V závěrečném díle videoseriálu, který pro vás přichystala společnost EUCS, se podíváme na téma pracovních úrazů a náhrad, které poškozeným plynou z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za újmu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Kdo rozhoduje o tom, zda došlo k pracovnímu úrazu, vůči komu a jak poškozený zaměstnanec uplatňuje své nároky a na co si dát pozor?
Pan Luboš pracoval jako pomocný dělník ve výrobě. Při výkonu své práce spadl na rameno a po zdánlivě nenápadném pádu následovaly dvě operace ramene a doživotní snížení hybnosti ramenního kloubu o 20 %.
Zaměstnavatel pana Luboše za tento úraz nejprve odmítl přijmout odpovědnost. Odborníci z EUCS však po důkladném prozkoumání případu došli k závěru, že poškozený má od zaměstnavatele nárok nejen na odškodnění za úraz na pracovišti, ale i na částečný invalidní důchod.
Získané odškodnění
Bolestné | 58 750 Kč |
Ztížení společenského uplatnění | 275 000 Kč |
Doplatek za zdravotní posudek | 10 000 Kč |
Úhrada nákladů za právní zastupování | 26 900 Kč |
Celkem | 370 650 Kč |
V případě, kdy dojde k váženému či smrtelnému pracovnímu úrazu, mají nárok na odškodnění také blízcí příbuzní zraněného nebo zemřelého zaměstnance. O dalších nárocích, správném popisu úrazového děje a zkušenostech z praxe hovoří Lukáš Kaplan.
Závěrečný test je souhrnem otázek, na které ve videu zazněly odpovědi. Vyzkoušejte si, co jste si zapamatovali, a neváhejte se k jeho obsahu kdykoli vrátit.
- Jak je definován pracovní úraz a z jakého typu pojištění plyne poškozenému zaměstnanci odškodnění?
- Jaké jsou hlavní nároky uplatňované z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele a jak je v případě pracovního úrazu stanovena hodnota bodu bolestného?
- Proč je vždy důležité dbát na správný popis úrazového děje a co neopomenout při hlášení pracovního úrazu?
- Co když dojde v rámci výkonu práce k dopravního nehodě? Je výhodnější při odškodnění postupovat dle občanského zákoníku nebo zákoníku práce?
- Na co mají nárok pozůstalí, pokud dojde ke smrtelnému pracovnímu úrazu zaměstnance?
Seriál na téma řešení pojistných událostí s EUCS pro tuto chvíli končí. Připomeňte si předchozí díly, které jsme pro vás publikovali na našem portálu.
- Dopravní nehoda s újmou na zdraví jako pojistná událost
- Trvalé následky úrazu a plnění z úrazového pojištění poškozeného
- Majetkové škody a plnění z pojištění nemovitosti a domácnosti
Další užitečné informace můžete načerpat na webových stránkách www.poradnaposkozeneho.cz nebo na novém webu www.eucs.cz.
Zdroj: EUCS