Připravovaná vládní novela zákona o  pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí, rozpoutala bouřlivou diskusi. Na tom, že se zákon po několika letech novelizuje, by asi nebylo nic tak zajímavého, neproběhlo-li by vše kolem návrhu za tak trochu zvláštních okolností.

{+}

Předkladatelem tolik diskutované novely je Ministerstvo financí, státní institucí dohledu v této oblasti je Česká národní banka. Adresátem novely jsou pojišťovací zprostředkovatelé, potažmo pojišťovny. Ministerstvo předložilo vládě dokument, který samo v tichosti vypracovalo. V tichosti doslova – návrh totiž proti obvyklé praxi nekonzultovalo ani s adresáty, ani s Českou národní bankou. Politováníhodný lapsus? Ano. Ještě zajímavější je však skutečnost, že jedna z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších částí připravené novely – konkrétně § 21h, který omezuje výši provize za zprostředkování rezervotvorného životního pojištění částkou 4 tisíce Kč – je v příkrém rozporu s řešením, které předpokládá důvodová zpráva k tomuto zákonu.

Co si myslet o situaci, kdy je vládě důvodovou zprávou doporučeno nezasahovat do tržních principů a provizi direktivně „nezastropovat“, ale předkládaný text novely říká pravý opak? Těžko říct. Jedná se o  další politováníhodný lapsus, nebo jde o záměr?

Celý článek si můžete přečíst na serveru Investujeme.cz.

1 komentář
  1. Michal Mička 8 roky

    Že by se jednalo o lobbing ze strany pojišťoven?:) Nevěřím tomu, že by tohle mohla být náhoda.

    1

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account