Duben až červen, 4 města, 6 společností, 28 poradců, více než 70 schůzek, 4 testeři a odborná porota. Web Poradci-sobě.cz, ve spolupráci s weby Měšec.cz, iDNES.cz a časopisem Finanční poradce, zorganizoval v posledních letech nejrozsáhlejší test finančního poradenství v České republice.

{+}

Proč test vznikl?

Rozhodli jsme se zjistit, na jaké firmy se klienti mohou spíše spolehnout a u kterých je kvalita poradenství dílem náhody. Už nyní můžeme prozradit, že mezi kvalitou poskytovaných služeb existují velké rozdíly. Viděli jsme například několik velmi zvláštních nátlakových postupů, finanční plán naškrábaný propiskou na cár papíru s obrázkem čtyř postaviček symbolizujících rodinu (z toho jedna v rakvi), ale také profesionální přístup a výborně zpracované rozsáhlé složky finančních plánů.

Jaké společnosti byly testovány?

Do testu bylo vybráno 6 největších společností, které působí na celém území naší republiky a zároveň o sobě říkají, že poskytují komplexní finanční poradenství. Z testu jsme záměrně vynechali giganta českého zprostředkovatelského trhu – firmu ZFP, jejíž model poskytování služby je přece jen jiný. Funguje více na samospotřebitelské bázi. Navíc jsme v každém městě navštívili jednu banku a porovnali výsledky s finančními poradci.

Testované společnosti

  • AWD
  • Broker Consulting
  • Fincentrum
  • OVB
  • Partners
  • SMS Poradenství
  • Některá z bank ve městě

Jak hodnotíme?

O kvalitě spolupráce s finančním poradcem rozhodují čtyři věci. Je to příjemnost spolupráce (dojem), schopnost zjistit správné údaje, samotné řešení (finanční plán, finanční koncept) a servis v následujících letech. Na prvních třech jsme postavili naše hodnocení. Finanční poradce musí být profesionál a navázat s klientem vztah, důvěru. Musí být schopen s klientem profesionálně a lidsky zároveň hovořit. Pokud nezjistí správná data (cíle zákazníka, příjmy, výdaje, stávající smlouvy, majetek, vztah k riziku…), těžko sestaví správné řešení. A konečně zásadní pro hodnocení byl právě reálný výsledek, který poradci předložili klientovi. První dvě kategorie (Dojem a Sběr dat) ohodnotili naši testeři dle předem připravené metodiky. Na řešení – finanční plán – si posvítila odborná porota (její složení se brzy dozvíte).

Testeři

Test probíhal od dubna do poloviny června 2011 ve čtyřech městech – Praha, Plzeň, Brno a Liberec. Testeři byli vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří ovšem neměli s finančním poradenstvím žádné větší zkušenosti. Mohli tak dokonale sehrát roli reálných klientů. Přispělo k tomu i to, že šli řešit svou skutečnou situaci, své finanční cíle. Na schůzky si brali své vlastní nefalšované finanční smlouvy a poradcům sdělili zcela reálné náklady a příjmy. Přišli za poradci s jedním palčivým problémem (financování bydlení, jak spořit dětem, atd…). Měli za úkol poskytnout poradcům maximum příležitostí pro vypracování komplexního plánu. „Pracuji jinak, plány nedělám“ nebo „vypracování plánu je moc časově náročné, to máte lepší si udělat stavební spoření“… i taková slova jsme slyšeli od finančních poradců. Ale vlastně byl celkově výsledek docela pozitivní… Nakonec, to se dočtete v dalších dílech seriálu sami.

Jaké modelové příklady jsme testovali?

Plzeň

Situace rodiny je, řekněme, ne zcela stabilizovaná. Do budoucna není v tuto chvíli jasně predikovatelná. Proč? Rodina si chce koupit nový rodinný dům, ale ještě jej nemá vybraný, poohlížejí se po nemovitosti v ceně kolem 6 000 000 korun. Zároveň ale již splácí hypotéku u LBBW na současný byt a další fixaci budou mít až v roce 2015. Paní je mateřské dovolené a není 100% jisté, kdy opět nastoupí do práce. Není tedy zcela jasné, jaký příjem bude domácnost cca za rok mít…Navíc hledání nové nemovitosti se může táhnout, stejně jako případný prodej stávající nemovitosti. Nebo mají raději stávající byt pronajmout? Jak se finanční poradci vypořádají s takovým zadáním?

Praha

Muž s rodinou, který ví, co chce. Potřebuje vyřešit situaci ohledně bydlení, zajištění stáří a hlavně zajištění rodiny. Vlastní dva byty a chtěl by jeden větší, měsíčně mu totiž zbývá na účtu slušná částka a může si to dovolit. Jak využijí poradci jeho poměrně vysoké měsíční cashflow? Dokážou si poradit s komplikovanou bytovou situací?

Liberec

Chytrá maminka dvou malých dětí ví, že její potomci budou potřebovat pro studium či start do života nemalé peníze. Skoro milion. Ale neví, jak na to, jaké finanční produkty se budou hodit. Sluníčko, nebo jiné dětské pojištění, stavební spoření nebo investování? Jak sama říká, platí si „nějaké životní pojištění“, něco do penzijního fondu. Ale plní tyto smlouvy svůj účel? A jak se poradci poperou s jednoduchým zadáním uspořit kapitál pro děti a komplexně připravit finanční plán pro rodinu?

Brno

Tahle paní s partnerem a jedním dítětem není příliš nakloněna poradcům a bude těžké si ji získat. Dvakrát měří, než řízne. Peněz nemá nazbyt. Ale potřebuje provést rekonstrukci domku. Navíc už má nějaké dluhy. Co s tím? Přidat další dluh? Refinancovat předchozí dluhy? Jak se poradci dokážou přizpůsobit nedůvěřivé klientce? Budou trpěliví nebo ji prostě oznámí, jak to má být a nechají ji se s tím poprat? A hlavně: budou se věnovat případu, který evidentně nevynese velký zisk, ale bude s ním hodně práce?

Zanedlouho se dozvíte kompletní výsledek hodnocení první disciplíny “Dojem”.



Komentářů: 3
  1. TP 13 roky

    Mám to chápat tak, že u jednoho klienta se vystřídali zasátpci každé společnosti? Pokud ne, pak je to analýza dle mého názoru o ničem.

  2. Martin Dratva 13 roky

    Jsem nadšen a velice se těším na výsledky…už podle názvů společností si tak trochu maluju výsledky. Ale samozřejmě “je to o lidech”, jak se tak uvádí…

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account