Rozhovor iDNES.cz: Neseriózních poradců, kteří neumějí poradit a jdou jen po tučné provizi, může být brzy konec. “Měla by existovat přísná zkouška odborných znalostí poradců včetně toho, jak umějí s klientem pracovat,” říká Tomáš Prouza, 1. místopředseda Asociace finančních zprostředkovatelů a  finančních poradců (AFIZ).

Kromě povinných zkoušek pro všechny, kteří si chtějí vydělávat jako finanční poradci, jsou nutné i další změny. Mělo by se například omezit i pendlování vychytralých “lékařů přes finance” z jedné poradenské firmy do druhé. “Stávající finanční poradenství vydrží fungovat v Česku už jen pár let,” předpovídá Prouza.

Pětina lidí vnímá finanční poradce jako agenty, kteří neustále obtěžují, aby vnutili produkt, vydělali a šli o dům dál. Proč si u nás poradci vytvořili tak špatnou pověst?

Většina velkých poradenských sítí byla vytvořená na principu “vezmeme každého, nebudeme dělat výběr, koho si do sítě pustíme a počkáme. Někdo se chytí, někdo ne”. Pokud ale poradce nezvládnul nástup a skončil, většina firem se už nedokázala postarat o klienty, které přivedl. Řada poradců přitom začínala poradenství zkoušet na svých kamarádech a blízkých. Zklamání pak bylo o to silnější. A lidé si to nenechali pro sebe.

Finanční poradenství může v Česku dělat prakticky kdokoliv. Neexistují zatím žádné profesní požadavky ani odborné zkoušky. Snažíte se v tom něco změnit, aby si každý nemohl hrát na lékaře přes finance?

Běžný finanční poradce žádnou zkoušku nepotřebuje, pojišťovací a  investiční poradce musí získat licenci od České národní banky. Zejména v  pojišťovnictví je ale získání této licence formální, zkoušku udělá přes 99 procent lidí. Na ministerstvu financí se proto účastníme přípravy pravidel, která by měla vstup do odvětví zpřísnit.

Pokračování rozhovoru iDNES s Tomášem Prouzou najdete zde.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account