auto
Zdroj: pixabay.com

Koupě automobilu nepatří mezi výnosné investice, protože automobil v čase rychle ztrácí na hodnotě. Přesto počty prodaných automobilů v České republice každoročně rostou. Některou z forem půjčky na auto si vyřídí každý rok okolo 50 % kupujících. V žebříčku četnosti půjček domácností je půjčka na auto aktuálně druhá hned po úvěrech na vybavení domácnosti.

Nejběžnější způsoby financování koupě nového automobilu jsou spotřebitelská půjčka na auto a finanční leasing. Nespornou výhodou všech těchto možností je, že nedochází k velkému jednorázovému výdaji finančních prostředků.

VýhodyNevýhody
Spotřebitelský úvěr na autoautomobil je ve vašem vlastnictvíbývá vyžadováno ručení (u půjčky na auto je možné ručit automobilem)
rychlost (pro půjčku na auto je možné využít i předschválených úvěrů v internetovém bankovnictví)
Finanční leasingleasingová společnost nabízí omezenější rozsah služebautomobil je majetkem leasingové společnosti (převod nastává až po stanovené době)
rychlostčasto je vyžadováno zajištění pojištění, platby za opravy vozidla jako by byl klient majitelem
při provádění změn je vyžadován souhlas leasingové společnosti
Operativní leasingleasingové společnosti nabízí k vozu doplňkové služby (servis, asistenční služby, atp.)automobil je majetkem leasingové společnosti (nepřevádí se ani po ukončení leasingové smlouvy)
při nájezdu vyššího počtu kilometrů, než je dohodnuto ve smlouvě, musí klient doplácet

Oproti financování vlastními prostředky je v konečném součtu částka zaplacená za automobil při nákupu přes jakoukoliv formu půjčky na auto vyšší (platba úroků, poplatky za vedení účtů, …). Nicméně oproti platbě z vlastní kapsy je toto finanční zatížení rozložené do delšího období. Záznam se objeví v registru dlužníků.


Víte, že…

V polovině roku 2019 překročil počet celkově registrovaných automobilů v České republice hranici 8 milionů a jejich průměrné stáří je 17,8 let. Osobních automobilů bylo registrováno přes 5,9 milionů, jejich průměrné stáří je 14,8 let. V současné době tak vychází zhruba jeden automobil na dva obyvatele.


Spotřebitelský úvěr na auto

Spotřebitelské úvěry se sjednávají bez nutnosti dokládat účel této půjčky, účel čerpání není omezen, a vy si ho můžete vzít na cokoliv. Pokud si pořídíte automobil na úvěr, stanete se vlastníkem vozidla a v technickém průkazu jste uveden jako jeho majitel.

Banky ze znalosti výdajů a příjmů klienta nabízí ve svých internetových bankovnictvích předschválené úvěry. U některých společností tak můžete mít do 15 minut peníze na svém účtu. Banky ale po podání žádosti o předschválenou půjčku ještě kontrolují, zda klient nemá úvěr u jiné instituce, a případně půjčenou částku sníží.

Bez problému můžete tuto půjčku jednorázově splatit před vypršením smlouvy. Pokud dojde ke krádeži automobilu, nebo při nehodě k jeho totální škodě, neznamená to, že nemáte povinnost splácet dále, musíte dále plnit závazky vůči finanční instituci, která vám peníze poskytla.

Při financování spotřebitelským úvěrem budete potřebovat:

  • platný občanský průkaz a věk alespoň 18 let,
  • druhý doklad totožnosti,
  • občanství ČR, platné české telefonní číslo,
  • pravidelný, dostatečný a trvalý zdroj příjmu (mimo zkušební dobu a výpovědní lhůtu).

Cizí státní příslušníci potřebují povolení k trvalému pobytu, rodné číslo a cestovní pas. Musí splňovat i další podmínky, které se u jednotlivých institucí liší.

—————————————————————————————————————————

Víte, že…

V roce 2015 překročil počet ročně nově registrovaných automobilů v České republice 200 000, v roce 2018 jich bylo nově registrovaných už 261 437.

—————————————————————————————————————————

Maximální úroková sazba u úvěrů se nasazuje při volbě nejnižší možné půjčené částky. Ovlivňuje ji ale například také finanční důvěryhodnost klienta.

