Česká asociace pojišťoven zveřejnila na svých stránkách další pomůcku pro veřejnost – kalkulačku pro výpočet minimální pojistné hodnoty nemovitosti. Na základě jednoduchého zadání získá uživatel podklad pro stanovení výše pojistné částky, na kterou by měla být jeho nemovitost pojištěna.{+}

Praxe ukazuje, že klienti své smlouvy neaktualizují a nebo záměrně nemovitosti podhodnocují z důvodu stanovení co nejnižší ceny pojištění. Neuvědomují si ale, že v případě škodní události pojišťovna proplatí škodu maximálně do výše sjednané pojistné částky. V případě vzniklé škody jsou pak rozhořčeni, že z vyplacených peněz není možné uvést nemovitost do původního stavu“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP. Pokud uživatel zjistí, že má nemovitost pojištěnou na nižší částku než je vypočtená hodnota, s největší pravděpodobností je jeho nemovitost podpojištěna. V takových případech je vhodné zvážit navýšení pojistné částky a pojistnou smlouvu aktualizovat.

Problém smluv: neaktuální pojistné částky

Loňský průzkum ČAP ukázal, že celých 62 % respondentů ve své pojistné smlouvě výši pojistné částky nikdy nezměnili, přestože polovina z nich měla smlouvu starší 10 let. Zatímco aktualizace smlouvy je nutná při  každé změně, úprava pojistné částky je důležitá v důsledku rekonstrukce či jiného zhodnocení nemovitosti.

On-line kalkulačka vygeneruje uživateli doporučenou minimální pojistnou hodnotu pro nemovitosti běžného typu. Výpočet je proveden zjednodušenou formou a  nezahrnuje cenu pozemku. Jakékoliv nadstandardní stavební prvky hodnotu zvyšují a je třeba je ve smlouvě zohlednit. Pojistná hodnota nadstandardních nebo luxusních nemovitostí může být až několikanásobně vyšší.

Výsledná hodnota je pouze orientační. Nemá ambice jakkoliv rozporovat znalecké posudky nebo výpočty konkrétních pojistitelů, které jsou prováděny s mnohem větším rozlišením“ dodává Tomáš Síkora.

VSTUP DO KALKULAČKY MINIMÁLNÍ POJISTNÉ HODNOTY NEMOVITOSTI

Zdroj: tisková zpráva ČAP

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account