Je to už více než půl roku, kdy Česká národní banka rozdala 88 licencí nebankovním společnostem na poskytování spotřebitelských úvěrů. Od té doby se trh výrazně proměnil. Ovšem ne tak, jak se předpokládalo – místo pročištění a snížení poskytovatelů těchto typů půjček a nižšímu zadlužování obyvatelstva se objevil trend mokrého IČ.

Účelové zřízení živnostenského listu pro snazší získání půjčky přesune žadatele z regulovaných spotřebitelských úvěrů do neregulovaných vod podnikatelských půjček. Situace je o to závažnější, že podle výzkumu by každý druhý Čech (52,9 %), který zvažuje půjčku vyšší než 100 tisíc korun, neváhal a půjčil by si od nebankovní společnosti nebo na internetu, pokud by mu banka půjčku zamítla. Zjistil to průzkum ProCredia realizovaný přes Instant Research od Ipsos.

„Na první pohled to nemusí vypadat jako nějaký závažný problém – když bude dlužník poctivě splácet, je přeci jedno, zda má spotřebitelský, nebo podnikatelský úvěr. Když se ale na situaci podíváme podrobněji a rozkryjeme všechny karty, se kterými nebankovní poskytovatelé tyto úvěry poskytují, pochopíme, že esa mají v rukou oni a nikoliv dlužník,“ komentuje situaci Tomáš Karl, obchodní ředitel společnosti ProCredia.

Výhodné úrokové sazby v řádu jednotek procentních obvykle platí velmi omezenou dobu, oproti tomu některé firmy účtují často nepřehledné sankce za sebemenší porušení podmínek. Největším esem je pak záruka za takovou podnikatelskou půjčku – lukrativní nemovitost. A to je to hlavní, o co neseriózní nebankovní společnosti jde.

Nechci slevu zadarmo

„Sečteno, podtrženo, dlužníci mnohdy sami netuší, co podepisují. Jakékoli drobné porušení smluvních podmínek je spjato s vysokými finančními sankcemi. RPSN podnikatelské půjčky je na rozdíl od zastropovaných sankcí u spotřebitelských úvěrů extrémně vysoké. V praxi jsem se setkal třeba s tím, že k porušení podmínek stačilo dodání potvrzení o vinkulaci pojistného plnění o jeden den později a rázem byla klientovi naúčtována sankce v řádu milionů korun. Taková situace znamená jediné: jednosměrnou jízdenku do dluhové pasti,“ varuje Tomáš Karl.

Obcházení Zákona o spotřebitelském úvěru prostřednictvím mokrého IČ se může zdát jen okrajovým problémem. Praxe však říká něco jiného. “Poměr žadatelů, kteří se na nás obracejí s prosbou o refinancování či konsolidaci jejich úvěru, je takový, že z drtivé většiny se jedná o podnikatelské úvěry a ve zbytku o spotřebitelské,” uvádí Karl. Přitom před rokem byl poměr zhruba obrácený. „Řešili jsme případ jedné klienty z Prahy, kde původní dluh 1,8 milionů korun kvůli sankcím narostl na 4,6 milionů. Jednáním se nám ho podařilo snížit na 2,8 milionů a tím klientce zachránit střechu nad hlavou.“

Zdroj: ProCredia

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account