Co je skutečnou příčinou hospodářské krize? Lze ekonomické problémy řešit pumpováním peněz do ekonomiky? I když to s finančním poradenstvím nesouvisí přímo, určitě si přečtěte, kde viděl v roce 1932 příčinu hospodářské krize Tomáš Baťa. Budete překvapeni, jak se jeho slova hodí na dnešní situaci!

Příčinou krise je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.


V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.


Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.”

Potřebují tato slova z roku 1932 komentář? Co si o příčinách dnešní krize myslíte vy? Podělte se o Váš názor!

komentáře 4
 1. Martin Viktora 10 roky

  Tak z tohohle mě až zamrazilo… Když se člověk podívá, jak se dnešní politici snaží krizi řešit… Hrůza.:-(

  0

  0
 2. Jan Maňák 10 roky

  Tuhle stať Tomáše Bati znám, je na internatu hojně citovaná, i když si nejsem jistý její pravostí. Jsem z ní poměrně rozpačitý.

  Myslím, že je zřejmé, že po krachu Lehman Bros pouze velký objem prostředků nalitý do ekonomiky odvrátil depresi, jakou zažili naši dědové ve 30. letech.

  Poptávka z veřejného sektoru vlastně zastoupila zkolabovanou poptávku soukromého sektoru. Masivní státní garance udržely důvěru v bankovní systém a to pomohlo předejít systémovému kolapsu.

  Chyba například FEDu ve 30. letech byla přísná měnová politika a tuhle chybu moderní centrální banky nezopakovaly.

  Myslím, že stať pana Bati koresponduje s morálním hazardem, který se tu koncem roku 2008 hodně skloňoval a kterým se dnes vysvětluje, proč americké úřady dopustily pád nejmenší investiční banky Lehman Bros aby o pár dnů později zachránily AIG.

  Ano, při přiznávání státní pomoci společnostem došlo k mnoha pokřivením tržního prostředí,Ale zároveň je nepochybné, že masivní intervence odvrátily rozvrat bankovního systému a tento systém funguje, byť ne tak hladce, jako do roku 2008. A bez bankovního systému nemůže normálně fungovat ani reálná ekonomika tzv. Mainstreet.

  Myslím, že pro nás všechny bylo překvapující, jak rychle se v roce 2009 důvěra vrátila zpět mezi investory. Obávám se, že poslední odstavec je více přání, než konstatování. Člověk je tvor s krátkou pamětí a jeho investiční rozhodování je toho nejlepším důkazem.

  0

  0
 3. Martin Viktora 10 roky

  Beru to jako názor… přiznám se, že intuitivně jsou mi masivní státní intervence proti srsti. Ale v každém případě si tvůj názor dám do archivu. Třeba ho jednou moje vnučka vytáhne za 100 let, publikuje na webu a řekne: “Koukejte, co říkal o dnešní krizi Honza Maňák před sto lety”. A připojí k tomu legrační nekvalitní fotku pána v komickém staromódním obleku.:-))

  0

  0
 4. Leo Jaroš 10 roky

  Názor T.Bati může v dnešní době působit poněkud anachronicky, jsem však přesvědčen o jeho velké váze. Nikoli jen proto, že jsme oba zlínští rodáci…
  Na souvislosti morálky a ekonomiky upozorňuje Tomáš Sedláček ve své knize Ekonomie dobra a zla. S řadou jeho interpretací nesouhlasím, je to však velmi dobrý úvod do problematiky a podnět k dalším úvahám.
  To, že jakákoli lidská činnost, včetně ekonomické, má zcela jasnou a přímou souvislost s morálkou, může v současnosti leckomu připadat směšné. Zejména když často jediným kritériem úspěchu je výkon a tomu odpovídající odměna. Je to však velmi povrchní stanovisko, které se při hlubším zkoumání neobstojí.
  Potíž nastává ve chvíli, kdy se začneme pídit po zdrojích, z nichž má morálka a korektnost v jednání lidií vyvěrat. V dnešní silně sekularizované společnosti, zejména v českých zemích, je velmi těžké najít skutečné důvody, proč by se jedinci i celé firmy měly řídit nějakým morálním kodexem. A jakým? Založeným na jakých zásadách, které vyvěrají z jakých podstatných a nezpochybnitelných skutečností?
  Těžko můžete očekávat důsledné mravní jednání od lidí, kterým chybí zdroj, inspirace, jež by je k tomu vedla. Transparentní ukázku poskytuje naše politické panoptikum.

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account