Trh spotřebitelských úvěrů se v důsledku novely zákona z konce roku 2016 zpřehlednil a zkultivoval, zlepšila se i právní jistota pro obě strany. Na dnešní konferenci pořádané Českou národní bankou se na tom shodli zástupci poskytovatelů úvěrů i spotřebitelů.

Všechny firmy, které chtěly úvěry poskytovat nebo zprostředkovávat, musely podle zákona do března 2017 požádat ČNB o licenci a splnit stanovená kritéria. Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký dnes uvedl, že počet zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů klesl od konce roku 2017 o 9000 na současných 17.000. Před změnou zákona se počet poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů odhadoval na asi 55.000.

Celý finanční trh se podle něj zpřehlednil i díky systému prokazování odborné způsobilosti a systému vstupních a obnovovacích poplatků.

Právní postavení spotřebitele se zlepšilo, poznamenal také Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra. Pozitivní je podle něj i to, že zůstala zachována smluvní volnost, například v otázce RPSN (roční procentní sazby nákladů).

Počet oficiálních nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů se po změně zákona snížil na přibližně sto subjektů, nad kterými nově vykonává dohled ČNB. Část ze zaniklých firem se přesunula do nelegální oblasti, nebo využívá různých kliček pro pokračování svého podnikání, uvedl koncem loňského roku mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru platí od 1. prosince 2016. Do března následujícího roku musely všechny firmy, které chtěly úvěry poskytovat nebo zprostředkovávat, požádat o licenci ČNB. Požadavky ČNB pro licenci jsou kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account