Podle evropského regulačního orgánu EIOPA je dluhová krize v Evropě v současnosti největším rizikem pro pojišťovnictví. Příčinou dalších trvalejších problémů mohou být i nízké úrokové sazby. Finanční síla pojistitelů se však v posledních šesti měsících mírně zlepšila.

{+}

EIOPA to uvádí ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě pojišťoven a zajišťoven a penzijních fondech.

V průběhu roku 2010 se velká část evropského pojišťovnictví dostala z finanční krize, konstatuje se ve zprávě. To se projevuje především růstem pojistného. Tento nárůst byl v oblasti životního pojištění výrazně nižší než v jiných odvětvích (čtyři procenta).

Vývoj ziskovosti je hodnocen jako mírně pozitivní. Zisk po zdanění vzrostl v průměru u 28 pojišťoven o 19 procent. Zejména v  oblasti neživotního pojištění je vývoj pozitivní.

I přes rostoucí náklady na pojistné a pojistná plnění zůstaly další náklady stabilní. Ukazatel Combined Ratio dosáhl 94 procent.

EIOPA označuje v současnosti za největší problém pojišťovnictví přetrvávající nízké úrokové sazby a to zejména v  souvislosti s poklesy cen na akciovém trhu. Nízké úrokové sazby mají navíc destabilizující účinek, a to zejména v životním pojištění.

Pozitivně hodnotí EIOPA i situaci zajistitelů. Jejich finanční situace se loni zlepšila, a to i přesto, že svět postihly významné přírodní katastrofy.

Dvě ničivá zemětřesení – v Japonsku a na Novém Zélandu – nehodnotí EIOPA tak dramaticky, jak to alespoň tvrdí zajišťovna Münchener Rückversicherung Gesellschaft AG se sídlem v  Mnichově.

Tato společnost oznámila, že prvních šest měsíců roku 2011 patřilo k nejnákladnějším v historii přírodních katastrof.

Převzato ze serveru Opojištění.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account