Pracujete (pracovali jste) pro finančně poradenskou společnost. Dostáváte (dostávali jste) provize za odvedenou práci (zprostředkované smlouvy). Pak skončíte (skončili jste). Buď odejdete z oboru, nebo k jiné společnosti. Tak jako tak přítok provizí končí. Jedná finančně poradenská společnost protiprávně?


{+}

Případů, kdy poradce odešel od společnosti a ta mu zadržela provize, bylo již více než dost. Problematika provizí a jejich vyplácení je ale mnohem širší. Podívejte se kupříkladu na provize následné. Nebo průběžně placené provize u pravidelných investic. Klienta jste získali a s ním i nárok na provize. A to bez ohledu na to, zda a v jaké další společnosti pracujete.

O provizích se vyjadřuje naprosto jasně obchodní zákoník v § 659 až 662a. Provizi lze přestat vyplácet pouze v případě, že není splněna smlouva mezi zastoupeným a třetí osobou (klientem), a to jen v případě, že k nesplnění smlouvy nedošlo vinou zastoupeného.

Kupodivu se nikde nepíše nic o ukončení smluvního vztahu mezi zastoupeným a obchodním zástupcem. Sjedná-li tedy finanční poradce pravidelnou investici s průběžně placeným vstupním poplatkem, pak má nárok na výplatu provize bez ohledu na trvání smluvního vztahu s finančně poradenskou společností.

U následných provizí je to o něco komplikovanější. Pokud na ně na základě smlouvy finanční poradce má nárok, jsou zpravidla podávány jako „odměna za péči o klienta“. O klienta ale poradce, který ukončil činnost, pečovat už nemůže. Po ukončení činnosti k tomu nemá ani patřičné licence. Zákon ale nic jako „péči o klienta“ a „provizi za péči o klienta“ nezná – zná pouze provizi vážící se ke sjednanému produktu.

Co s tím? Přečtěte si článek na serveru Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account