Stavební spoření se díky záměru vlády premiéra Petra Nečase snížit státní podporu stalo předmětem mnoha diskusí a vyjádření nejrůznějších odborníků, kteří hodnotí, jak se opatření projeví na zájmu o tento produkt, potažmo doporučují, jak by měly reagovat stavební spořitelny. Zajímavý pohled Patrika Chrze přinesl server Měšec.cz.

{+}

Přestože byly i na tomto serveru publikovány či citovány názory některých odborníků, z nichž vyplývalo, že se přes všechny důsledky vládní zásah do stávajícího fungování stavebního spoření neprojeví tak výrazně, jak by se na první pohled mohlo zdát – zejména z pohledu výhodnosti produktu, která údajně zůstane na relativně vysoké úrovni – Patrik Chrz svůj pohled vystihl jednoduchým podtitulkem ve svém článku: Nové změny všechno změní.

Stavební spoření “trpí” v porovnání s jinými spořícími a investičními produkty různými nešvary, mezi něž patří mj. poplatek za uzavření smlouvy – obvykle v hodnotě 1 % z cílové částky – či poplatky za vedení účtu. Dosud tyto “drobnosti” hodnotu produktu (u vyšších měsíčních vkladů) příliš nesnižovaly, neboť i díky státní podpoře a osvobození úroků od daně bylo zhodnocení natolik zajímavé, že se s ním jen málokterý jiný konkurent mohl porovnávat. Tuto výhodu však stavební spoření díky vládním úsporným opatřením ztrácí.

Snížení státní podpory a zrušení osvobození od daně ovšem s výhodností stavebního spoření řádně zamíchá. Rázem se mu vyrovná řada termínovaných vkladů a vkladů s výpovědní lhůtou kratší než je 6letá vázací doba u stavebního spoření a s rizikem nižší sankce za předčasné zrušení než hrozí u stavebního spoření.

Autor v článku uvádí jasné argumenty, proč stavební spoření ztratí od příštího roku své výsadní postavení mezi spořícími a investičními produkty. Článek proto jistě stojí za přečtení.

Zdroj: Chrz, Patrik. Proč po změnách nespořit na stavebním spoření? Měšec.cz, 4. 10. 2010.

Jak hodnotíte stavební spoření, co by investiční produkt, Vy? Budete jej nabízet i po vládních “úpravách” a nebo podle Vás ztratí na významu a z portfolií malých investorů postupně zcela zmizí?

komentářů 8
 1. Aleš Brabenec 10 roky

  Na šestiletém horizontu se bude stále jednat o zajímavý produkt, i když se efektivita produktu sníží.
  Myslím si, že se ze stavebních spořitelen postupem času stanou společnosti podobné bankovním domům a vhodnost produktu stavebního spoření bude pro klienta čím dál méně zajímavá.

  3

  2
 2. Celkem by mě zajímal podobný rozbor z pohledu překlenovacího a řádného úvěru. Jeslti zůstane zajímavé pro klienta stavební spoření alespoň v případě financování bydlení, či jeho rekonstrukce.

  1

  0
 3. Michal Mička 10 roky

  Přestal jsem klientům tento produkt doporučovat. Efektivní výnosnost po změnách nebude zajímavá v šestiletém investičním horizontu. Navíc financování bydlení většinou řeším hypotečním úvěrem.

  3

  0
 4. Jan Maňák 10 roky

  Myslím, že útlum SS přijde postupně, až začnou růst úrokové sazby. V porovnání s konzervativními dluhopisy zatím stále stavebko dokáže generovat docela solidní výnos. Myslím, že sektor nedokáže přitáhnout mnoho nových peněz do systému, ale v současné době, kdy se o “ořezání” podpory hodně mluví konzervativní instrumenty nenabízí mnoho zajímavých alternativ k tomu, aby stávající klienti existující smlouvy ukončovali.

  Podívejte se také na strukturu aktiv českých domácností, 70-80% klientů SS není dle mého názoru připraveno investovat v pravém slova smyslu!

  5

  0
  • Jakub Pecha 10 roky

   To je pravda, na druhou stranu, když vidím požadované cíle rodiny v desetiletých horizontech, na které si spoří “výhodným” stavebkem – cílová částka 1 000 000 Kč (na studia dvouletého syna, na důchod 30letého muže atd…), tak se mi chce brečet. Hlavně když si člověk propočítá, kolik peněz klient s takto “výhodně” nastaveným stavebkem prodělá.

   Na druhou stranu, potenciál pro investice je u těchto klientů takřka nepředstavitelný, snad změny ve ss budou dostatečným impulsem pro změnu myšlení.

   4

   0
  • Souhlasím. Doba pro snížení atraktivnosti naštěstí přišla ve vhodnou dobu, kdy není pro konzervativní klienty mnoho alternativ. Naštěstí – zejména pro spořitelny :-)

   3

   0
 5. Jaroslav Pohl 10 roky

  Již zaběhlé smlouvy se dají stále ještě využít jako možnost zhodnocení. Nicméně nové smlouvy už klientům nedoporučuji. Zamknuté peníze na 6 let je hlavní důvod. Radši mít 3-4% na dluhopisech a peníze k dispozici, než je mít zamknuté na 6let.

  3

  0
 6. Michal Soukup 10 roky

  Právě ta 6 letá lhůta je velká “konkurenční nevýhoda” proti jiným typům spoření…

  4

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account