Zaplacené příspěvky na penzijním připojištění a životním pojištěním snižují v Česku daňovou povinnost. Účelem tohoto opatření je motivace k větší zodpovědnosti. Daňové výjimky, stejně jako dotace, však zvýhodňují jednu skupinu obyvatel na úkor druhé a jeden finanční produkt na úkor druhého.


{+}

Světovým trendem je snižování daňových sazeb u daně z příjmu fyzických osob a současně snižování počtu daňových výjimek. Toto opatření zvyšuje daňový výnos státu i při zachování daňových sazeb daně. Navíc dochází ke zjednodušování daní, které jsou v Česku poměrně složité. Vyplňování daňových přiznání (z příjmů, k silniční dani, k DPH, k dani z nemovitosti…), Přehledů o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ musí většina OSVČ ponechat na odborníkovi. Daňová úprava by měla být tak jednoduchá, aby malý živnostník zvládl sám vyplnit všechny tři tiskopisy (k dani z příjmu + Přehledy).

Proč snížit počet daňových výjimek?

Odvody na dani z příjmu fyzických osob jsou v Česku, oproti ostatním vyspělým zemím světa, nízké. V Česku jsou však vysoké odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Daňová povinnost je nízká z důvodu nízké sazby daně z příjmu fyzických osob (15 %), vysoké slevě na poplatníka (2 070 Kč měsíčně) či vysokému daňovému zvýhodnění na děti žijící s poplatníkem v jedné domácnosti (967 Kč měsíčně).

V daňovém přiznání nebo ročním zúčtování lze navíc výrazně snížit daňovou povinnost uplatněním nezdanitelných položek snižujících základ daně. Nejvíce si daňový základ snižují občané s nadprůměrnými příjmy, kteří mají uzavřeno jak penzijní připojištění, tak životní pojistky či splácí drahou hypotéku.

Snížení daňových výjimek, tj. nezdanitelných položek (§ 15 zákona o dani z příjmu) a příjmů osvobozených od daně z příjmu fyzických osob (§ 4 zákona o dani z příjmu) je možností, jak při problémech s rozpočtem zvýšit daňové příjmy bez zvyšování daňových sazeb především od lépe finančně situovaných občanů.

Zajímá Vás, jak ve výše uvedených souvislostech autor pohlíží na penzijní připojištění a životní pojištění? Pak si přečtěte celý článek na serveru investujeme.cz.

Jak Vy pohlížíte na zmiňované “zvýhodňování” některých produktů či klientů? Souhlasíte s autorem a nebo naopak podporujete názor legislativců a jejich tvrzení o motivačním vlivu daňových úlev?

komentářů 18
 1. Jsem pro zrušení daňových úlev za penzijní a životní pojištění. Určitě dojde ke zjednodušení administrativy a hlavně – takováto podpora nevhodných spořících produktů nahrává pouze bankám a pojišťovnám

  1

  5
  • Vít Suchý 10 roky

   Já bych si dovolil poněkud oponovat, pane kolego…Jsem okamžitě pro zrušení takových produktů, které klientovi nepřinesou garantované zhodnocení, jako jsou IŽP, anebo kočkopsi typu KŽP. Pokud produkt dokáže klientovi garantovat cílovou částku vyšší než do ní vloží, zde se nic nekříží…Naopak bych přidal progresivnější daňové úlevy… Máte snad nějaký návrh, který spořící produkt by byl k naspoření na důchod nejvhodnější ???

