Alespoň tisícikorunu pošle každý měsíc na stavební spoření 60 % Čechů.  Třetina všech klientů spoří mezi 1000 a 1500 Kč.  Zhruba 30 tisíc lidí posílá na stavební spoření více jak pět tisíc korun měsíčně.

Nejvíce Čechů, kteří mají uzavřeno stavební spoření, si každý měsíc šetří mezi 1001 korunami a 1500 korunami. Podle analýzy z dat MML-TGI agentury MEDIAN zpracované pro ČMSS to je celkově 32 %. Druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé, kteří mají měsíční úložku ve výši 501 až 1000 korun, těch je celkově 27 %. Částku mezi 1500 a 2500 Kč pak volí 21 % občanů.
„Lidé si uvědomují výhody stavebného spoření a státní podpory, jejíž výše je navázána na velikost měsíční úložky. Každý, kdo se rozhodne pro stavební spoření, by měl se svým poradcem zvážit, jakou částku na účet posílat. Doporučení nevychází jen z rodinného rozpočtu, ale také účelu, kvůli kterému se pro spoření rozhodne,“ doplňuje k průzkumu Manfred Koller, místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny.

Ti, kdo stavební spoření vyzkoušeli, se k němu opakovaně vrací. Meziročně stoupl počet nově uzavřených smluv bez zvýšení cílových částek o 50 % (k 30. 6. 2014). Je evidentní, že jistota vysokého zhodnocení začíná být ve srovnání s klesajícími úroky na spořicích účtech stále atraktivnější.

Téměř třetina (26 %) domácností má zřízené tři a více smluv o stavebním spoření. Zatímco v průměru má více jak čtyři smlouvy 12 % domácností, u ČMSS toto číslo dosahuje 15 %.

Zdroj: tisková zpráv ČMSS, data: MEDIAN, Market & Media & Lifestyle – TGI, 07. 01. – 15. 12. 2013, velikost vzorku N=15 000Komentářů: 4
 1. Ondřej K. 10 roky

  To jsou poměrně vysoká čísla, co se týče počtu střadatelů. Zajímalo by mě, kolik z nich spoří na nejkratší možnou dobu, tedy tu vázací, kde je přijatelný efektivní úrok okolo 4% p.a. a kolik lidí naopak spoří např. dětem na 20-25 let, kde je dokonce i obecně nevýhodná dětská „spořící“ pojistka lepší než stavebko a pravidelnou investicí by se docílil daleko lepší efekt. Jinými slovy by bylo zajímavé vědět, kolik lidí využívá stavebko na spoření efektivně a kolik ne :-)

  • Martin Dočekal 10 roky

   Kdyby mělo SS zhodnocení kolem 4%, tak je to nádhera :-)
   Ve skutečnosti se pohybujeme pod polovinou – při dnešních podmínkách a správném nastavení kolem 1,8% p.a. Většina lidí tam navíc odkládá více či méně než je tento „ideál“ (tedy 1700/měs.), takže reálně ještě méně.

   • Ondřej K. 10 roky

    Ty 4% je maximum na smlouvách, kde je úrok před zdaněním ještě 2% p.a. , jinak souhlasím, že to bývá už často i méně. Nechtěl jsem vypadat, že stavebka zatracuji a lobuji za investice, proto jsem přimhouřil všechny oči :-)))

    Na nové smlouvě s 1% mi vychází efektivní úrok kolem 3% p.a. se započtením daně a poplatků. Tím by samozřejmě procento klientů, kteří mohou zhodnocovat někde výhodněji, bylo vyšší. Nehledě na likviditu, že…

 2. Ano 10 roky

  Předseda AČSS kdysi v rozhovoru sdělil na http://www.acss.cz, že je vhodné si spořit přes st. spoření na penzi. Jen mi bohužel dodnes nevysvětlil, proč tedy mnohé st. spořitelny vypovídají (mnohdy jednostranně) smlouvy se základním úrokem 3-4% p.a. (plus st. podpora, plus bonusy a prémie z úroků aj.). Ty byly založeny před 10 a více lety a klienti si na ně dodnes spoří.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account