Češi aktivně využívají poslední dny pro zřízení penzijního připojištění za stávajících podmínek. Do ČSOB Penzijního fondu Stabilita tak letos vstoupilo už téměř 80 tisíc nových klientů, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku. Ti, kteří již „penzijko“ mají, navyšují pravidelnou měsíční úložku, aby dosáhli na co nejvyšší státní příspěvek.
„Lidé pochopili, že penzijní reforma je především apel na nezbytnost dobrovolného spoření na penzi a začali podle toho konat. Ti, kteří doposud penzijní připojištění neměli, si jej zřizují nebo plánují zřídit také proto, že budou moci využívat stávající výhodné podmínky,“ říká Karel Svoboda, generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita a prezident Asociace penzijních fondů. Jen ti, kteří si sjednají penzijní připojištění do 30. listopadu, totiž budou mít záruku minimálně nulového zhodnocení (zákon stanovuje, že i v případě propadu trhů dostanete minimálně vámi naspořené prostředky, již přiznané zhodnocení a státní příspěvky) a možnost čerpání výsluhové penze, tj. možnosti vybrat si bez jakékoliv sankce polovinu naspořené částky (a spořit dál). „Aby klient mohl na tyto výhody dosáhnout, musí fyzicky podepsat smlouvu k penzijnímu připojištění do 30. listopadu 2012,“ dodává Karel Svoboda.
Další reakcí klientů penzijních fondů na reformu je navyšování měsíčního příspěvku na penzijní připojištění. „Nejčastěji klienti navyšovali na 300 korun, aby si udrželi státní příspěvek, ale značná část navýšila svůj měsíční příspěvek na 1 000 korun. Důvodem je získání maximálního státního příspěvku ve výši 230 korun od Nového roku, kdy začnou platit jiné podmínky,“ vysvětluje Karel Svoboda. Upozorňuje tím na skutečnost, že těm, kteří doposud měsíčně ukládali do 500 korun, se státní příspěvky sníží a těm, kteří měsíčně ukládají 600 korun a více, se naopak zvýší. Dosud stát poskytoval maximální příspěvek 150 korun, nově to bude až 230 korun. Účastníci, kteří budou od 1. ledna 2013 ukládat méně než 300 korun, na příspěvek již nebudou mít nárok.
Důvodem, proč nabídka stávajících podmínek penzijního připojištění netrvá až do konce roku, je zákonem stanovená transformace penzijních fondů do penzijních společností. Bývalé penzijní připojištění bude automaticky převedeno do tzv. transformovaného fondu, a ti účastníci, kteří si budou chtít vybrat odvážnější investiční strategii, budou moci převést své dosavadní úspory do jiných účastnických fondů v rámci penzijního připojištění. „V ČSOB jsme požádali o licenci na další tři fondy, které by pokrývaly co nejširší spektrum požadavků klientů,“ říká Karel Svoboda.
Podle Karla Svobody by penzijní připojištění mělo patřit mezi základní položky individuálního spoření na penzi. Důležité také je, že při úmrtí účastníka penzijního připojištění před vstupem do nároku jsou úspory vyplaceny oprávněným osobám nebo se dědí.
Zdroj: Tisková zpráva ČSOB
Ach jo…p.Svoboda zase perlí… pokud se jedná o 3., dobrovolný pilíř, tak je snad logické, že klientovy úspory podléhají dědění, stejně jako v bance nebo pojišťovně…
A propos – četl jsem PR článek na téma reforma a II. pilíř s p. novoprezidentem APF Svobodou a vyděsilo mne , že nebyl schopen správně popsat typ výplaty prostředků ze II. pilíře…viz páteční příloha HN, nebo včerejší vydání časopisu Týden…
Nádhera… 95% lidí je finančně negramotných a to, že vůbec mají penzijka a ještě je navyšují, je toho důkazem. Pro člověka, který doklepává posledních pár let do důchodu (a který si není sto ukládat více jak 500), to ještě chápu. Co ale selským rozumem (za předpokladu, že prioritní je zájem klienta…) pochopit nelze, je prodej tohoto produktu a řeči o nezáporném zhodnocení pro lidi mladé, potažmo do 50 let. Vždyť úroky kolem 2% jsou výsměch, pouze bezúročná půjčka peněžní instituci, potažmo státu. Úrok nominálně kolem 2%, reálně záporný, “zhodnocení” ve státních dluhopisech tohoto Kocourkova, vyplacení peněz v řádu měsíců a možnost vybrat část peněz za 15 let? Jako špatný vtip bych to bral, ale jako realita je to k pláči. Za 15 let z těch peněz budou bezcenné papírky. Inflace většině lidem nic neříká očividně. Bohužel různé pojišťováky, kteří ani nevědí, co prodávají (o předražených IŽP ani nemluvě), potkávám denně a i 20 letému člověku jsou schopni fond peněžního trhu nabídnout. To je u mě diletantství stejné, jako nabízet sedmičlenné rodině dvoumístné kupé.
Ani se nedivím, že se dodnes neučí finanční gramotnost. Finančně gramotný člověk by pojišťovacího agenta za tuto nabídku vyhnal holí a poštval na něj psa.
Finančně gramotný člověk je podle Vás ten, který koupí Váš produkt? Chápu to tedy dobře?
Není to nezbytné. Nabídek podílových fondů, cenných kovů, nemovitostí a potažmo věcných hodnot je dost. A když člověk hledá, najde dobré poradce a slušné produkty, které překonají inflaci. Nemusí to být jen naše nabídka. Každopádně s finančně gramotným člověkem je práce rychlejší a snadnější, než s někým, kdo nemá ani ponětí o kapitálových trzích a o financích.
Pane Petržilko, proč hned ten konfrontační tón ? Je tu snad zapovězené se kriticky vyjádřit ?
Finančně gramotný člověk často ani finačního poradce nepotřebuje.
Souhlasím. Nepotřebuje třeba to poradenství, protože se v problematice vyzná (takových je ale hodně málo), ale potřebuje někoho, s kým např. majetkový účet sepíše.