Do druhého pilíře reformovaného důchodového systému plánuje v tuto chvíli vstoupit přibližně 27 % obyvatel České republiky ve věkové skupině od 15 do 59 let. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro Fincentrum realizovaného u příležitosti organizace 121. Žofínského fóra.

{+}

To se věnovalo reformním krokům vlády a jejich dopadům na veřejné finance a státní rozpočet pro rok 2012. Pouze 1 % dotázaných věří, že se díky penzijní reformě budou mít v důchodu lépe a celých 76 % populace se obává, že díky reformě mohou přijít o naspořené peníze.

„Připravované změny důchodového systému jsou jednou z nejdůležitějších reforem, která se dotkne všech obyvatel České republiky. Je však také velkou výzvou pro finanční instituce, neboť soudě podle dosavadních výsledků výzkumů o postojích veřejnosti většina obyvatel naší země význam této reformy a zabezpečení na stáří podceňuje. Nezastupitelná je proto role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou vysvětlit rizika a přínosy penzijní reformy a rozptýlit jejich obavy,“ uvedl Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

Výsledky výzkumu ukazují, že většinová populace nemá zájem o aktivní hledání informací o důchodové reformě. Přesto, že informace o důchodové reformě plní stránky tuzemských médií již několik měsíců, má pocit nedostatku informací o ní 62 % dotázaných obyvatel ČR. Větší pocit informovanosti mají obecně občané s vyšším dosaženým vzděláním a s vyšším příjmem.

Rozdíl mezi 2. a 3. pilířem reformovaného důchodového systému vnímá pouze čtvrtina obyvatel ČR. Zbylé tři čtvrtiny dotázaných obyvatel nedokážou rozdíl mezi druhým a třetím pilířem správně vysvětlit.

„Do druhého pilíře by aktuálně vstoupilo přibližně 27 % dotázaných obyvatel České republiky. Častěji jsou pro vstup do nového pilíře rozhodnuti mladí lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Poměr mezi muži a ženami je v tomto parametru vzácně totožný,“ dodal Petr Stuchlík.

Výhody spoření ve druhém pilíři vidí dotázaní nejčastěji v tom, že je výhodné (22 % dotázaných), že je cestou, jak se zajistit na stáří (17 %) a že nabízí možnost naspořené prostředky dědit (14 %). Lidé, kteří do druhého pilíře neplánují vstoupit, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 % respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 %) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem nebo prostě nemají zájem spořit (shodně 6 % respondentů).

Zajímavé jsou také názory a představy, které si lidé v souvislosti s penzijní reformou vybavují:

 • 51 % osob si myslí, že v souvislosti s reformou bude muset více spořit na své stáří;
 • 39 % osob má s reformou spojenu informaci, že půjdou do důchodu ve vyšším věku;
 • 27 % osob zastává názor, že bez její realizace se dostane ČR do problémů s financováním důchodů;
 • 15 % osob v souvislosti s reformou napadne, že půjde do důchodu v 70 letech;
 • pouze 1 % dotázaných si myslí, že se díky penzijní reformě bude mít v důchodu lépe.

Výzkum k připravované důchodové reformě byl realizován na přelomu září a října 2011 formou osobních rozhovorů se 740 obyvateli ČR.

Zdroj: Fincentrum.

komentářů 5
 1. Vít Suchý 7 roky

  A já doufám, že si to oněch 27 % ještě rozmyslí….vstupovat někam, kde mám jen dvě základní jistoty – Never comeback a jistotu nižší státní penze je osobní zhovadilost…stejně jako bouřlivé začátky PF s sebou přes ujišťování MF a ČNB přinesly krachy fondů, nyní se může klient stát obětí prodělku fondu….upřímně je mi jedno, jestli mám od fondu nulu proto že zkrachoval, nebo proto, že prodělal…systém je nastaven jen a pouze jako další sousto pro stále hladovou lobby PF…

  2

  0
 2. Penzijní připojištění je jedno z témat, které při pouhém pomyšlení mi radikálně zvedá krevní tlak. Nemůžu si pomoct, ale pro mě jsou to obyčejní zločinci, jejichž aktivity jsou díky velice silné lobby legální. Jak může něco tak netransparentního vůbec mít právo na existenci? Jen ať se pochlubí ti chytrolíni typu Rusnok , jaká je tržní hodnota majetku, který mají pod správou. Ať se pochlubí, jaké odměny si vyplácejí za to fantastické manažerování. Jak jsou relevantní ty cáry papíru, které každý rok zveřejňují jako výroční zprávy.

  Jednu věc ať ukážou. Tržní hodnota aktiv rozepsaný po jednotlivých položkách. Neukážou, protože kdyby to ukázali, tak je druhej den 3. pražská defenestrace. Já říkám, že tam zeje díra jak Macocha.

  BTW kolegové. Když stoupají úroky německých, španělských, francouzských, italských a nebo portugalských státních dluhopisů, čím myslíte, že je to způsobeno? Není to tak náhodou tím, že klesá poměr tržní hodnota/ nominální hodnota již existujících emisí. On se vyplácí kupón třeba 3% z nominálu a když je reálný výnos třeba 7%, tak to znamená, že tržní hodnota je výrazně nižší než nominální. Opravdu si přátelé myslíte, že české penzijní fondy nedrží žádné jiné dluhopisy než ty české? A ikdyby drželi jen ty české, tak jste opravdu přesvědčení, že se jedná pouze o ty s malou durací a že u českých státních dluhopisů YTM růst nemůže?

  Prej provize. Podíl na lupu to je.

  (PS Doufám, že si to přečte co nejvíc lidí, než mi to zase zcenzurujete)

  1

  0
 3. Hele to tu fakt nikoho nevzrušuje, že jsem napsal takový koment u jednoho z nejprodávanějších produktů? Čekal bych nějakou reakci. Kladnou či negativní. Napsal jsem to, abych trochu rozvířil debatu nad tímhle produktem, a ono nic.

  Mám sem dopsat, že jsem nováček a už to nechci prodávat, aby to někoho zaujalo?:-)

  Mlčení je souhlas, takže všichni souhlasí, že jsou to zloději ok?

  1

  0
 4. Vít Suchý 7 roky

  Jelikož 99,99% kolegů tady PF prodává, protože se “TO” dobře prodává a zároveň vědí, že jste silný soupeř, tak asi moc velká diskuze nebude…Já se nepovažuji za silného investičního analytika a přesto mi vpodstatě ke stejným závěrům stačil zdravý selský rozum…polopravdy, propaganda, plošné matení…vzhledem k poslání zdejšího webu je smutné, že i tady funguje ono “koho chléb jíš, toho píseň zpívej”, zvláště když za to nějaký grošík je…

  4

  0
 5. Taky si myslím, že na to stačí selský rozum .

  0

  0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account