Současný nevýrazný růst české ekonomiky bude podle šéfa tuzemské Raiffeisenbank Lubora Žalmana trvat ještě dalších pět let. Pro banky se situace i přes mírné ekonomické oživení nijak nezlepšuje, prý je stále stejná jako před rokem. Ekonomická rizika v dalších letech klesat nebudou. „Není to krize, je to nový normál,“ tvrdí Žalman.

{+}

„Neočekávám, že by riziko v ekonomice v příštích letech mělo klesat, a tomu budou odpovídat i marže bank na úvěrech. Není to krize, je to nový normál,“ uvedl Lubor Žalman v rozhovoru pro agenturu ČTK. Dodal, že situace před rokem 2009 se už za životů dnešních lidí nebude opakovat. „Je naivní si myslet, že jsme měli nějakou chřipku a teď se z ní zotavujeme. Tu chřipku budeme mít pořád a nakonec zjistíme, že to není nemoc,“ řekl Žalman. Firmy, banky, vlády i domácnosti si podle něj musí zvyknout na změny a naučit se žít s nižším zadlužením než před krizí.

Přestože česká ekonomika bude podle Žalmana v následujících letech spíše stagnovat, údajně nejde o nic mimořádného. „Proč bychom v zásadě měli pořád někam růst,“ konstatoval. Ekonomika se podle něj zbavila přebytečného tuku, ale i nadále funguje poměrně dobře. Ostatně jím řízená banka údajně pociťuje zvýšený zájem o financování ze strany firem, což je jistě pozitivní zpráva.

„Byť firmy pořád nemají lehký život, tak se s nástupem krize vypořádaly dobře, osekaly náklady, přizpůsobily se nižším objednávkám a díky tomu banky nemají takové problémy s nesplácenými firemními úvěry,“ domnívá se Žalman. Pesimistická očekávání se však podle něj potvrdila v oblasti kvality úvěrů domácností, což je podle šéfa Raiffeisenbank důsledek relativně vysoké a neklesající nezaměstnanosti.

Celý rozhovor s Luborem Žalmanem si můžete přečíst na serveru E15.cz.

Co si o současné ekonomické situaci myslíte Vy? Věříte, že už jsme z nejhoršího venku a nebo se stejně jako někteří pesimisté obáváte návratu recese?0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account