   1

   0
   • Jsem proti všem daňovým úlevám a podporám. Stát přichází o příjmy respektive má výdaje a zbytečně to zatěžuje administrativu a náklady na stát jsou pak vyšší. A deformuje to trh, protože je zvýhodňována jen určitá skupina produktů, které nemusí být nejlepší.
    Na pozdější věk (promiňte, ale nemám rád slovo důchod, protože to zavání věkem 65 let a výše – a já chci přestat pracovat a začít užívat naspořeného kapitálu dříve) :-) je nejlepší spořit ve věcných hodnotách a ne v peněžních. Např. IŽP a KŽP je peněžní, protože dáváte své prostředky pojišťovně/bance a ta je musí dále investovat, aby Vám mohla vyplatit něco navíc. Kam je investuje? Akcie, podílové fondy atd. Proto tvrdím, vykašlat se na spoření v pojišťovnách a spořit na pozdější věk pouze v těchto produktech napřímo a mít plné zisky. Princip je stejný, jak při pojištění. Měsíčně posílaná částka do investičního fondu, akorát ty výnosy jsou okamžité (ne až po 30 letech) a značně vyšší:-)

    1

    2
    • Vít Suchý 10 roky

     Pane Jedličko, nejprve si sjednoťme názvosloví, ať se nám tu nemíchá kde co….

     Pokud někdo používá k základnímu zajištění na stáří nějaký pojistný produkt, (záměrně uvádím základní, neboť kdo má ruce a nohy, tak si musí na svůj důchod vydělat…), tak si v něm kupuje JISTOTU, že na konci bude k dispozici sjednaná částka – v našem případě by měla být garantována nejen výše jednorázové kapitálové výplaty, ale i výše doživotního důchodu. A to u žádného jiného produktu mimo pojišťovací sektor klient nekoupí. Ani v bance. To je ten základní rozdíl….

     Pokud tvrdíte, že investování do fondů a akcií je spoření, tak mi za Vaše klienty už teď běhá mráz po zádech…

     A například i zajištění anuity je to, co jiný finanční produkt také nenabídne a je pro zajištění na stáří naprosto zásadním parametrem nejen v ČR, ale i v Evropě… A bohužel ani v penzijních fondech tuto předem garantovanou anuitu nemáte…

     Pokud někdo investuje, tak má v nejlepším případě záruku vrácení vkladu. Jenže nezapoměňme, že čas rychle běží a jedna dvě neúspěšné investiční periody zaručeně pak dostanou klienta do situace dost zásadního charakteru…

     Zkusme již opravdu nahlížet na zajištění svého stáří oním diverzifikovaným pohledem, jak je v Evropě zvykem, tedy myslím tím samozřejmě státy Evropy směrem na západ od ČR a zkusme se zamyslet nad faktem, který tam ověřilo již 5 generací důchodců, vyplacených z privátního zajištění – že základním produktem je pojistný konzervativní produkt s garantovanou anuitou i garantovanou kapitálovou výplatou…

     Prodleva, způsobená hledáním Ameriky (pořád se opakuji, ale nemohu si pomoci) metodou slepých uliček
     Járy Cimrmana by se nám mohla krutě vymstít….jak všichni víme, největším naším nepřítelem je čas…

     Pane kolego, doporučuji trochu hlouběji nastudovat, jak praxe v Evropě funguje , kde ani investování do nemovitostí, obchodovatelných komodit, akcií apod. není národním sportem…V této souvislosti zopakuji ještě jen jednu větu ohledně “módy” investování, co jsem již jinde psal : já si myslím, že lobby pojišťoven a poradenských firem už ví, že “bouchání investiček” je za zenitem, že se o něm již vedou debaty jak v ČNB, kde je leží spousta stížností, tak na úrovni evropských komisí za účelem regulace trhu a ochrany klientů – tak vymyslely něco jiného ( co jim kritici ale připomínali vždy, když ona investička bouchali jako o život – pánové a dámy, investovat přes pojišťovnu do akcií a fondů je úlet a s logikou to nemá nic společného ), přímý nákup akcií a fondů….jooo, vydělávat se musí, klient neklient…

