Průměrná cena ojetin pořizovaných na úvěr se za posledních pět let zvýšila o 43 procent na téměř 266.000 korun. Podobným tempem rostla výše splátky a akontace. Vyplývá to z údajů největší tuzemské prodejní sítě ojetin AAA Auto.

S pořizovací cenou vozu roste průměrná výše úvěru na jeho koupi. V roce 2014 si zákazníci půjčovali v průměru 130.128 korun a do konce února letošního roku částky vzrostly na 196.376 Kč.

Výše akontace, tedy část pořizovací ceny placené přímo kupujícím, ve sledovaném období vzrostla téměř o polovinu. Procentuální podíl akontace na ceně vozu ovšem mírně klesá, přibližně ze 30 procent v roce 2014 na 26 procent za začátek letošního roku. Průměrná doba financování je pět a půl roku u starších ojetých aut a šest let u zánovních. Naproti tomu mírně roste podíl vozů pořízených na protiúčet, který je nyní mezi zákazníky v České republice 30 %.

Český trh ojetých vozidel loni podle společnosti Cebia meziročně vzrostl o dvě procenta zhruba na 765.000 aut. Z toho necelá čtvrtina připadla na osobní vozy dovezené ze zahraničí. Prodej nových osobních aut na českém trhu loni klesl o 3,7 procenta na 261.437 vozů.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account