Základem zdravých financí je jejich kvalitní spravování. Dlouhodobé finanční plánování ani v současné době neztrácí na svém významu. Může pomoci překonat nepříznivé okamžiky ve finanční oblasti. Základem pro kvalitní finanční plánování je poznání stavu skutečného finančního obrazu jedince či domácnosti.

{+}

Rozpočet a dlouhodobé finanční plánování ztrácejí původní obsah v okamžiku, kdy přestáváme uvažovat v „celoživotním horizontu„ a přejdeme na financování „tady a teď“. V minulosti lidé věděli, že pokud chtěli mít ve stáří určitou úroveň, musí akumulovat kapitál. Ovšem v novodobé historii se stát zaručil, že to není třeba, protože on tuto péči převezme a bude ji financovat průběžně, tedy z nových příjmů.

Ve druhé polovině dvacátého století lidé změnili, přistup k věcem. Celé masy se zaměřily na jediný cíl, vydělat nyní a teď, vytvořit maximum příjmů, aby bylo možné financovat maximum výdajů. Davy postavily samy sebe před těžké dilema – bylo nutné vytvořit společnost, která bude založena na neustálém morálním hazardu, na neustálé spotřebě většiny zdrojů, zároveň však s pomocí státních útvarů zajistí, aby se tento hazard nestal důvodem pádu do pozdějších existenčních problémů.

Společnosti, které již odmítly hromadit majetek pro své potomky a pro případy potíží, neboť poznaly velmi jasně relativnost takového majetku, potřebovaly systém, který jejich příslušníky zajistí ve stáří či nemoci, protože rezervy byly průběžně spotřebovávány. Tímto systém se v Evropě stal tzv. sociální stát. Faktem však nesporně je, že dnešní moderní společnosti jsou společnostmi spotřeby, spotřebního přístupu k věcem a svým způsobem i spotřebního přístupu k životu. Neboť u člověka ekonomického tyto věci úzce souvisejí a nelze je oddělit.

Opravdovým měřítkem bohatství není výše mzdy, ale výše majetku. Nezáleží na tom, jaký je příjem, záleží na tom, jaká je čistá hodnota majetku. Hodnotu majetku ovlivňují následující faktory: příjmy, úspory, investice, jednoduchý životní styl.

Bohatí jsou lidé, kteří umějí dobře spravovat své peníze, mají jiné peněžní návyky než ostatní populace. Jednou z činností, která rozhoduje o tom, zda jsou lidé chudí či bohatí, je správa domácího rozpočtu. Chudí spravují své peníze špatně anebo vůbec. Za prvé říkají, že na to nemají čas, a za druhé, že nemají co spravovat. Péče o peníze však žádný čas neukradne, ba naopak, může jej získat.

Pak jsou lidé, kteří si myslí: „Nemám žádné peníze, takže je nemůžu ani spravovat.“ To ovšem není správné. Správně je: „Až se začnu dobře starat o peníze, tak nějaké budu mít.“ Není možné začít dobře spravovat peníze, když je všechny utratí, ať už je výplata či příjem jakýkoli.

Nejprve je nutno dobře spravovat malé peněžní částky, teprve pak je možno začít spravovat větší částky. Nezáleží na tom, jestli už máte velké jmění nebo jestli je vaše peněženka zrovna na dietě. Důležité je teď hned začít spravovat právě ty peníze, které máte.

Celý text článku na webu Investujeme.cz.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account