Získat naspořené peníze ze stavebního spoření nebo z penzijního připojištění chce dost trpělivosti. Minimální doba je čtvrt roku. Ke zjišťování detailů mne inspiroval soused, který si stěžoval, že bude na jednorázové vyrovnání penzijního připojištění čekat 5 měsíců. A prý mají ještě další 2 měsíce na zaslání peněz…{+}
Dvouměsíční lhůtu pro zaslání peněžních prostředků penzijní fondy sice nemají, ovšem pětiměsíční čekání na výplatu prostředků je u jednorázového vyrovnání z penzijního připojištění ze zákona možné.
Jednorázové vyrovnání a odbytné u penzijního připojištění
U penzijního připojištění řeší tuto problematiku zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem, který veškeré limity v těchto případech stanovuje v § 22 a § 23:
§ 22 odst. (2)
V případě vzniku nároku na jednorázové vyrovnání a po doručení písemné žádosti o jeho výplatu je penzijní fond povinen vyplatit jednorázové vyrovnání do konce kalendářního čtvrtletí následujícího po měsíci, na který byl poslední příspěvek účastníka zaplacen. Účastníkovi, kterému vznikl nárok na jednorázové vyrovnání a který penzijní připojištění před uplatněním žádosti o jeho výplatu přerušil, je penzijní fond povinen jednorázové vyrovnání vyplatit do tří měsíců po doručení písemné žádosti o jeho výplatu.
§ 23 odst. (3)
Odbytné je penzijní fond povinen vyplatit do tří měsíců ode dne doručení žádosti účastníka nebo fyzické osoby určené ve smlouvě o jeho výplatu. Pokud účastník požádá o výplatu odbytného před zánikem penzijního připojištění, je penzijní fond povinen vyplatit odbytné nejpozději do tří měsíců ode dne zániku penzijního připojištění.
V případě, že klient ještě v lednu zaplatil příspěvek, se může – zcela v souladu se zákonem – k těmto prostředkům dostat až koncem června. To platí pro jednorázové vyrovnání. U odbytného je celý proces rychlejší, měl by trvat maximálně 3 měsíce.
Penzijní fondy tyto limity navíc ještě upravují ve svých penzijních plánech. Na přesném znění zákona však trvají ve všech penzijních fondech. Jen Penzijní fond České spořitelny tento problém ve svém Penzijním plánu neřeší – platí tedy i zde ustanovení zákona.
Výpověď u stavebního spoření
Zákon o stavebním spoření se výpovědními lhůtami nezabývá, výpovědní lhůty jsou popsány v obchodních podmínkách jednotlivých spořitelen. Je zajímavé, že obchodní podmínky stavebních spořitelen se shodují na výpovědní lhůtě tří měsíců. Jen s nimi pracují v detailech trochu odlišně:
- Wüstenrot vyplatí naspořenou částku nejpozději k poslednímu dni 3. kalendářního měsíce následujícího po doručení návrhu na ukončení smlouvy.
- Raiffeisen stavební spořitelna definuje jen výpovědní lhůty, neřeší ale termín odeslání peněžních prostředků
- Buřinka – uspořená částka bude odepsána z účtu ve prospěch účastníka nejbližší bankovní pracovní den následující po dni uplynutí výpovědní lhůty
- Liška – provede výplatu uspořené částky podle písemné dispozice účastníka, zpravidla v následujících pracovních dnech po skončení smluvního vztahu, podle svých provozních možností
- Modrá pyramida neurčitě tvrdí, že peníze vyplatí po uplynutí výpovědní lhůty
Uvedené lhůty nemají nějaký věcně účetní důvod. Zkrácení je v jednotlivých případech možné, chce to ovšem dost hroší kůže a vytrvalosti. Vím o připadech, kdy se podařilo přesvědčit stavební spořitelnu k dřívějšímu vyplacení peněžních prostředků. Podobně to platí i pro penzijní fondy… Osobně jsem kdysi končil smlouvu o penzijním připojištění a peníze jsem dostal do měsíce.
Autor článku je finanční poradce (www.pojistenec.cz)
Jaké jsou vaše zkušenosti s výpovědními lhůtami u finančních produktů?
Wuestenrot to má dohodou za 14 dní od doručení výpovědi na jejich finanční dům. Dokonce se nemusí uzavírat nová stavebka a také není žádný poplatek za tuto možnost. U Lišky vím, že to lze za měsíc, ale tam se musí uzavřít nová stavebka a vložit na ni z té staré 20.000kč