Silicon Valley Bank

Podle investiční banky Morgan Stanley nedávné události v bankovním sektoru narušily finanční systém a budou mít trvalý dopad na reálnou ekonomiku. Bankovní analytici společnosti předpovídají, že banky budou čelit trvale vyšším nákladům na financování, což povede ke zpřísnění úvěrových podmínek a ztíží půjčování peněz podnikům a spotřebitelům. To bude omezovat budoucí hospodářský růst.

Fed sám uznal zpřísnění úvěrových podmínek a jejich potenciální dopad na růst a inflaci. Předseda Fedu Powell však zdůraznil nejistotu ohledně rozsahu a doby trvání těchto efektů na ekonomiku.

Analytici se domnívají, že vyšší provozní náklady povedou ke zpřísnění standardů pro nové úvěry a zvýšení úrokových marží. To připraví půdu pro ještě výraznější zpomalení růstu úvěrů v průběhu letošního roku, což bude mít dopad na HDP.

Dopady se pravděpodobně projeví až po určité době, přičemž nejintenzivněji ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 a v prvním čtvrtletí roku 2024. Dopad přísnějších úvěrů na spotřebu a podnikové investice je zhruba stejný, ale očekává se, že dopady na podnikové investice vyvrcholí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, tedy o jedno čtvrtletí dříve než na spotřebu.

V důsledku toho Morgan Stanley snížila svoji prognózu růstu amerického HDP v ve čtvrtém čtvrtletí 2023 na 0,3 %. Pro příští rok společnost snížila svou prognózu HDP o 2 desetiny na pouhé 1 %. Riziko horšího výhledu hospodářského růstu USA a trhu práce je veliké.

Rychlejší řešení problémů finančního systému by mohlo pomoci udržet ekonomiku na pevných základech. Volatilnější finanční podmínky by však mohly způsobit větší a rychlejší zhoršení hospodářského růstu a trhu práce. Prozatím se ale zdá, že se bankovní podmínky stabilizovaly, což investorům přineslo určitou úlevu.

Autor je analytik BH Securities.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account