Často se poradci ptají, kdy je využití penzijního připojištění vhodnější více a kdy naopak méně. Kalkulačka, kterou najdete v tomto článku, počítá tzv. efektivní úrok penzijního připojištění. Odpoví vám tedy na otázku “Kolik by musel vynášet můj vklad, aby byl stejně výnosný jako penzijní připojištění”. Kolik tedy “penzijko” vynáší v % p.a.?

Kdy doporučujeme penzijní připojištění?

Penzijní připojištění doporučujeme používat zejména pro investování na 15 let a méně. Na tuto „krátkou“ dobu má penzijní připojištění dobrý výnos.

Pro dodu investice nad 15 let nám výnos penzijního připojištění přijde méně zajímavý a penzijní připojištění doporučujeme místo dluhopisových investic. Rozhodně ne jako náhradu pravidelných investic do akciových nebo smíšených fondů.

Další situace, kdy doporučujeme penzijní připojištění, je poskytování příspěvku zaměstnavatelem.

Tolik stručně naše doporučení k penzijnímu připojištění. Buď nám budete naše doporučení věřit nebo si na kalkulačce dokážete, že to je pravda. Případně naše doporučení trochu upravíte, protože budete vědět, za jakých předpokladů platí, co to je „nezajímavý“ výnos a podobně.

Jak zacházet s kalkulačkou

Vstupní údaje

Zadejte vstupní údaje do žlutých polí. Některé další údaje (modré) se dopočtou.

Běžné výsledky

Většina kalkulaček na penzijní připojištění vám spočte, kolik peněz budete mít, kolik z toho jsou státní příspěvky, kolik příspěvky zaměstnavatele, kolik zhodnocení fondu. Někdy se zapomíná na to, že výnosy z penzijního připojištění se daní. My zde s daní počítáme.

Kromě údajů v tabulce umí udělat i pestrý graf, z kterého je vidět, že vlastní prostředky klienta tvoří jen malou část konečné hodnoty.

Tyto údaje jsou sice zajímavé, ale nejsou příliš užitečné, pokud vás zajímá, jestli je penzijní připojištění pro vás vhodné nebo nikoli. Tyto výpočty vám nedají odpověď na otázku: „Jak je penzijní připojištění výnosné.“

Důležité výsledky – výnosnost

Kalkulačka počítá tzv. „efektivní úrok“.

Ten nám říká, jak se spoření výnosné, pokud započteme všechny výnosy, příspěvky a daně.

Jestli nám vyjde, že efektivní úrok je 5,42 %, pak víme, jak je penzijní připojištění výnosné (% p.a.). V tomto případě bude asi výnosnější než dluhopisový fond, ale pravděpodobně dlouhodobě méně výnosné než fond smíšený nebo akciový.

Výnos je dobře zachycen na grafu.

 • Spodní (modrá) část říká, kolik vydělal fond jako takový. Jaká část výnosu je dána výkonem portfolia fondu.
 • Horní (červená) část říká, jaký podíl na výnosu mají státní příspěvky, daňové odpočty a daně ze zisku.

Z grafu je dobře patrné, jak moc jsou státní podpory důležité pro výnos penzijního připojištění. Někdy vám vyjdou podpory jako podstatné, jindy jako zanedbatelné.

Porovnání penzijního připojištění s dalšími produkty

Často se poradci ptají, o kolik je výnosnější penzijní připojištění než jiné investice. Nebo o kolik penzijní připojištění s jinými investicemi prohrává. Další list kalkulačky vám na to dá odpověď.

Vezmeme tentýž příklad použití penzijního připojištění jako na předchozím listu. (Stejný příspěvek účastníka a zaměstnavatele a stejná doba spoření.) A porovnáme ho s příkladem, kdybychom investovali stejnou částku po stejnou dobu jiným způsobem. Zadáte si očekávaný výnos této investice a máte výsledek. Víte, kde se dá na konci doby investice očekávat více peněz.

Tímto způsobem si můžete porovnat, jestli je penzijní připojištění výnosnější než pravidelná investice do akciového, smíšeného nebo dluhopisového fondu.

Co si můžete spočítat sami: “domácí úkol”

 1. Výnosnost penzijního připojištění pro 30letého klienta.
  Zjistíte, že efekt státních příspěvků je malý
 2. Výnosnost pro 50letého klienta
  Zjistíte, že efekt příspěvků je obrovský. Bohužel se ale jedná o malé peníze.
 3. Výnosnost s příspěvkem zaměstnavatele
  Zde záleží na tom, jaká má příspěvek zaměstnavatele pravidla. Jestli musíte vkládat 500 Kč a zaměstnavatel dá také 500 Kč nebo jestli stačí váš vklad jenom 100 Kč.
 4. Příspěvek 100 Kč dává nejvyšší efektivní úrok
  Bohužel tímto způsobem moc nenaspoříte. Zkoušejte dávat vyšší příspěvek a sledujte, jak klesá efektivní úrok a jak roste naspořená částka.
 5. Daňové odpočty mají menší přínos než státní příspěvek
  Podívejte se na efektivní úrok při vkladu 500 Kč a při vkladu 1500 Kč. Uvidíte, že efektivní úrok klesá. Při vkladu 500 Kč je totiž státní příspěvek 30 % z vkladu, při využití daňových odpočtů ušetříte „jen“ 15 % z vkladu.
 6. Srovnejte si PP a pravidelnou investici do akciového fondu pro 30letého
  Pro investici do akciového fondu dejte výnos 10 %. Podívejte se, jaký je rozdíl po 30 letech. Uvidíte, proč se na 30 let doporučují spíše akciové investice.
 7. Srovnejte výnosnost penzijního připojištění a dluhopisových investic pro 45letého
  zadejte výnos penzijního i dluhopisového fondu shodně 4 % p.a. Uvidíte, že PP může být dobrou alternativou pro dluhopisovou složku portfolia.
 8. Jaký je výnos při výsluhové penzi
  Zadejte penzijní připojištění na 15 let (pro 45letého). Uvidíte, jestli je výnos PP na tomto horizontu pro vás zajímavý.

Časově omezená demoverze kalkulačky pro výpočet renty je k dispozici zde. Plnou verzi bez časového omezení si můžete koupit zde.

Autor článku i kalkulačky je analytikem společnosti KFP.

Poznámka redakce: vyzkoušejte případně také kalkulačku Penzijního fondu České pojišťovny zde.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account