Komerční banky na Slovensku budou muset od srpna příštího roku vytvářet vyšší rezervy. O dalším zvýšení takzvaného proticyklického kapitálového polštáře dnes rozhodla bankovní rada slovenské centrální banky (NBS).

Po už dříve schváleném zvýšení sazby rezerv na 1,5 procenta kapitálu od letošního srpna z nynější úrovně 1,25 procenta, sazba od srpna příštího roku nově vystoupí na dvě procenta. “Hlavním důvodem je zvýšení odolnosti bankovního sektoru v době pokračující tvorby rizik cyklického charakteru,” uvedla NBS.

O zvýšení míry rezerv rozhodla NBS předběžně už v červnu, dnes ho potvrdila. Člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček tehdy řekl, že rozhodnutí podléhá konzultacím s Evropskou centrální bankou (ECB) a že většina bank na Slovensku nové nařízení už splňuje.

NBS rozhodla o zvýšení sazby rezerv v souvislosti s růstem objemu úvěrů, který je na Slovensku vyšší než v eurozóně a ve středoevropském regionu. Tempo růstu zadlužení Slováků se po dřívějších regulačních opatřeních NBS letos ale zmírnilo.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account