Nemovitosti v lokalitách s dobrou dojezdovou vzdáleností do tří největších měst v Česku v posledních letech skokově zdražovaly. Zhruba v polovině loňského roku se ale tento trend zastavil a nyní bydlení ve městech, jako jsou Nymburk, Ivančice či Frýdek-Místek, naopak zlevňuje.

V Praze a Brně, kde je stále citelný nedostatek bytů, si na úplné zastavení růstu cen nemovitostí pravděpodobně ještě chvíli počkáme. Oproti tomu v Ostravě začaly ceny nemovitostí stagnovat už v průběhu loňského roku. Menší města v okolí těch největších pak už začala hlásit pokles cen nemovitostí.

S příchodem podzimu…

Příkladem je Nymburk, který se nachází na jedné z hlavních železničních tratí ve Středočeském kraji a je položen blízko dálnice D11, čímž splňuje podmínku dobré dopravní dostupnosti do Prahy a zaznamenal v uplynulých letech rostoucí zájem o nákup bydlení.

Podle statistik společnosti M&M Reality se v letech 2015 a 2016 pohybovaly průměrné ceny bytů v panelových domech v Nymburce okolo 23 tisíc korun za metr čtvereční. Rok 2017 pak přinesl skokový nárůst a průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 32 tisíc korun. V první polovině roku 2018 pokračoval trend nárůstu poptávek po bydlení v Nymburce, který přinesl další mírné  zvýšení cen nemovitostí, ale už jen v řádu procent. S příchodem podzimu začaly ceny nemovitostí ve městě mírně klesat. V první polovině roku 2019 očekáváme další mírný pokles cen nemovitostí, a to o zhruba 5 až 10 %.

Když se v dopravě netvoří kolony

Trendy výše zmíněné potvrzují také v Ivančicích, které nabízejí levnější alternativu bydlení pro lidi pracující v moravské metropoli. Vývoj cen bytů i domů v Ivančicích kopíruje dění na realitním trhu v Brně. Dostupnost autem do Brna je totiž zhruba jen 20 minut a je to jeden z mála směrů, kde se v dopravě netvoří kolony.

Od roku 2015 ceny bytů i domů v Ivančicích neustále rostly, a to až do léta 2018. Za toto období stihly například starší cihlové byty 2+1 s rozlohou kolem 56 metrů čtverečních zdražit až o 650 tisíc korun, než se zastavily na horní hranici přibližně 1,8 milionu korun. Nyní ceny bytů ve městě stagnují, u domů začaly dokonce mírně klesat.

Ve Frýdku-Místku jsou ceny nemovitostí v tuto chvíli v průměru zhruba o 30 procent vyšší, než tomu bylo začátkem roku 2015.  S tím, že v loňském roce už ale (podobně jako v nedaleké Ostravě) ceny bytů a domů víceméně stagnovaly. „V určitých lokalitách už jsme dokonce zaznamenali i mírný pokles cen nemovitostí. Například byt 3+kk v panelovém domě, o rozloze okolo 70 metrů čtverečních, který se před čtyřmi lety prodával za 1,3 milionu, se nyní prodává za 1,7 milionu. To už ale znamená meziroční pokles jeho ceny zhruba o 100 tisíc korun oproti začátku loňského roku,“ popisuje Renáta Sládková, která vede pobočku společnosti  M&M Reality ve Frýdku-Místku. I ona očekává, že trend zlevňování nemovitostí bude v letošním roce pokračovat, a to především vlivem hůře dostupných hypotečních úvěrů.

Zdroj: M&M Reality

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account