hypotéka
Zdroj: pixabay.com

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o “nějakou symbolickou výši”. Ministerstvo financí (MF) také předloží návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Spolu s tím ale chce MF také pro všechny nově uzavřené hypotéky zrušit daňové uplatnění odpočtů zaplacených úroků.

Opozice s návrhem na odložení splátek souhlasí. Její zástupci ale upozornili, že zavedení podobných opatření chtěli po vládě již v předchozích týdnech. Rovněž zrušení daně z nabytí nemovitostí prosazuje opozice dlouhodobě.

Jak neohrozit stabilitu bankovního sektoru?

Podle oslovených odborníků odložení splátek pomůže firmám posunout problém s dostatkem peněz. Výhodou je, že návrh nemění ekonomickou hodnotu úvěru a bankám prozatím nesníží zisk. Opatření ovšem musí být provedeno tak, aby neohrozilo stabilitu bankovního sektoru.

Podle Schillerové by návrh na odklad splátek neměl ohrozit banky ani nebankovní poskytovatele úvěrů. “Ty banky i nebankovní sektor to unese,” uvedla. Podobně se vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok, podle kterého je toto opatření v současnosti ekonomicky nutné. “Bude to zásah do bankovního sektoru, přivodí to ztráty. Když to ale bude rozumně nastaveno, tak jsem přesvědčen, že bankovní sektor je schopen to absorbovat,” uvedl.

Rusnok připravované opatření označil dnes také za hrubé. “Ale dělat to nyní cestou, že klienti budou žádat o odklad a banky to budou administrovat, tak to banky v současné situaci nejsou schopny zvládnout. Proto nezbývá nic jiného než udělat tento hrubý nástroj,” uvedl. Doplnil, že takové opatření musí být přijato formou zákona.

Bankéři: Nezbývá než doufat…

Banky dnes reagovaly tak, že několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Zatím přijaly desítky tisíc žádostí. Největší podíl mají hypotéky a spotřebitelské úvěry. “Ta informace je pro nás nová. Nezbývá než doufat, že ten návrh domýšlí nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé a také právní účinky tohoto kroku napříč celým finančním sektorem,” řekla dnes ČTK mluvčí České bankovní asociace Monika Petrásková.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je moratorium na splácení úvěrů jedno z nejlepších opatření, které může vláda pro domácnosti i podniky v tuto chvíli zavést. “Pokud by na to finanční instituce nepřistoupily, tak by výrazně zvýšily pravděpodobnost toho, že jim začnou rychle narůstat klasifikované úvěry a zhoršovat úvěrové portfolio s následným negativním dopadem do hospodaření. Takže z tohoto pohledu finanční instituce vlastně nemají ani moc na výběr,” uvedl.

Expert na bankovnictví a partner v poradenské společnosti PwC ČR Petr Kříž upozornil, že po právní stránce jde u moratoria na splácení úvěrů o bezprecedentní zásah do soukromoprávních vztahů. “Výhodou moratoria je, že samo o sobě nemění ekonomickou hodnotu úvěru, a proto je takové opatření za dnešní situace přijatelné,” uvedl.

Schillerová také dále chystá novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla řešit i situaci po konci půlročního moratoria. V novele uvažuje o snížení pokut za případné nesplácení úvěrů.

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account