V unikátním konceptu bylo na FINfestu představeno několik příběhů z byznysu. Pět řečníků se pokusilo své životní zkušenosti vměstnat do deseti minut. Otevřeně mluvili o dopadech svých rozhodnutí, závratných ziscích i bolestných ztrátách. Nechte se jejich příběhy inspirovat.

Petr Beneš sám sebe charakterizuje jako vizionáře a workoholika. Kdysi úspěšný podnikatel před deseti lety padl na úplné dno. Podařilo se mu odrazit, znovu se postavit na vlastní nohy a začít podnikat v jiném oboru. I tentokrát uspěl – ale teď už na svou práci i svůj život pohlíží jinou optikou.

V roce 2005 až 2009 se mu v podnikání opravdu dařilo. V rámci startupového byznysu stavěl se svým společníkem e-shop na prodej oblečení známých světových značek (podobný jako je Zoot). „V té době jsme podnikali z Brna, prodávali jsme 150 značek a měli jsme největší e-shop ve střední Evropě,“ začíná vyprávět svůj příběh Petr Beneš. „Každý z nás do projektu vložil 250 000 korun a během čtyř let jsme měli jmění deset milionů korun v prodejní hodnotě. A upřímně: nevěděli jsme, co s penězi, z rozmaru jsme třeba jezdili z Brna do Vídně na otočku na kafe…“

Pád na dno přišel 17. listopadu 2009. „Během jednoho dne jsme přišli úplně o všechno,“ pokračuje ve svém vyprávění a dodává: „Zažili jsme na vlastní kůži, jak se likvidují firmy přes insolvenční možnosti českého zákona. Jistý člověk z Prahy na nás vykonstruoval kauzu, že jsme výrobci a distributoři padělků, což je naprostý nesmysl. Ale bohužel jsme v Česku, a tak podplácení a odposlechy nelegálního charakteru nás zařízli natolik, že jsme padli na úplné dno. Já i můj společník jsme byli zvyklí na příjem 250 000 Kč měsíčně a najednou jsme zjistili, že nemůžeme věřit vlastnímu telefonu, kreditka nám nefunguje a auto odtáhli. A pak nás čekala cela předběžného zadržení, kde vám kromě základního oblečení nenechají vůbec nic. A ponaučení? Nesázejte v podnikání na jednoho koně, protože když vám kůň zdechne, tak jste sami.“

Také záleží na tom, jestli svůj byznys děláte pro peníze nebo za peníze. Na které straně jste? „Častokrát uvědomění dělat svou práci za peníze je dost podstatné, protože peníze jsou potvrzením toho, že byznys děláte dobře! Pokud svůj byznys děláte správně, dlouhodobě nebo vytrvale, peníze určitě přijdou. Když konzultuji startupy v rámci různých aktivit, častokrát vidím, že se lidé ženou za rychlými penězi. Zkrátka hledají zkratku, jak urychlit svůj úspěch.“

Jak ve své přednášce dále poznamenal, „sledujte věci, které vás obohacují nejenom finančně, ale i na duši a buďte obezřetní v rámci svého podnikání. Dělejte to, co vás baví, dělejte to, v čem vidíte své naplnění – ať je to služba, produkt nebo cokoliv jiného. A úspěch přijde s časem a zkušenostmi. Bohužel naše společnost je přemotivovaná a má obrovský hlad po úspěchu, což častokrát znamená, že lidi neúspěch silně frustruje – byť to může být způsob, jak produkt změnit, inovovat, přijít na nové metody, objevit nový trh nebo najít nové spolupracovníky a kolegy. A může to být cesta, jak se posunout dál.“

 


Petr Beneš

Jednatel ve společnosti NetWings. Vizionář, workholik, nadšenec startupů, nových technologií a kryptoměn. V rámi projektu PhoneX získal ocenění 16 místo na Pioneers Festivalu a několik jiných mezinárodních ocenění a psalo se o něm i ve Forbes v roce 2015. V rámci NetWings již 12 let tvoří webové technologie. Jeden z novějších projektů je FinPro – systém pro řízení obchodních týmů. Zkušeností a fackupů má za sebou hodně a rád se s vámi o ně podělí. Petr je velký nadšenec a srdcař, konzultant JICu, Vodafone Nápad Roku.  U svých kolegů, protože nerad používá slovo zaměstnanec, má rád nadšení pro práci a zapojení do firmy.  Velmi rád hraje golf a rád cestuje.

 

 

 



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account