Světlo světa spatřila výzva k celosvětovému runu na banky. Měla to být revoluce, a úder bankovnímu systému. Signatáři měli zůstatky svých účtů ve stejný den proměnit v hotovost. Byla by situace, kdy by všichni začali masově proměňovat své bezhotovostní peníze na hotovost zvládnutelná? Existuje proti tomu obrana?

{+}

Cantonův „run na banky“

Francouzský fotbalista Eric Cantona, proslulý hráč anglického klubu Manchester United, nedávno vyslovil výzvu, aby lidé ve stejný den vybrali své vklady z bank. Cantona ve své výzvě vyslovil několik myšlenek.

Je nespravedlivé, aby důsledky finanční a hospodářské krize nesli řadoví občané: “Nemyslím si, že můžeme být spokojeni s pohledem na mizérii kolem nás. Ale je tu šance něco udělat.” Potrestány musí být podle Cantonovy představy banky, které mohou za finanční krizi: “Systém stojí na jejich síle. Takže je musíme zničit. Stačí, aby si tři miliony, deset milionů lidí vybralo své peníze. Banky to neustojí a padnou. To bude skutečná revoluce.” Cantona říká, že je tak jednoduché udělat revoluci bez zbraní, stačí když si všichni vyberou své peníze z bank: “Musíte prostě jít do banky ve vaší zemi a vybrat vaše peníze. Není to komplikované. A pokud to udělá hodně lidí, systém padne. Žádné zbraně, žádná krev nebo něco podobného.”

V říjnu 2010 začalo po Internetu kolovat video s Cantonovou výzvou. Výzva byla následně podpořená diskusí na Facebooku a hnutím Bankrun 2010 vyslovujícím revoluční myšlenky v podobě útoku na banky. K masivnímu synchronizovanému výběru hotovosti, který byl plánován na 7. prosince 2010, nedošlo. Systém se nezhroutil. Mohl by se systém v případě skutečně synchronizovanému výběru hotovosti zhroutit?

Nedostatek oběživa banky nepoloží, protože nejde o nedostatek peněz

Pokud by všichni začali náhle proměňovat své bezhotovostní peníze na hotovost, a to ve shodě s masami dalších vkladatelů, kolaps by čistě teoreticky mohl nastat. Jenže podobný kolaps by mohl nastat, kdyby se masa lidí domluvila a vtrhla do nějakého nákupního centra, využila služeb jednoho úřadu, jednoho obchodníka a podobně. Kapacity a možnosti čehokoli jsou z podstaty vždy nutně omezeny a limitovány.

Již dnes existují podmínky pro výběry hotovosti, velké výběry musí být v bance hlášeny dopředu. Konkrétní bance to umožňuje lépe řídit a plánovat hotovost v rámci své pobočkové sítě. Z pohledu celkově dostupného oběživa  ovšem není v žádné měně k dispozici tolik hotových peněz, aby byly vyplaceny najednou všechny bezhotovostní zůstatky účtů. Kdyby vypukla panika a vyvstala neracionální touha po hotovosti, na všechny výplaty vkladů by se hotovost nedostala.

Z pohledu zvládnutí neracionální masové touhy po hotovosti by musela vzniknout dodatečná opatření, která by systém stabilizovala. Asi nejenom úřad centrální banky by udělal vše pro to, aby byly problémy vyplývající z davového šílenství, paniky a neracionální touhy po hotovosti zvládnuty. Výplaty v hotovosti by tak pravděpodobně byly ústředním nařízením omezeny, vznikly by limity na výběry hotovosti (třeba na osobu a den). Možná by se také zvedl poplatek za výběr v hotovosti, třeba i odstupňovaně podle výše částky (a naopak bezhotovostní platba by teoreticky mohla být přechodně zvýhodněna). Je také možné, že by vzrostly úroky na depozitech, aby byla podnícena motivace k vkládání prostředků do bank.

Pokud by nastal masový “run” na hotovost, je pravděpodobné, že by veřejně vystoupila některá autorita, která by prohlásila, že se není čeho obávat, že vklady občanů jsou v bezpečí. V případě stavu nouze by mohly být vyhlášeny “bankovní prázdniny”, banky by prostě na několik dní zavřely své pobočky. Opakovaně by bylo vyslovováno ujištění, že nikdo o své vklady nepřijde a že vklady jsou garantovány státem. Pokud by touha po hotovosti přetrvala po delší dobu, znamenalo by to, že by musely být dodatečné peníze vytištěny. Tiskárna cenin by tiskla na tři směny, úřadům centrálních bank by se zvedly náklady na tisk bankovek, a firmy zabývající se tiskem peněz by získaly víc práce.

Jenže peníze nejsou jen bankovky a mince, peníze se při placení nepřesouvají jen fyzicky z peněženky do pokladny, ale i bezhotovostně z účtu na účet. Dokud fungují bezhotovostní platební kanály, rozdíl mezi hotovostními a bezhotovostními penězi se stírá. Kdo má na svém kontě evidovaný zůstatek, tomu může mu být na úkor jeho zůstatku jeho platba zúčtována. I kdyby byl výdej bankovek omezen, platební kartou bude stále možné platit. I kdyby skutečně zavládla davová touha po hotovosti, je velmi pravděpodobné, že lidé by hotové peníze po čase vrátili zpět do podoby bezpečných bankovních vkladů. Dnešní doba hotovosti nepřeje, vymoženosti jako je účet, platební karta a elektronické bankovnictví vítězí.

Celý text článku si přečtete na serveru Investujeme.cz.

1 komentář
 1. Jan Maňák 10 roky

  Je třeba si přiznat, že většina bank by run neustála. Bilance bank typicky trpí disproporcí mezi krátkodobýámi pasivy (vklady) a dlouhodobými aktivy.České banky mají proti evropskému průměru relativně víc vkladů (pasiv) než úvěrů (aktiv). Ale ani české banky většinou neustály bez vnější pomoci run na celý systém. Váš zůstatek na běžném účtu financuje bance hypotéční úvěr, který banka poskytla Vašemu sousedovi a možná taky provizní finance pro zaměstnavatele Vašeho klienta. Tyhle úvěry (aktiva) většinou nelze rychle získat zpět. V případě hypoték budete asi souhlasit, že je to tak dobře.

  Nicméně komu by run pomohl? Na všechny vkladatele by se určitě nedostalo. V systému není tolik hotových peněz, aby mohly být všechny výplaty “cash” uspokojeny. Na run by banky reagovaly tak, že by přestaly financovat ekonomiku, předčasně by požadovaly splacení úvěrů všude, kde je to možné.

  Klienti by ve finále vypustili rybník sami sobě a s vaničkou by vylili i dítě.

  Nedůvěřuji sportovcům, kteří se vrhli na řešení globálních ekonomických problémů. Nemám rád zpěvačky, které intervenují ve prospěch nějaké politické strany nebo politika jako takového. Z oranžových se také žádní zpěváci nestali. Měl jsem Cantonu rád, když hrál fotbal, ale téhle jeho výzvě nerozumím. Prodělal tolik, že chce, aby sousedům taky koza chcípla???

  3

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account