     1

     1
     • Pane Surný, souhlasím s Vámi, že je nejlepší investovat do sebe (vzdělávání a zlepšování se), z čehož poté ve většině případů plynou větší výdělky. Ale nesouhlasím s Vámi, co by klient měl udělat s navíc vydělanými penězi.
      Pokud jako příklad vezmu “penzijko” a měsíční částku 500,- + 150,- od státu a dejme tomu +150,- od zaměstnavatele. A velmi velkorysé zhodnocení 2%p.a. (poslední roky spíše 0%), budeme mít po 30 letech necelých 400tis. Kč. To je super – hlavně že je to garantováno:-) I pokud bude nulová inflace, tak je to tak směšná částka, že nám určitě nezajistí klidné stáří:-)

      Praxe v Evropě (Švýcarsko, Nizozemí, V.Británie,…) mluví jasně – privátní investování do podílových fondů, kde nejhorší dvacetiletá perioda od 2.světové války měla zhodnocení “pouze” 5,5%p.a. tj. pokud jste peníze vybral loni začátkem března, než trhy opět začaly růst. To Vám žádná pojistka nedá. A jak Vy zmiňujete anuitu – to není nic jiného než vybírání stále stejné částky z fondu.

      S poslední citací nezbývá než souhlasit – investovat přes pojišťovnu do akcií/investičních fondů je opravdu kravina.

      1

      2
 2. Dobrý den,

  vidím ještě jednu výhodu pro některé zaměstnance v daňové uznatelnosti. Tím, že je příspěvek na PF a ŽP daňově uznatelný i pro zaměstnavatele, jsou firmy ochotnější přispívat na tyto programy. Myslím si, že v případě zrušení daňové uznatelnosti by i některé firmy sáhly k omezení těchto benefitů.

  3

  1
  • Vít Suchý 10 roky

   Pane kolego, obecně by daňová podpora měla být, ale – jak jsem psal i jinde -měla by být progresivní, aby motivovala k vyššímu privátnímu zajištění – a zastávám názor, že by měla být pouze pro ty produkty, které opravdu splňují parametry spořícího programu na stáří – a to je jen tam, kde je klientovi k dispozici garance anuity již při podpisu smlouvy a ne v produktech, které s garancemi pokulhávají…to by pak někdo mohl přijít s tím, aby byl daňově zvýhodněn nákup nemovitostí na stáří, pořízení pozemků – třebas u Hradce od Vaší babičky Havránkové :):)…atd…

   0

   0
 3. Vít Suchý 10 roky

  Dobrý den ještě jednou, pane Jedličko,

  Znovu bych na úvod příspěvku doporučoval, zkusme si sjednotit názvosloví, neb každý diskutujeme o něčem jiném…
  A bohužel se musím opakovat i v jiných částech příspěvku…

  V mé reakci jsem popisoval pojistný produkt „důchodové pojištění“ a vy hovoříte o penzijních fondech. Podotýkám , že legislativa PF nemá nic společného s legislativou v pojišťovnictví, zákon 42/1994Sb. je volně k dispozici na netu k prostudování.

  Ohledně PF – na tomto webu byste ode mne našel několik příspěvků, které celou problematiku obnažují, ale jen to základní – v žádném PF nemáte žádnou garanci ani vkladů a ani státního příspěvku – ten není nárokovou položkou… Tolik o PF…

  Ale ještě jednu poznámku k vaší simulaci výnosu PF– opakovaně se pokouším upozornit v různých diskuzních fórech na nutnou změnu v myšlení finančních poradců a prodejců PF : při spoření „na důchod“ se kristepane nejedná o žádnou pětisetkorunu jako modlu a deadline zajištění na stáří, s klientem je nutno rozebírat jeho propad v příjmech a snažit se jej pokrýt a ne jen používat argumentaci z letáků PF…“spořte si 500,- a máte největší výhodu od státu“…

