Nikdo nechce myslet na situaci, ve které by se stal účastníkem dopravní nehody, natož aby jednu sám způsobil. Bohužel, někdy si člověk nevybírá a osudu nezabrání. Když už se to stane, s finanční stránkou vám pomůže povinné ručení i havarijní pojištění s úrazovým pojištěním. Jak ale při nehodě přesně postupovat?

První, na co byste měli při dopravní nehodě myslet, je zdraví a bezpečnost. Všichni by se z havarovaných aut měli dostat ven a přesunout se do bezpečné vzdálenosti pryč ze silnice. Až pak volejte policii a záchranku. V okamžiku, kdy je někdo vážně zraněný, volejte záchranku a následně poskytněte zraněnému první pomoc. Při lehčí nehodě nic nezkazíte ani zavoláním asistenční služby, kterou máte k dispozici v rámci povinného ručení, pro každé případy se vyplatí mít ho v telefonu uložené.

Nahlaste nehodu policii

Policii nevolejte kvůli každé malé oděrce na vozidle, ale jen v případech, kdy škoda přesáhne sto tisíc korun. Policii kontaktujte i tehdy, pokud poškodíte majetek někomu, kdo nebyl účastníkem nehody. Například plot při nárazu. A pak samozřejmě ve vážných případech nehody, kdy je některý z účastníků vážně zraněný nebo dokonce usmrcený.

Policii budete volat také v případě, že si sami neumíte poradit s obnovením provozu na cestě nebo máte podezření, že některý z účastníků je pod vlivem návykových látek.

Problémy s administrativou

S přivoláním policie souvisí i případy, kdy vám některý účastník nechce podepsat záznam o nehodě nebo nemůžete najít viníka, což vede jen ke zbytečnému překřikování a omezování provozu. S administrativní částí souvisí i situace, kdy ten, kdo nehodu způsobil, nemá zelenou kartu, tedy nemá sjednané povinné ručení. Právě pro podobné případy je dobré mít s povinným ručením uzavřené i havarijní pojištěníúrazovým pojištěním. Jen tak budete krytí v každém případě, alespoň po finanční stránce.

Sepište záznam o nehodě

Jako formulář o dopravní nehodě použijte k vyplnění standardizovaný evropský záznam o nehodě. Ten byste měli mít vždy u sebe. Výhodou je, že je pro všechny jazyky stejně strukturovaný. Pokud na silnici zůstala vozidla na místech tak, že brání v plynulém provozu nebo ohrožují řidiče, měli byste jejich postavení obkreslit a nafotit.

V záznamu pak zakreslete průběh nehody, tedy jak k ní došlo. Může se stát, že se na průběhu nedohodnete, tehdy formulář určitě nepodepisujte. Důležité je nehodu dobře nafotit z různých perspektiv. Snažte se zachytit celek i jednotlivé detaily. Nakonec všechno důkladně zkontrolujte, podívejte se, zda jsou správně uvedeny všechny vaše údaje i údaje o pojištění auta.

Jde se na pojišťovnu

Když zaviníte nehodu vy, musíte ji nahlásit i pojišťovně, u níž máte sjednané povinné ručení. Té předáte všechnu dokumentaci a fotografie. Pojišťovna už si s tím pak poradí.

Pokud jste jen účastníkem nehody, ale sám jste ji nezpůsobil, je postup opačný. Tedy nehodu nahlásí viník a vy počkáte, než se vám pojišťovna ozve a vyřeší škodu i dokumentaci.

V současné době máte tu výhodu, že nemusíte do pojišťovny chodit osobně, ale nehodu snadno nahlásíte přes telefon nebo online. Doporučujeme mít uzavřené dobré povinné ručení a havarijní pojištění a sjednat i úrazové připojištění a připojištění zavazadel a dalších osob ve vozidle.

Zdroj: srovnejto.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account