Nervozita ohledně budoucnosti systému stavebního spoření si už vybrala svou daň. Objem vkladů u stavebních spořitelen začal podle údajů České národní banky v posledních měsících klesat. Od dubna, kdy na účtech spořitelen leželo rekordních 424,3 miliardy korun, do konce října se úspory snížily skoro o 6 miliard korun.

{+}

Asociace stavebních spořitelen předpokládá další pokles vkladů. „Do konce roku lze očekávat mírný růst, protože lidé často vkládají úspory na stavební spoření až na konci roku. Během následujících dvou let ale odhadujeme, že objem vkladů klesne až o dvacet procent,“ říká tajemník asociace Jiří Šedivý. To by znamenalo odliv zhruba 80 miliard korun z účtů spořitelen.

Teoreticky by ale lidé mohli začít vybírat až 300 miliard korun, takový je objem úspor na starších smlouvách, které lze vypovědět do jednoho roku. Kolik smluv lidé skutečně zruší, bude evidentní až na začátku příštího roku – výpovědní lhůta je totiž tři měsíce a schválené změny státní podpory podepsal prezident až v listopadu.

Stavební spořitelny se snaží bojovat o klienty zvýhodněnými nabídkami. Třeba Modrá pyramida od října nabízí extra úrok – roční zhodnocení vkladu tak může dosáhnout až čtyř procent. „Když se vezme v úvahu výnosnost ostatních vkladových produktů na trhu a jejich rizikovost, stavební spoření je stále atraktivní,“ říká mluvčí spořitelny Hana Vaněčková. Podle ní lidé smlouvy vypovídají více než dříve, ale ne hromadně.

Celý text článku naleznete na webu deníku E15.

Zaznamenali jste pokles zájmu klientů o stavební spoření? Pravda, pokles hodnoty vkladů není tak významný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přesto, stavební spoření dlouho patřilo mezi nejpopulárnější finanční produkty…

komentářů 6
 1. Zde je vidět, že je český národ spořivý a pokud se sníží výnosy na stavebních spoření dle očekávání bude tu prostor pro následné další investice.

  4

  0
 2. Jan Maňák 9 roky

  6 miliard není ani1,5% vkladů. Myslíte, že je to signifikantní? čekal bych větší pokles, na to, jak se změnily pravidla uprostřed hry. Zajímavé bude sledovat příliv prostředků ke konci roku vs. odliv prostředků načasovaných k tomuto datu.

  4

  0
 3. Poptávka po stavebku neklesla o tolik nejspíš díky supervýhodným akcím stavebních spořitelen. Kdo by nechtěl ke stavebku batoh, nebo dokonce dálniční známku??? .-)

  Teď vážně, do budoucna tento produkt nebude u většiny lidí tak oblíben jako tomu bylo doposud. Při porovnání státní podpory s ostatními zeměmi EU se řadí ta česká mezi nejštědřejší. Proto ani do budoucna neočekávám její zvýhodnění, spíše naopak. Někteří lidé ani nevědí, že se změny týkají starších smluv. Je to otázka času, kdy se začne poptávka snižovat daleko rychleji.

  4

  2
 4. Jan Maňák 9 roky

  Souhlas. podpora je stále solidní, zejména v situaci, kdy nejbliší alternativy (několikaleté depozitní sazby) nesou velmi málo. Zdanění v podstatě jen kopíruje vývoj na trhu. Zatím.

  Ale jakmile sazby na trčhu začnou růst, SS začne být nekonkurenceschopné. Obávám se, že v takovém prostředí nebude možné udržet klienty za 2% p.a. a baťoh …

  6

  0
 5. Souhlasím. U smluv, které mají po vázací době ( kde naspořený kapitál činí cca 150 000 Kč) doporučuji zvážit jak dlouho a za jakým účelem tam peníze chci držet. U smluv před 2004 bude zhodnocení pro letošní rok ( při saldu 150 000 Kč a odkladu 18 000 Kč/rok) činit cca 3,75%. Příští rok pak cca 3,5%. U smluv s podmínkami po roce 2004 pak zhodnocení pro letošní rok cca 2,43% (při saldu 150 000 Kč a odkladu 20 000 Kč/rok), příští rok pak cca 2,6%. Dle mého názoru již né příliš zajímavé zhodnocení.

  5

  0
 6. Osobně jsem čekal rychlejší odliv. Ale Češi jsou velmi konzervativní, a tak i při poklesu výnosnosti nejsou často ochotni přemýšlet o změně, jen si u televize zanadávají na Kalouska.
  I v minulosti jsem 2 % smlouvy doporučoval ukončovat po 5/6 letech spoření, takže u mých klientů změna doporučení takřka nenastává.

  1

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account