  Psal jsem v reakci na váš příspěvek o nutné diverzifikaci…Základem jakéhokoli diverzifikačního byť jen učebnicového schematu je výchozí míra garance…A tuto garanci v rozdělení portfolia zajištění jsem popisoval v podobě produktu důchodového pojištění, který nabízí klientovi jak kapitálovou výplatu, tak anuitu – oba paramertry v GARANTOVANÉ výši ( tedy bohužel se to týká zatím pouze jen jednoho produktu na čs.pojistném trhu )… A takovýto produkt –kolegové byť neradi ale jistě prominou – si stoprocentně zaslouží daňové zvýhodnění…

  Klient si zde pořizuje jistotu, kterou z principu nekoupí ani v žádné bance, natož na trhu akcií či fondů. A musím se opakovat, že je snad každému jasné, že za každou jistotu se něco platí…

  Pokud se týká výnosnosti fondů, nehodlám o tom diskutovat a ani to není potřeba, pokud srovnáme funkci tohoto způsobu nakládání s penězi – není mi známo, že by jakékoli investování do fondů garantovalo klientovi více než vrácení vkladu…A promiňte – srovnávat vybírání stejné částky z fondů s anuitou je opravdu mimo… Zase se tu bavíme o něčem jiném – já o jistotě a garancích, vy o předpokládaných ziscích…

  Jednu odlehčující paralelu….pane kolego, trh má opravdu velmi často samoregulační schopnosti – kdyby ono investování do fondů bylo trhákem zajištění na stáří, v Evropě by asi již nikdo nedělal desítky roků nic jiného, ale opak je pravdou…..a třebas jste viděl až úsměvnou zprávu z německé TV o kauze důchodců – únosců, kteří unesli finančního poradce, který jim proinvestoval jejich peníze na stáří a co já vím – drželi jej několik dnů někde na chatě, aby jim jejich peníze vrátil…chudáci za to pak dostali podmínku, tuším že nejmladšímu „gangsterovi“ bylo 67 let…

  A kdo by naproti tomu unášel pojišťovacího poradce, který doporučí a uzavře s klientem smlouvu, kde má klient od prvního dne garantovánu výši kapitálové výplaty i anuitu na konci smlouvy ? A ročně jsou mu připisovány další podíly na zisku ? A anuita se ročně navyšuje o doplňkový důchod ???

  Pane kolego, opravdu to na trhu jde i jinak….a transparentní garance je vlastnost finančního produktu, kterou v jakékoli době klienti rádi akceptují…

  0

  0
  • Když máte garanci teď kolik budu mít anuitu za x let. Mám jednoduchý dotaz.

   Kolik musím pravidelně měsíčně vydávat, abych za 30 let měl rentu 100.000?? Děkuji za odpověď.

   0

   0
   • Vít Suchý 10 roky

    Pane kolego, děkuji za přímou otázku a v tom případě doporučuji dvě věci :

    1/ měsíčně vydejte 5.000,- za jazykové vzdělání
    2/ zkuste se koncepčně rozhodnout zda to, čemu se nyní věnujete individuálně nelze provozovat na jiné úrovni a pak se může doba, kdy budete mít “rentu” 100.000,- měsíčně přiblížit značně rychle…Nemohu a nehodlám na těchto stránkách nikoho náborovat, pokud máte zájem, obraťte se na mne individuálně, kontakt najdete v mém profilu.

    Přeji hezký den….