Finanční leasing

Finanční leasing je dlouhodobým druhem leasingu. Po celou dobu leasingu je majitelem automobilu leasingová společnost (poskytovatel úvěru). Jako provozovatel je v technickém průkazu vedený příjemce úvěru, tedy vy. Příjemce úvěru je tedy pouze nájemcem dané věci a má právo daný automobil jen používat. Bez plné moci s automobilem nesmí uživatel operovat.

V případě havárie nebo odcizení vozidla musí proto provozovatel ihned kontaktovat Policii ČR a příslušnou pojišťovnu, u které má sjednané havarijní pojištění. Výhodou finančního leasingu pro podnikatele je, že platby jsou daňově uznatelným výdajem.

Na konci leasingového úvěru (splacením všech pravidelných splátek a uhrazením zůstatkové hodnoty automobilu) dochází k odkupu pronajatého automobilu. Možné je i předčasné splacení, leasingová společnost bude ale v takovém případě požadovat úhradu nákladů souvisejících s předčasným splacením.

Můžeme se podívat na nabídky leasingových produktů čtyř z největších finančních institucí:

Doba spláceníMinimální úroková sazbaMožnosti financováníOdkaz
ČSOB Autopůjčkaod 2 do 7 let4,99 % (od 3,89 % u produktu Autopůjčka Plus)na nová i ojetá auta do 7 let stáří (výhradně od autorizovaných dealerů)Přejít na web
Essox úvěr na autood 1 roku do 7 letnová i ojetá auta (maximální stáří 15 let)Přejít na web
Autoleasing České spořitelnyod 1 roku do 8 letnová i ojetá auta (maximální stáří 10 let), možnost financovat 20 % (resp. 50.000 Kč) až 100 % pořizovací ceny automobilu.Přejít na web
Raiffeisen Leasingod 1 roku do 6 letod 3,99 %nové i ojeté vozy, při úvěru do 500 000 Kč jste zapsáni ve velkém technickém průkazu jako majitel vozidlaPřejít na web

Operativní leasing

Chcete měnit auto každé tři roky? Nebo dokonce každý rok? Operativní leasing, někdy označován také jako provozní leasing, je druh leasingu, při kterém je základem krátkodobý pronájem. Po skončení doby pronájmu vrací majetek nájemce majiteli (leasingové společnosti). Smlouvy na operativní leasing bývají hodně variabilní – součástí mohou být asistenční služby, náhradní vozidlo po dobu opravy, pravidelný servis vozidla, pneuservis včetně zimních pneumatik, karty na čerpání paliva.

Operativní leasing obvykle bývá nejdražší ze všech tří možností. Také jsou u něj omezené počty najetých kilometrů, které je potřeba si hlídat. Vše je specifikované ve smlouvě. Každý navíc ujetý kilometr oproti smlouvě je pokutován, obvykle se částka pohybuje mezi 0,6 až 1,8 Kč za kilometr. Pokud ale na druhou stranu nevyužijete celý nájezd kilometrů, získáte část peněz zpět. Průměrně se jedná o 0,4 Kč za kilometr.

Ohlídejte si, zda vámi zvolená půjčka na auto zahrnuje pojištění odpovědnosti a havarijní pojištění. U neúčelové půjčky se o tuto položku musíte postarat sami. U účelové půjčky bývá pojištění obvykle v ceně, a pokud ne, úvěrová společnost vám sdělí, od kterých firem pojištění akceptuje. I v tomto případě platí, že nejlevnější půjčka na auto nemusí být nejvýhodnější půjčkou na auto.

Alternativy

Chcete-li si půjčit auto bez nahlížení do registru dlužníků a dokládání vašich příjmů, podívejte se také na velmi zajímavou možnost sdílení automobilů. Výhodné to může být pro někoho, kdo nepotřebuje často jezdit a auto užije jen nárazově, nebo rád zkouší různá vozidla.

V některých městech České republiky je tzv. car sharing už dostupný. U společnosti CAR4WAY můžete mít auto na týden za necelých 2 500 Kč a v Praze s jejich vozidly zaparkujete bez starostí i v modrých zónách. V Praze funguje také např. Carsharing Anytime. V Brně kromě CAR4WAY např. i AJO nebo Autonapůl.

Zdroj: ChytryHonza.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account