávka po službách zprostředkovatelů stále vysoká. I oni však potřebují moderní nástroje, aby byly jejich služby pro klienty i nadále atraktivní.
Této díry na trhu se rozhodl Finax využít. Finax je slovenský fintechový robo-poradce s licencí obchodníka s cennými papíry. Jako jeden z mála robo-poradců na světě totiž využívá k prodeji hybridní model. Kromě přímého prodeje vyvinul i jedinečnou platformu pro investiční zprostředkovatele, díky kterému získají prodejci nové a moderní nástroje prodeje v kombinaci s jedinečným produktem.
„Na Slovensku už naše produkty prodává více než 1200 zprostředkovatelů. Česko je nám historicky velmi blízké a klienti dlouhodobě využívají zprostředkovatelů při nákupu investičních produktů. Dlouho jsme hledali způsob, jak vstoupit na český trh, protože s příchodem MiFID II přišly i omezení pro zahraniční obchodníky. Tento problém jsme však vyřešili a spouštíme službu i pro české agenty,“ říká Juraj Hrbatý, jeden z dvojice zakladatelů společnosti Finax.
Kde se Finax vzal?
Příběh Finaxu začal v květnu 2017 a za jeho vznikem stojí Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík, které spojila hlavně nespokojenost s finančním sektorem, na kterém chyběly finanční produkty, které by dlouhodobě přinášely nadprůměrný výnos a kde by byl klient na prvním místě.
V roce 2019 zaznamenal Finax až 600% nárůst objemu majetku pod správou a jeho služby začínají být na Slovensku velmi oblíbené, což dosvědčují desítky recenzí spokojených zákazníků. Finax vsadil zejména na vzdělávání formou blogů, podcastů či videí.
Finax je robo-advisor a slovenský fintech startup, který pro širokou veřejnost přináší jednoduchou, digitální a revoluční online formu pasivního investování. Úkolem je pomoci drobným investorům a zprostředkovatelům s výběrem vhodného investičního portfolia a provést investory celým investičním procesem. Působí v zemích V4 a v Chorvatsku, kde přináší pasivní investování do ETF fondů.
Jak vypadá nabídka?
„Náš produkt se dá chápat jako alternativa tradičních investičních nástrojů, kterými jsou podílové fondy. Právě pasivní investování přes ETF fondy přináší klientům vyšší výnosy ve srovnání s konkurencí,“ připomíná Juraj Hrbatý.
Finax také přináší vlastní know-how, jak provádět rebalancing, který dlouhodobě dokáže zajistit dodatečný výnos v průměru 0.4% až 0.5% ročně. Do České republiky, ale i na další trhy, přinášejí plně lokalizovaný produkt s přihlédnutím na specifika daného trhu (např. daně) a do popředí staví klientův zájem a cíl, což je dosahování co nejvyšších výnosů pro klienty, a proto rebalancing a nákupy/prodeje provádí se zohledněním 3letého časového testu a tak, aby klientům nevznikala daňová povinnost. To vše lze už od 500 Kč měsíčně při ročním poplatku 1% + DPH.
Jako první broker v Evropě využívá Finax při registraci a ověření totožnosti obličejovou biometrii, díky čemu je registrace velmi jednoduchá. Nabízí 11 typů portfolií, a to od těch nejkonzervativnějších po ty nejvíce dynamické, které je vybráno investorovi na základě vyplnění krátkého dotazníku dle rámce MiFID II.
Výhodou pro finanční zprostředkovatele, ale i klienty, je také nízká časová náročnost, přehlednost a přístup k informacím. „Plně si uvědomujeme fakt, že mnoho lidí stále více důvěřuje konkrétní osobě, se kterou mají dlouholetý vztah, a preferuje osobní setkání před online prostorem. Stejně tak finanční zprostředkovatelé dokáží řešit finance člověka komplexněji a nabídnout větší péči o finanční majetek. Proto jsme pro finanční zprostředkovatele dlouho připravovali unikátní řešení, které jsme průběžně vylepšovali a rozvíjeli i díky jejich podnětům a zpětné vazbě. Výsledkem je náš zprostředkovatelský modul, který přináší každému personifikovaný přístup, užitečné nástroje podpory prodeje, digitalizované smlouvy, přehledné seznamy a mnoho dalších funkcionalit, díky kterým registraci svého klienta můžete zpracovat do 15 minut,“ říká Juraj Hrbatý v rozhovoru pro redakci poradci-sobě.
Proč Finax dosáhl na Slovensku takového úspěchu mezi zprostředkovateli?
Finax loni získal největší fintech investici v dějinách Slovenska, a to od Ivana Chrenka, nejbohatšího Slováka žijícího na Slovensku.
Získané prostředky Finax investoval do zlepšení produktu a expanze do zahraničí. Z prezentací, které jsme viděli i na minulých FINFestech, vnímáme jako výhodu Finaxu, v porovnaní s jinými robo-poradci, hlavně tyto věci:
1) Výrazně jednodušší a přehlednější registrace.
2) Personifikovaná platforma pro každého jednoho zprostředkovatele.
3) Možnost využívat online prodej i pro zprostředkovatele. Zprostředkovatel má možnost udělat online webinář pro potenciální zákazníky, následně rozdat odkazy a klienti se mu zaregistrují sami.
4) Biometrická identifikace totožnosti, pokud s klientem děláte smlouvu na dálku. Pokud děláte smlouvu s klientem, platforma Finax si sama načte všechny údaje z občanského průkazu.
5) Registrace je rychlá a pomáhá zprostředkovateli vybrat rizikový profil a nastavit výšku vkladů.
Vychytávek je však více. Podrobný popis najdete na blogu Finaxu: Zprostředkování Finaxu investičními agenty dostupné už i v Česku. Pro zajímavost přinášíme i náhled do statistik distribuce, podle kterých během roku 2019 téměř polovina klientů uzavřelo smlouvy přes zprostředkovatele.
Cesta Finaxu do Čech ale nebyla procházkou růžovým sadem. Jelikož zákon neumožňuje zprostředkovatelům přímou spolupráci se zahraničními obchodníky, rozhodl se Finax navázat spolupráci s českým obchodníkem, Moventumem, který vystupuje jako Introducing Broker v České republice a plní funkci smluvního partnera pro IZ.
Více informací se budete moci dozvědět i na workshopu už koncem června, zde v online prostorách FINFestu, kde se vám Finax představí.
Zajímavostí Finaxu je i odměňovací model pro investiční zprostředkovatele, který je velmi podobný dnes používaným modelům. Zprostředkovatel získává celý poplatek distribuce, a to až do výše 4% z předpokládaných vkladů klienta, ve formě poplatku za investiční poradenství.
Finax se ale dělí i s poplatkem za řízení portfolia, pokud se zprostředkovatel o klienta dlouhodobě stará. Díky vyššímu zhodnocení si tak může poradce vybudovat časem docela solidní pasivní příjem.
Zúčastněte se workshopu a získejte více informací. Díky jedinečnému modulu pro zprostředkovatele vám Finax ušetří při prodeji finančních produktů spoustu času, který můžete investovat do získávání nových zákazníků, péče o stávající a budování vašich struktur. Odpadne vám starost s obíháním a doručováním smluv a vaše práce se stane efektivnější.
Přístup Finaxu nás velmi oslovil, a proto jsme se rozhodli dát mu na našem webu větší prostor. Finax se do projektu FINFest.online zapojuje jako hlavní partner a v nejbližších měsících bude k dispozici v rámci svého virtuálního stánku a v diskusích (např. už 9. června), ale i prostřednictvím workshopu, kde blíže představí svou platformu pro zprostředkovatele.