Ministerstvo financí doplatí na podpoře stavebního spoření za loňský rok více než 6 miliard korun. Musí tak učinit poté, co Ústavní soud ve středu minulý týden zrušil 50procentní zdanění příspěvku za rok 2010, které poslanci vládní koalice odhlasovali ve stavu legislativní nouze.

{+}

První část peněz – 5,2 miliardy korun – úřad vyplatí stavebním spořitelnám v průběhu května 2011. Ty následně peníze připíší na účty klientů.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí zrušil zdanění státní podpory, protože toto opatření poslanci přijali ve stavu legislativní nouze, který údajně zneužili. Z hlediska stavebních spořitelen je však nejdůležitější fakt, že soud nijak nezpochybnil samotné úmysly vládní koalice. Ministr financí Miroslav Kalousek tak velmi rychle oznámil, že zrušená opatření pro příští rok hodlá znovu prosadit. Vrátil se také k myšlence, kterou se mu do koaliční smlouvy prosadit nepodařilo – stavební spoření zrušit…

Co si myslíte Vy – přežilo se stavební spoření anebo si myslíte, že jde o produkt, který má stále na trhu své místo? A souhlasíte s tím, že je třeba příspěvky více provázat s konkrétním způsobem využití?Komentářů: 7
 1. TP 13 roky

  Dobře ministerstvu financí tak. Korunoval to Kalousek a už prohlásil, že dotace SS se zruší úplně! Vzhledem k tomu, že hlasování Ústavního soudu dopadlo 9:6 ve prospěch stavebních spořitelen, nebylo rozhodnutí až tak jednoznačné. Ale ono je to taky díky tomu, že rozhodci samotní se v mnoha případech angažují do politiky.

  Jsem rád, že lidí peníze dostanou.

  • Od dob, co SS vzniklo, utekla dlouhá doba a mezitím si na něj lidé zvykli, což je hlediska prodeje velmi příhodná věc. Proč rušit něco, co si vybudovalo „slovo“. Češi se musejí naučit více šetřit a SS je takový komerční produkt,který každý zná. Avšak osobně si myslím, že lepší by bylo peníze na 6 let investovat.

 2. Už jen to, že by zdanili výnos 50 % a to ještě zpětně nebylo
  normální. Nyní je nauzavíraných nových smluv, ale hodně je
  jich bez úložek. Není jasné co bude od roku 2012, zda budou změny od nových smluv nebo i u smluv starých.

 3. Martin Dratva 13 roky

  Moc ten boom SS nechápu – i pro ty konzervativní klienty, kterým bylo především určeno je to v současné době moc rizikové. Stát se bude snažit snižovat veškerou státní podporu a SS jsou první na ráně :)

  • Martine, to je dobrý postřeh, riziko je tu opravdu vysoké :-)
   Spořitelny mají zásadní problém, jen nechápu, proč smlouvy ukončuje tak málo lidí s vysokými naspořenými částkami po vázací době.

   • Martin Dratva 13 roky

    Štěpáne, pokusím se Vám odpovědět. Dle mého názoru je to dáno především nízkou finanční gramotností obyvatel. Prostě neví dost o dalších možnostech. Čas zakročit :)

 4. Jan Maňák 13 roky

  Nápad ministra Kalouska vyřešit výrok ústavního soudu extrémnějším řešením připomíná malou důchodovou reformu. Vyšší důchodová progrese byla dosažena snížením nově vyměřovaných důchodů u lidí, kteří dosahovali nižší příjmy. Jsem si jastý, že tohoto efektu US dosáhnout nechtěl.

  Teď to bude možná podobné. Pokud US domítl jednorázové zdanění státního příspěvku (dle mého oprávněně, protože daň byla uvalena až an konci kalendářního roku a retrospektivně ovlivnila výnosy vkladů za období celého roku), možná nepřímo přispěje k úplnému zrušení státní podpory tohoto produktu.

  Jakoby byla vláda s US ve válečném stavu a klienti / občané byly pouze rukojmí v téhle válce….

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account