Zdroj: pixabay.com

V závěrečném díle videoseriálu, který pro vás přichystala společnost EUCS, se podíváme na téma pracovních úrazů a náhrad, které poškozeným plynou z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za újmu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Kdo rozhoduje o tom, zda došlo k pracovnímu úrazu, vůči komu a jak poškozený zaměstnanec uplatňuje své nároky a na co si dát pozor?

Pan Luboš pracoval jako pomocný dělník ve výrobě. Při výkonu své práce spadl na rameno a po zdánlivě nenápadném pádu následovaly dvě operace ramene a doživotní snížení hybnosti ramenního kloubu o 20 %.

Zaměstnavatel pana Luboše za tento úraz nejprve odmítl přijmout odpovědnost. Odborníci z EUCS však po důkladném prozkoumání případu došli k závěru, že poškozený má od zaměstnavatele nárok nejen na odškodnění za úraz na pracovišti, ale i na částečný invalidní důchod.

Získané odškodnění

Bolestné58 750 Kč
Ztížení společenského uplatnění275 000 Kč
Doplatek za zdravotní posudek10 000 Kč
Úhrada nákladů za právní zastupování26 900 Kč
Celkem370 650 Kč

 

V případě, kdy dojde k váženému či smrtelnému pracovnímu úrazu, mají nárok na odškodnění také blízcí příbuzní zraněného nebo zemřelého zaměstnance. O dalších nárocích, správném popisu úrazového děje a zkušenostech z praxe hovoří Lukáš Kaplan.

 

 

Závěrečný test je souhrnem otázek, na které ve videu zazněly odpovědi. Vyzkoušejte si, co jste si zapamatovali, a neváhejte se k jeho obsahu kdykoli vrátit.

  1. Jak je definován pracovní úraz a z jakého typu pojištění plyne poškozenému zaměstnanci odškodnění?
  2. Jaké jsou hlavní nároky uplatňované z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele a jak je v případě pracovního úrazu stanovena hodnota bodu bolestného?
  3. Proč je vždy důležité dbát na správný popis úrazového děje a co neopomenout při hlášení pracovního úrazu?
  4. Co když dojde v rámci výkonu práce k dopravního nehodě? Je výhodnější při odškodnění postupovat dle občanského zákoníku nebo zákoníku práce?
  5. Na co mají nárok pozůstalí, pokud dojde ke smrtelnému pracovnímu úrazu zaměstnance?

 

Seriál na téma řešení pojistných událostí s EUCS pro tuto chvíli končí. Připomeňte si předchozí díly, které jsme pro vás publikovali na našem portálu.

 

Další užitečné informace můžete načerpat na webových stránkách www.poradnaposkozeneho.cz nebo na novém webu www.eucs.cz.

 

Zdroj: EUCS

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account