Finanční gramotnost je v České republice na doslova mizerné úrovni. To prokázaly již mnohé studie. Nejnovější průzkum ING Pojišťovny odhaluje nevědomost Čechů v mezinárodním porovnání: Ze 12 zemí jsou méně finančně vzdělaní jen lidé v Mexiku a na Slovensku. A věříme si víc, než umíme.

{+}

Finanční vzdělávání se pomalu dostává na základní a střední školy. Základní „úlohy“ finančních znalostí se stávají součástí matematiky, občanské nauky i specializovaných předmětů. Finanční gramotnost se v Česku nepochybně zvyšuje – ale pomalu. Z průzkumu ING Pojišťovny plyne, jak hluboce se Česká republika nachází ve srovnání s dvěma americkými, sedmi evropskými a třemi asijskými státy.

Sami účastníci průzkumu byli nejprve dotázáni, jak sami sebe hodnotí. Více než třetina respondentů byla přesvědčena, že „s financemi to umí“ nebo že „jsou velmi dobří ve financích“. Pravda se ukázala ale mnohem tristnější. Do uvedených kategorií s dobrou finanční gramotností spadlo pouze 21 % respondentů. A pozoruhodné je, že 81 % respondentů s výsledným hodnocením souhlasilo, jakožto s odpovídajícím popisem jejich finanční gramotnosti.

Ve světě si podle průzkumu věří dokonce více než Češi. Na druhou stranu nutno podotknout, že i v ostatních státech se lidé přeceňují.

Finančně nejvzdělanější jsou lidé v Asii.  Tři testované asijské země obsadily všechny medailové pozice. Až na pátém místě se za Holandskem umístili Američané. Zcela nejhůře v průzkumu vyšlo Slovensko s naprosto tristními výsledky. Češi na tom ale nejsou o moc lépe.

V rámci České republiky mezi lidmi se špatnou finanční gramotností převažují ženy, naopak mezi lidmi s dobrou finanční gramotností je více mužů. Z věkových kategorií jsou podle průzkumu s finanční gramotností na štíru nejvíce lidé ve věku od 35 do 49 let, naopak nejlépe hodnoceni jsou lidé mladší – mezi 20 a 34 lety.

Smutné je, že ani ekonomické vzdělání k vyšší finanční gramotnosti nepřispívá. Mezi lidmi s výborným a se špatným finančním vzděláním je v obou případech přibližně pětina lidí, kteří prošli střední nebo vysokou školou ekonomického zaměření.

Celý text článku vč. grafů si můžete přečíst na serveru Investujeme.cz.Komentářů: 2
  1. Viktor Dlouhý 13 roky

    Já si myslím že je to hodně způsobené tím že dost lidí se po ukončení školy už nijak nevzdělává (ani třeba nečte) a tím vlastně hloupne. Znám mnoho lidí kolem třicítky, kteří ani nevyužívají internetbanking, chodí stále platit složenky na poštu, a že by měli nějaké tušení o financích? A ve večerních seriálech je to taky nikdo nenaučí. A speciálně ženské se mnohokrát jenom vezou a nestarají se vůbec o nic.

  2. Ondřej Záruba 13 roky

    ING by mělo být rádo s tím, co prodává.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account