Dnes se pozastavíme nad možnostmi každého jednotlivého poradce. Jakým způsobem lze podnikat z hlediska zázemí? Nebudeme zde řešit, proč vůbec podnikat jako finanční poradce, proč být či nebýt odborníkem a podobně. Pro účely tohoto článku předpokládáme, že čtenář chce být – stejně jako dnes my – na nejvyšším možném stupni, a to jak z hlediska odbornosti, tak i z hlediska ekonomické či myšlenkové nezávislosti vzhledem k jednotlivým obchodním partnerům.

Ať už jste jednotlivec nebo skupina kolegů, existují v zásadě tři možnosti jak podnikat:

miro_drevar

Miroslav Novák

 • Motto: “Odborně, nezávisle a s čistým štítem”
 • Osobní stránky: zde

 

mamula

Radomír Mamula

 • Motto: “Nelze zítra sklidit, když dnes nezaseju.”
 • Osobní stránky: zde

 

expertum_logo

1) Součást velké společnosti

První z nich je stát se součástí velké (většinou MLM) společnosti nebo přímo zástupcem obchodního partnera. Toto má výhody zejména pro poradce v oboru nové. Obvykle je na místě nějaký systém zaškolení, je jim řečeno, co mají dělat a kdy to mají dělat. Problém nastává v momentě, kdy začnou velmi tvrdě mluvit do toho, kolik toho musí udělat, aby byli pro danou společnost „rentabilní“. Mnoho nováčků přestane řešit jakékoli vyšší cíle a „prodá“ své svědomí odborníka. Stanou se normálními prodejci a občas i úspěšnými. Poradenství jako takové ovšem jde bokem, je jen málo těch, kteří se o „službu klientovi“ snaží dál i v těchto systémech. Nesvobodný systém = nesvobodný poradce.

2) Vlastní firma a vztahy s partnery napřímo

Druhou možností je založit vlastní firmu a navázat si jednotlivé obchodní partnery napřímo. Pokud toto budeme chápat doslova, je to dnes maratonský běh. Obchodní partneři (banky, pojišťovny) na malou novou firmu hledí zákonitě „skrz prsty“ a pokud se vůbec chtějí bavit o spolupráci, tak obvykle na bázi „výkonů“ pro jednotlivého obchodního partnera a za nízkých provizních podmínek. Toto nutně tlačí na novou firmu do volby, buď nemít široké portfolio partnerů, nebo se zavázat k plnění objemů. Kvalita poradenství a spánku potom trpí. Jde stranou zájem klienta. Je třeba plnit, tak se plní… Klobouk dolů před těmi, kteří to dnes dokáží dělat poctivě a slušně. Pokud vůbec existují.

3) Spolupráce se „supermarketem“

Třetí cestou je kompromis. Navázání spolupráce se „supermarketem“, který Vám nebude mluvit do toho, co si od něj koupíte nebo nekoupíte a kolik si toho koupíte. Nebude Vás ani nijak trestat, když si rohlíky odskočíte nakoupit do krámu vedle. To je základní a podstatný rozdíl oproti MLM poradenským firmám či přímo interním sítím obchodních partnerů. Touto cestou jsme se v roce 2012 vydali i my a navázali spolupráci s broker pooly (jedním z nich je Bonnet.cz). Servisní organizace (broker pooly) dnes dávají příležitost vzniknout novým menším či větším firmám. Je jen na Vás, zdali chcete „velkou podporu“ za větší marži nebo minimalistickou spolupráci za nižší marži pro pool. Pool nese zpravidla závazky vůči obchodním partnerům A dobrý pool je nepřesunuje na jednotlivé spolupracující firmy nebo poradce. Pokud je produktový partner konkurenceschopný, bude se „psát“ více, pokud není, není síly, která by ho v poolu nuceně prosazovala. Toto pomáhá tvořit lepší konkurenční prostředí.

Svoboda a nezávislost není vhodná pro všechny

Pokud si nejste jisti, zda zakládat s.r.o., můžete dnes spolupracovat s poolem jako jednotlivci. Nebo se můžete nechat zařadit do „lokální“ skupiny (vhodné zejména pro samostatné nebo méně zkušené poradce) a založíte právnickou osobu, až nastane ten správný čas pro Vás. Z hlediska poolu je obvykle výhodnější spolupracovat se skupinami než s mnoha jednotlivci. Je to výrazně efektivnější pro šíření informací, školení atd. Obvykle se lokání vzájemná podpora skupiny také projeví na obchodních výsledcích. Rozhodnutí spolupráce s poolem má ale i stinné stránky. Nikdo Vám nebude říkat, co a kdy máte dělat a že se musíte vzdělávat i nad povinné minimum. Tento nával svobody zahubil již mnoho poradců přicházejících z MLM či z interních sítí. Jsme toho názoru, že „svoboda a nezávislost“ není vhodná pro všechny a že za svobodu se musí bojovat… Ale tady už lehce opisujeme. J

Finanční ohodnocení

Nezanedbatelným důvodem k rozhodnutí osvobodit se je také finanční ohodnocení. Oproti MLM firmám zmizí mnoho úrovní nad vámi a vy se budete těšit z nabyté svobody a z – bez přehánění – „ředitelských příjmů“ za svou práci. Ale jak již bylo řečeno, máte své živobytí ve svých vlastních rukou. Nesete plnou odpovědnost za všechna rozhodnutí, ale jste si vlastními šéfy.  Cesta ke svobodě má svá úskalí. Museli jsme si jimi projít i my. Rádi se s každým o své zkušenosti podělíme. Vždyť není důvod se prodírat cestou, kterou jiní už prošlápli.

Co si o podnikání pod vlastní značkou myslíte vy?

 

komentáře 3
 1. An. 6 roky

  Nabitá je jen pistole, svoboda je nabytá :0)

  3

  0
 2. Roman Kolář 6 roky

  Protože jsem měl možnost se s aktéry tohoto článku poznat, není pro mě překvapením, že to mám “najeto” hodně podobně. Ještě bych se pozastavil nad jednou možností, která mě napadla v souvislosti, kdy zastánci mlm firem argumentují v těchto diskuzích tím, že malá firma nebo uskupení v rámci poolu nemá dostatečnou podporu ke kvalitní práci. A to je vzájemně si pomáhat. Dělat na nějakém společném projektu. Prostě každý vytvoří kousek společného koláče…

  5

  1
 3. Myslím si, že nejpodstatnější a to nejdůležitější bylo řečeno v posledním odstavci. Přesně jak autor uvádí, tak každá z těchto variant má své pro a proti. Já se po dlouhých letech, taktéž rozhodl osamostatnit a již se těším na nové možnosti a příležitosti. Vím, že to nebude jednoduché a bude to i místy těžký boj, ale jak se říká, člověk se musí v životě neustále rozvíjet a posouvat. A to nejen v tom pracovním životě! Na druhou stranu ale musím říci a přiznat, že veškeré základy které jsem získal a naučil se, jsem získal opravdu díky MLM firmám, ve kterých těch možností vzdělávání v oblasti prodejních dovedností apod. je kladen větší důraz (jinak by to asi ani nemohlo být pro firmu rentabilní), takže z mého pohledu ideální varianta na rozjezd do začátků. Pokud by člověk ihned začal pracovat “sám na sebe”, bez přímé podpory v oblasti vzdělání, tak by to člověk měl velice složité. Ale vše je o vůli a odhodlání, to mi asi potvrdí většina z Váš.

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account