Nedávno jsme vás seznamovali s plány ministra Janoty na zrušení státní podpory finančních produktů. Státní podpora stavebního spoření a dalších produktů ale zřejmě neskončí ani po volbách. Podle Aktuálně.cz totiž mají její zachování v plánu přinejmenším ČSSD a ODS. Janotovy návrhy tedy nenajdou po volbách potřebnou podporu.

Naopak: Sociální demokraté i ODS plánují nebo alespoň zvažují rozšíření účelů, na které by lidé mohli výhodné úvěry nebo státní podporu čerpat.

Bydlení, studium a spoření na stáří

„Určitá forma státem podporovaného spoření by měla existovat i nadále,“ řekl v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz ekonomický expert ODS Martin Kocourek, hlavní kandidát občanských demokratů na funkci ministra financí. „Omezování státní podpory by teď nebylo vhodné. Jednak myslím, že by lidé spořit měli, a jednak by to mohlo rozkývat systém spořitelen,“ dodává.

Podle Kocourka je samozřejmě nutné posoudit, zda dosavadní systém podpory zamýšlený účel a zda má žádoucí efekt.

„Je na čase zvážit, jestli nepřesměrovat podporu spoření nějakým způsobem také k financování vzdělávání nebo zabezpečování na stáří,“ upřesňuje Kocourek. „Umím si představit, že by se dosavadní podpora stavebního spoření a penzijního připojištění sloučila do jednoho typu spoření, určeného kromě zabezpečení na stáří a podpory bydlení také na vzdělávání,“ dodává Kocourek.

ČSSD navíc uvažuje o možnosti využití stavebního spoření pro financování studijních nákladů.

Plné znění článku najdete na Aktuálně.cz.

Doporučený článek:

Co si o plánech politiků v oblasti státní podpory finančních produktů myslíte vy? Stojíte na straně pana Janoty nebo na straně politických stran?
Komentářů: 7
 1. Vít Suchý 14 roky

  Já osobně si myslím, že systém stávajícího penzijního připojištění je již překonán, kdo se o problematiku zajímá, ví oč jde. Jediné dva důvody trvání státního příspěvku jsou : a) nikdo nechce naštvat 4.500.000 voličů, b) penzijní fondy jsou dobrým odbytištěm pro státní dluhopisy a lobby šéfů PF tvoří s MF dobře uzavřený kruh.
  Dovolím si tvrdit že kdo si spoří na důchod obdobnou, řekněme konzervativní formou aby si vygeneroval „základní“ pilíř svého zajištění na stáří, měl by mít k dispozici produkt, který mu garantuje cílovou částku, včetně určitého zhodnocení a ne jako ve stávajícím PF být dán na pospas náhodě a mít jistou jen “ nuly“…A propos – státní příspěvek v této formě je evropská rarita a opět si dovolím laicky odhadnout, že zrovna ČR nebude oním evropským lídrem sociálně – politických trendů, spíše naopak – a logicky můžemeočekávat, až se politici osmělí – „překlopení“ těchto příspěvků do progresivní daňové podpory jakéhokoli privátního spořenína důchod…A ještě k PF – to, že se v ČR spoří na důchod v průměru na hranici 450,- korun není tím, že by Češi více “ neměli“,jak zjistila Bezděkova komise č. 2, ale jen a jen proto, že v ČR ještě nebyla realizována důchodová reforma, ale hlavně je to důsledkem reklamní rétoriky prodejců a reklamních letáků PF, kdy je účastníkům podsouváno – spoř si 500,- a budeš mít největší příspěvek od státu…Filozofie by ale měla být jiná – podívej se, účastníku, když si budeš spořit jen …x…Kč, na konci tě čeká jen to a to…NA závěr – již se na trhu dá najít produkt, který je garantovaný a zaplňuje mezeru mezi PF a nevýhodnými KŽP aje jako ušitý k vytvoření onoho základního privátního pilíře…

 2. Jaroslav Pelant 14 roky

  Ani ta nejlepší smlouva, kde se garantuje cílová částka na konci, neumí naspořit rezervu, kterou klient potřebuje alespon na 15 let žití v penzi.

 3. smlouva napořit neumí, to musí lidé sami chtít víc

 4. … spořit…

 5. Jaroslav Pelant 14 roky

  To sice ano, ale žádná garance Vám nenabídne více jak 5% a bohužel i to je málo v dnešní době. Když si klient bude 1000kč spořit, tak ho ani tato garance nezachrání.

 6. Zdravím,
  nemám nic proti garantovaným konečným částkám při spoření,
  ale uvědom me si, že každá garance něco stojí a zaplatí si ji střadatel. Pokud by si měl klient spořit 20 – 30 let tak si myslím, že celou dobu dávat peníze do nějakého “ garantovaného fondu“ je vyloženě mrhání penězma – instituce u které peníze budou uloženy si stejně rozloží své portfolio dle svých klientů tak aby dostálo svým závazkům ,ale taky, aby na tom co nejvíc vydělala.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account