Celkový objem nových hypoték a dalších úvěrů poskytnutých domácnostem za účelem bydlení se v roce 2018 meziročně zvýšil o 15 miliard korun na rekordních 232 miliard korun (oproti 217 mld. Kč v roce 2017). Počet refinancovaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o necelé 4 miliardy korun. Tento pokles nesouvisí s regulací hypoték ze strany ČNB, protože ta se na refinancované úvěry nevztahuje. Spíše vypovídá o tom, že si banky snaží své klienty udržet nabídkou konkurenceschopné úrokové sazby pro další fixační období hypoték.

Omezující limity?

V roce 2018 banky poskytly 187 mld. Kč nových hypotečních úvěrů, zatímco v roce 2017 jejich celkový objem dosáhl 174 mld. Kč. Refinancovaných úvěrů bylo v loňském roce poskytnuto 35 mld. Kč.

V říjnu i v listopadu loňského roku, tedy po zavedení limitů DTI a DSTI, byly měsíční objemy skutečně nových hypotečních úvěrů vyšší než v předchozím roce. V prosinci již ale začal objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů meziročně klesat.

„Zavedení poměrových ukazatelů v říjnu 2018 logicky vedlo k tomu, že objemy hypoték v tomto měsíci dosáhly maxima,“ poukazuje na realitu David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance. „Efektem předzásobení bych to ale nenazval, protože pokud jde o tak zásadní krok, jako je sjednání hypotečního úvěru, těžko mluvit o tom, že jen na základě změny tržních parametrů se lidé zvednou a půjdou si sjednat hypotéky. Spíše se uspíšily již rozjednané obchody. Lidé, kteří už se chystali hypotéku si zajistit, zvýšili úsilí, aby se vyhnuli případným komplikacím. To je částečně důvodem, proč byl prosinec nejslabším měsícem roku,“ dodává Eim.

Očekávání: pokles o 10 % až 15 %

„ Je možné, že v letošním roce k určitému meziročnímu snížení objemu poskytovaných nových hypotečních úvěrů dojde. Nebude se však nejspíše jednat o žádné drama,“ říká Jan Frait, ředitel sekce finanční stability České národní banky.

„Loňský pokles produkce hypoték jde na vrub refinancování,“ konstatuje Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance. „Objem nových úvěrů v minulém roce vzrostl, a to navzdory tomu, že část hypoteční produkce se přesunula ke stavebním spořitelnám. V letošním roce očekáváme menší pokles. V oblasti hypoték se kloníme zatím k optimistickému scénáři, který počítá s objemem poskytnutých hypoték na úrovni 200 mld. Kč (součet za celý trh, všechny banky vč. refinancování). V případě stavebních spořitelen odhadujeme produkci okolo 70 mld. Kč.“

S tím, že objemy nově poskytnutých úvěrů na bydlení budou v letošním roce pravděpodobně o 10 % až 15 % nižší, souhlasí také David Eim: „Důvodem je samozřejmě dopad zvyšující se regulace, ale i fakt, že nemovitosti jsou na rekordních cenách a tedy hůře dosažitelné. K tomu všemu se ještě přidává předpokládaný růst úrokových sazeb, který také působí jako omezující parametr.“

Zdroj: Česká národní banka a redakce Poradci-sobě.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account