Náklady na vysokoškolského studenta se pohybují v řádech statisíců ročně. Na trhu je celá řada finančních nástrojů, jak si připravit na takové výdaje dostatečnou rezervu. K těm zcela bezpečným, které ale nabízí nadstandardní zhodnocení, patří stavební spoření. Spolu s úpravou zákona, která zjednodušila možnost výpovědi tzv. dětských smluv, láká tento produkt stále více rodičů.

České školství je bezplatné, přesto jeden měsíc na vysoké škole vytáhne z kapes rodičů až 15 tisíc korun na ubytování, stravu, učebnice, dopravu a studentský život, který k těmto letům neodmyslitelně patří. A to nemluvíme o soukromých univerzitách, kde školné našponuje rozpočet nejméně o dalších pět tisíc korun měsíčně. Zahraniční univerzity mohou ročně stát jako slušný rodinný vůz.

Stavební spoření už od kolébky

Od ledna do listopadu letošního roku bylo sjednáno kolem 425 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je o 15 % více než za stejné období v roce 2017. Průměrná cílová částka činila přes 480 tisíc korun, v meziročním srovnání to je nárůst o více než 104 tisíc korun. Celkem mají Češi ve stavebním spoření uloženo zhruba 360 miliard korun. Stavební spořitelny hlásí zejména růst zájmu o stavebko pro děti.

A kdy rodiče svým potomků stavební spoření sjednávají? Nejvíce smluv je zakládáno hned po narození dítěte, resp. do dvou let věku. Druhým milníkem je pak nástup do první třídy, kdy rodiče již většinou vědí, jaké jsou náklady na vzdělání.

O významu mladých klientů dobře ví všechny stavební spořitelny. Některé nabízejí časově omezené akce, jiné mají speciální zvýhodněné tarify pro mladé standardně v nabídce. Smlouvu tak lze sjednat se sníženým či nulovým poplatkem za uzavření, případně s bonusovým úrokem.

Stavební spoření stále dává smysl

Zájem o stavební spoření bude i v následujícím roce růst. Jednak kvůli regulaci hypotečních úvěrů musí klienti použít vlastní úspory, ideálně 20 % z kupní ceny nemovitosti. A to je i důvod pro zvýšenou poptávku po stavebním spoření, které je vhodné pro vytvoření takové rezervy.

A zároveň jsme také zároveň svědky rostoucích úrokových sazeb, proto je uzavření stavebka ideálním řešením, jak si zajistit do budoucna výhodnou sazbu úvěru. Už při podpisu smlouvy totiž klient ví, jakou bude mít sazbu z řádného úvěru. Jedná se tak vlastně o opci na úrokovou sazbu pro budoucí úvěrový obchod. A to je v dnešní době, kdy jsme svědky růstu sazeb, extrémně důležité. Klient se tak může díky stavebnímu spoření zajistit proti zvyšujícím se úrokům a tedy i rostoucím měsíčním splátkám.

A nesmíme samozřejmě zapomínat na to, že se jedná o bezpečný nástroj, jak zhodnotit úspory s nadstandardním zhodnocením. Velkou výhodou je i roční státní podpora 2 000 korun (z maximální částky 20 000 Kč). Věkově není tento produkt omezen.

Jiří Procházka, produktový manažer Wüstenrot

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account