Taky se vám často stává, že odpovíte na vyzvánějící telefon, a slyšíte: “Dobrý den, tady asjfnan gjnfahfqphva ajhadhhkafk”, kde první dvě nesrozumitelná slova jsou jméno volajícího a třetí je jméno jeho firmy? Mě se to za poslední týden stalo hned třikrát. Děláte i vy stejnou chybu, když voláte svým klientům?

Vžijte se do situace vašeho klienta…

…prakticky vždy klienta vyrušíte ze soustředění se na nějakou činnost v prostředí, kde je určitá míra hluku. Klienti mají tak 1-2 vteřiny (než vyslovíte “Dobrý den”), aby se přeorientovali na telefonát, vyrovnali se s barvou vašeho hlasu, rychlostí jak mluvíte, vaší intonací a výslovností. To vše zkresleno kvalitou telefonního přenosu.

Jakkoli dobrý je váš úmysl slušně se představit, neznámé slovo jako je vaše jméno, bude pro drtivou většinu klientů příliš velké sousto na druhou vteřinu telefonátu. Jejich reakce záleži na jejich povaze a okamžité náladě.

Někteří překonají ostych, zastaví vás, a zeptají se: “Kdo volá?” Pokud patříte k těm, koho takový dotaz “rozhodí” nebo vám “přetrhne nit”, snížili jste svou šanci na úspěch hned na začátku.

Někteří vás nechají pokračovat a z rozhovoru nezávazně vycouvají jenom proto, že nebudou vědět, s kým mluví. A některé slabší povahy si třeba s vámi i domluví schůzku nebo slíbí, že něco udělají, ale pak to nesplní. Kdyby se jich někdo zeptal kdo a proč volal, řekli by: “Ále, někdo mi chtěl zase něco prodat…”

Takže co můžete dělat?

Před své jméno vložte co nejvíce slov, která jsou klientovi známá. Ideálně jeho jméno následované dalšími běžnými slovy: “Dobrý den pane Nováku, já volám z firmy ajlhgqhgqav a jmenuju se Vomáčka…” První neznámé slovo mu tak předložíte až ve čtvrté vteřině.

A když zpomalíte, tak mu dáte ještě o vteřinu navíc…

Autor: Miroslav Princ, TOP PORADCE s.r.o.

Další články autora:

Jak při telefonickém kontaktu nejen s klienty postupujete vy? Souhlasíte s navrhovaným postupem?

komentářů 7
 1. Jan Rettich 10 roky

  Moje metoda: predstavim se, zeptam se zda nerusim a pak se predstavim jeste jednou. Co Vy na to, pane Princi? :-)

  4

  0
 2. Miroslav Princ 10 roky

  Jestli to pro Vás funguje, pane Rettichu, pak Vás mohu jen podpořit ;-) Neexistuje totiž jediná správná cesta, kterou poradci tak často hledají. Samozřejmě, že je prospěšné držet se určitých pravidel, ale pokud daný způsob přináší výsledky, které nás posouvají blíže k našim cílům, tak proč je měnit?

  Obdobně bychom mohli koumat, zda se ptát, či rušíme nebo ne. Můžeme o tom licitovat, ale jsem přesvědčený, že neexistuje jediná správná odpověď. To proto, že nakonec do hry vstoupí zejména to, jak se my sami při telefonátu cítíme. Nakonec rozhodující je, co nám samotným dodá sebevědomí a pevný hlas :-)

  Jen pro úplnost, mě osobně vyhovuje okomentovat vhodnost či nevhodnost mého telefonátu u lidí, které znám. U těch, které neznám, mi na tom až tak nezáleží.

  2

  0
 3. jan.prikryl 10 roky

  Na otázku “Neruším” lze odpovědět zcela jednoduše “Rušíte”… Toto slovo v telefonátu nepoužívám :-) Honza

  0

  0
 4. Milan Schaffer 10 roky

  no možná kdyby jste ho používal, tak zjistíte že na něj nikdo neodpoví Rušíte :-) Ale je pravda že každému z nás vyhovuje něco jiného, důležité je, že nám to funguje.

  0

  0
 5. jan.prikryl 10 roky

  Právě že se mi to už stalo :-) ale zažil jsem i jednu novou kolegyni, která začínala telefonát slovy: Vy byste asi neměl zájem o schůzku, že ne… Tak to jsou super návodné otázky :-))

  2

  0
 6. Milan Schaffer 10 roky

  Ta je tak úžasně sugestivní :-) U nové kolegyně se to pochopit dá, kdo z nás nedělal chyby, že: Ale oni to používají i někteří služebně starší poradci :-)

  0

  0
 7. Jan Rettich 10 roky

  Jan Prikryl: Rusite neni problem preci!!! Staci se zeptat, kdy rusit nebudu…? :-)))

  3

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account