Chystaná vládní opatření, jejichž cílem je výrazně snížit výši státního příspěvku ke stavebnímu spoření, donutila poskytovatele tohoto finančního produktu, tedy stavební spořitelny, aby začaly přemýšlet nad kroky, které sníží riziko, že klienti začnou dávat přednost jiným produktům. Výsledkem je nabídka vyšších úroků.

{+}

Snížení státní podpory stavebního spoření provází hlasité komentáře ze všech stran, což mj. významně omezuje možnosti, jak by stavební spořitelny (a jejich zástupci) mohly o důsledcích tohoto opatření informovat své klienty. Čilý komunikační ruch tak de facto spořitelny přinutil k rychlé reakci (byť lze jistě předpokládat, že by s podobnými opatřeními dříve či později přišly tak jako tak). V opačném případě by totiž riskovaly, že o své zákazníky přijdou. Byť dle některých vyjádření bude stavební spoření i po zkrácení podpory jedním z nejvýhodnějších typů finančních produktů.

Oficiálně zvýšení úroků, jimiž samy stavební spořitelny zhodnocují uložené prostředky klientů, dle deníku Hospodářské noviny oznámila stavební spořitelna Wüstenrot, a to ze stávajících 2 % na 2,5 % p.a. Modrá pyramida, tedy stavební spořitelna Komerční banky zase zákazníkům slíbila bonus na vklad, který složí během prvních 4 měsíců po založení smlouvy. Zbývající trojice spořitelen údajně své nabídky zveřejní v následujících týdnech.

Nabídky vyššího zúročení vkladů přitom nejsou nijak obvyklé. Jak uvádí autorka článku, jde o první podobné opatření za posledních 5 let. Důvodem je samozřejmě obava, že zklamaní zákazníci začnou své vklady ve velkém vybírat a stavební spořitelny tak ztratí kapitál potřebný k poskytování úvěrů. A nejde vůbec o malé peníze. Na účtech stavebních spořitelen totiž leží zhruba 415 miliard korun, z nichž je celých 300 miliard korun vázáno ke starým smlouvám. Ty přitom klienty opravňují, aby peníze kdykoliv vybrali a přesunuli jinam.

Spořitelny mají přitom na zlepšení nabídek velký prostor. Podle analytiků si kromě vyšších úroků mohou dovolit zrušit i vysoké vstupní poplatky (..) či snížit poplatky za vedení účtu. Návratnost kapitálu v těchto specializovaných bankách je totiž mimořádně vysoká. Nejefektivnější Stavební spořitelna ČS měla vloni návratnost kapitálu 40,21 procent.

Zdroj: Skalková, Olga. Stavební spořitelny už reagují na zásahy vlády. Zvyšují úroky. Hospodářské noviny, 4. 10. 2010

Věříte, že nabídkou vyššího zúročení vkladů klientů dosáhnou stavební spořitelny očekávaného výsledku? Nebo očekáváte, že ani toto opatření poklesu zájmu klientů nezabrání?

komentáře 4
 1. Michal Mička 8 roky

  Pokud se nebude jednat o zvýšení úrokových sazeb v řádu několika procent,předpokládám,že dojde k výraznému snížení zájmu o stavební spoření. Již nyní to sleduji u svých klientů,kteří přestávají peníze na stavební spoření posílat.

  2

  1
 2. Miroslav Gron 8 roky

  V tomto rozhodně souhlasím s michalem. Osobně zastávám názor, že celý koncept stavebního spoření by měl být přepracován do podoby, která by plnila jeho původní účel – podporu bydlení. Současná podoba stavebního spoření neplnila tento účel zcela a nová verze je na tom ještě hůře. Uvidíme jak se k tomu postaví stavební spořitelny. Zvýšení úrokové sazby by mohlo být zajímavé pro spoustu lidí.

  6

  0
 3. Dovolil bych si drobnou poznámku, stávající sazba (ta vyšší) u spořitelny Wüstenrot nebyla 2 % (jako u ostatních čtyř spořitelen), ale 2,2 %.

  3

  0
 4. Martin Dratva 8 roky

  Pane Moravec, je jedno, zda 2 %p.a. či 2,2 . Na trhu už jsou mnohem lepší produkty, než stavební spoření :-)
  Osobně se modlím za “run” na stavební spořitelny a to, že lidé si je budou cpát na “spořící účty” nebo ještě lépe na ty běžné…
  To se potom bude obchodovat, když každý klienti budou mít statisíce na běžných účtech. Myslím, že přesvědčit je potom o tom, že jsou výhodnější možnosti je otázka okamžiku ;)

  2

  1

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account