    0

    1
 4. Jaroslav Pelant 10 roky

  Všichni zde zminujete jak to chodí v západní Evropě a jak se tam důchodcům daří. Nezapomínejte ale, že jsme stále v ČR.
  Tím chci říct, že důchodové pojištění s garantovanou je výborný produkt, který skutečně dokáže naspořit na penzi, ale jen za předpokladu, že si budou klienti respektive rodiče dětem odkládat hned od narození, jak je tomu v západní Evropě běžné. Jestliže mám ale klienta, kterému je 30 let, tak opravdu velice těžko doženu těch uplynulých 30 let. Tomuto klientovi už opravdu důchodové pojištění nepomůže a i kdyby do toho vkládal všechny své volné peníze a měl rentu např: 5000 měsíčně, tak mu to důchod stejně nezachrání, protože za 35 let až půjde do důchodu bude 5000 korun asi stejná hodnota jako dnešní 2000kč. Tím jsem chtěl naznačit, že pokud chceme klientovi opravdu našetřit částku, která ho skutečně zabezpečí do konce života, tak se bavíme v řádech statísíců a milionů korun, které by měl mít klient naspořeno. A ted tedy prosím o vyjádření všechny zastánce důchodových pojištění a garantovaných částek, aby mi podle svého produktu vypočetli kolik by klient musel měsíčně dávat aby dosáhl garantované částky 1 920 000 korun. To je částka, kterou musí mít klient kterému je 30 let a má dnes mzdu a rozdíl mezi důchodem a současným příjmem činí 8000 měsíčně tedy 96 000 ročně a aby měl rentu na 20 let je to částka 1 920 000 kč
  Kolik si musí dávat měsíčně?

  0

  0
  • Vít Suchý 10 roky

   Pane kolego,
   jen obecně – pokud zmiňuji zkušenosti z Německa tak jen v kontextu toho, abychom opravdu pro klienty nezkoušeli objevovat Ameriku tam, kde není, protože ztracený čas se opravdu zachránit nedá .

   Zkusme se poučit, jakými způsoby obecně se tam již po generace spoří na stáří…

   Ale pokud je dnes stále ve finačně poradenských firmách bohužel nejoblíbenější uzavírání pro Vámi zmiňované 30-tníky IŽP jako spořícího produktu ( nebo prodej podílových fondů ), tak je to absolutní hazard a vabank o zajištěním jejich stáří…

   Ale bohužel velmi výnosný a lákavý byznys pro pojišťovny a poradce…

   Bohužel v průběhu doby se také v plném světle ukázalo, že ani penzijní fondy nejsou produktem, který klientům přinese jakýkoli užitek při spoření na stáří…

   A teď konkrétně. Zázraky neumí nikdo.

   Nicméně, pokud požadujete pro klienta 8.000,-skutečně písemně garantovaného důchodu měsíčně ( nabídnu doživotní důchod a nejen důchod na 20 let ), dnešní 30 letý muž by musel ukládat 3.547,-měsíčně do 60 let věku s trváním smlouvy do 65 let věku. Poté by se mu začal tento důchod vyplácet.

   Pokud vezmeme v úvahu možnosti zaměstnavatele přispívat pracovníkům v souladu s platnými zákony, tak se jedná pro modelového třicátníka o částku z čistého příjmu cca 2.650,- měsíčně, což zase až tak drakonická výše není, vpodstatě jsou to jedny Marlbora denně…

   0

   0
 5. Jaroslav Pelant 10 roky

  Pane Surný co je to za produkt na kterém jste to počítal? V mém produktu vychází doživotní důchod 8000 měsíčně na úložku 2240kč na výše zminovaného klienta.

  0

  0
 6. Jaroslav Pelant 10 roky

  A pokud se budeme bavit o tom, že bude platit jen do 60 let a v 65 bude vyplácen doživotní důchod, tak mi to vychází na částku 3200kč

  0

  0
 7. Vít Suchý 10 roky

  Mohl byste mi představit Vámi zmiňovaný produkt ? Já jsem počítal v produktu EVENTUS od Victoria Volksbanken pojišťovny.

  0

  0
 8. Jaroslav Pelant 10 roky

  Já jsem počítal v důchodovém pojištění 42RG od Kooperativy.
  Do kalkulace jsem nezapočítával podíl na zisku.

  1

  0
 9. Vít Suchý 10 roky

  a jakou garantovanou dobu výplaty důchodu jste počítal ??? A nemáte k dispozici jiný produkt, který není v útlumovém programu ?

  0

  2
 10. Jaroslav Pelant 10 roky

  stejnou jako Vy, tedy doživotní výplata
  jak to myslíte útlumovém?

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account