O tom, co bude v praxi znamenat novela zákona o ochraně spotřebitele pro zákazníky leasingových společností, jsme hovořili s  Martou Slažanskou, produktovou manažerkou ČSOB Leasing. Prospěje nový zákon spotřebitelům? Nebo jim naopak uškodí? Podle názoru odbornice nové znění zákona neprospěje.

{+}

Novela bude platit od 1. ledna 2011. Co zákon pokrývá a na jaké financování se vztahuje?

Zákon pokrývá běžné pořízení věci formou financování spotřebitele, ať již od bankovní nebo nebankovní společnosti. Zjednodušeně řečeno – jakmile je cílem nebo jen pro zákazníka-spotřebitele garantovanou možností financování předmět vlastnit, pak, s výjimkou hypoték, je zákazník kryt tímto zákonem. V praxi je to tedy každý účelový úvěr, finanční leasing ať s povinností, nebo opcí koupě. Zákonu nepodléhají jen běžná zapůjčení, a tedy ani operativní leasingy bez možnosti odkoupit vozidlo po skončení jeho pronájmu.

Cílem novely je spotřebitele chránit, ale nebude na druhé straně zvyšovat administrativní zátěž – a to právě na straně spotřebitele?

Novela má dobrý úmysl i cíl, ale snaha informovat zákazníka o všem vede k takovému nárůstu administrativy a počtu dokumentů, že zákazník bude zaskočen jejich množstvím. Dokumentace by se jistě uplatnila jako učebnice pro finanční gramotnost do škol, ale běžný spotřebitel se v ní pravděpodobně ztratí. Jen předsmluvní informace zaberou například tři A4 plus náležité vysvětlení, které je na další straně A4.

V novele se vyskytuje pojem „solidární ručení za dodavatele“. Co si pod tím má klient v praxi představit?

Financující společnost je solidárním ručitelem za dodavatele financovaného předmětu nebo služby (pokud je předmětem financování služba). Ten, kdo si bere úvěr na předmět smlouvy a vznikne mu nějaká vada, za kterou je odpovědný dodavatel, a tento své finanční závazky nesplní, má právo v případě jejich uznání nebo soudního rozhodnutí (typicky např. v případě insolvence dodavatele) domáhat se peněz od financující společnosti.

Tato skutečnost  pravděpodobně povede ke snížení dostupnosti úvěru, protože má-li být financující společnost ručitelem, bude si jistě  velmi opatrně vybírat, s kým dále spolupracovat.

Jaké jsou podle vás hlavní negativní dopady na leasingové společnosti? Nebudou leasingové společnosti díky zvýšeným rizikům i administrativní náročnosti na své straně zdražovat své produkty? Více se dozvíte v článku na serveru Investujeme.cz

Leasing pravděpodobně není tím pravým příkladem pro finanční poradce. Přesto, jak na text pohlížíte? A nemáte obavy, že by se novela zákona o ochraně spotřebitele mohla projevit i na jiných investičních produktech?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account