Přemýšlíte o založení spoření, ale zatím stále váháte a vlastně ani netušíte, jakou částku si odkládat stranou?Doporučujeme nečekat. Dávat si peníze stranou hned s první výplatou se vyplatí. Přečtěte si, jaký způsob spoření je nejvíce efektivní.

Proč vůbec spořit?

Pokud jste studenti, začínáte pracovat nebo teprve zakládáte rodinu, nejspíš se vám penze zdá jako vzdálená budoucnost. Ale je dobré myslet dopředu a zajistit si finance na stáří. V důchodovém věku počítejte s menšími příjmy od státu, možná klesnete i pod průměr svého platu, na který jste dosud zvyklí. Rozhodně se proto nevyplatí spoléhat na stát, ale vytvořit si určitou rezervu a mít pocit soběstačnosti.

Jak spořit?

K tomu, abyste si začali spořit, není potřeba žádný velkých procesů. Stačí, když si zřídíte spořicí účet, kam si budete každý měsíc odkládat určitou částku. Na účet hned nemusíte posílat velké sumy, i 300 Kč měsíčně je dobrý začátek, který vám v budoucnu může pomoci.

Kolik byste si měli naspořit?

Množství úspor a výše odkládané částky záleží vždy na tom, jak chcete ve stáří žít a jaké máte životní nároky. Plánujete spíše odpočívat nebo cestovat? Ideální je si měsíčně odkládat alespoň 10 % ze svých příjmů. To by vám mělo pomoct udržet si svou životní úroveň i ve stáří. Dále ale platí, že čím později začnete spořit, tím více byste si měli odkládat.

Finanční přehled na stáří

Sami si určete, s jakou sumou byste ve stáří chtěli měsíčně vyjít. Roli hraje i to, za jak dlouho plánujete jít do důchodu. Udělejte si proto svůj finanční přehled na stáří, kde zohledníte vše zmíněné a získáte představu o tom, jakou částku bude nutné měsíčně odkládat. Podle aktuálních příjmů a výdajů totiž přijdete i na to, kolik peněz měsíčně ušetříte a zda vám to stačí na to, abyste do penze ušetřili tolik, kolik plánujete.

Zajistěte si peníze i jinou formou

Zjišťujete, že s vašimi příjmy a výdaji nenašetříte měsíčně tolik, kolik byste si chtěli odkládat na spoření? Můžete využít i jiné cesty, třeba investování, se kterým můžete získat další peníze navíc a ty pak odložit na spořicí účet.

Kde se vidíte za pár let?

Sami si odpovězte na otázku, kde se vidíte za pár let, až budete v důchodovém věku. Máte nějaké sny a cíle? Chtěli byste procestovat svět? Nebo spíše odpočívat, pečovat o zahrádku a chodit do přírody?

Nikdo vám přesně neřekne, kolik přesně byste měli mít v důchodu naspořeno. Vždy záleží na vašich osobních potřebách a představách. Ideální však je, když začnete spořit co nejdříve.

Zdroj: Moneta Money Bank

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account