Vlastníte finance a rádi byste zabránili jejich znehodnocení? Současná inflace je neúprosná, proto byste měli zvážit některou ze spořicích cest. Krom spořicího účtu či stavebního spoření existuje i další varianta a tou je termínovaný vklad.
Co je termínovaný vklad?
Termínovaný vklad je bankovní účet, který se od běžných i spořicích účtů liší. Vklady na ten termínovaný jsou (jak lze z názvu rozpoznat) ohraničené určitým termínem a do té doby nemáte k penězům přístup. Až v den splatnosti můžete vklad vybrat a nakládat s ním dle libosti. Tento princip oproti jiným spořicím produktům bance umožňuje spolehnout se, že peníze zůstanou na účtu uložené, a na oplátku je tento způsob vkladu úročen vyšší úrokovou sazbou než u klasických služeb.
Komu se termínovaný vklad vyplatí?
Termínovaný vklad je ideální formou ochrany před inflací a určitě se vyplatí těm, kteří mají peníze stranou a počítají s tím, že na ně chvíli nesáhnou. Zároveň je tento typ spoření vhodný pro všechny, kteří chtějí zhodnotit své finance s minimálním rizikem. Pokud vás v blízké budoucnosti čeká koupě nemovitosti nebo nového vozidla, je krátkodobý termínovaný vklad volbou přímo pro vás.
Jak začít spořit s termínovaným vkladem?
K založení termínovaného vkladu vám stačí pouze občanský průkaz a do 18 let věku rodný list plus doklad totožnosti zákonného zástupce. Předem si zjistěte, jakou minimální výši prvního vkladu konkrétní banka požaduje. Pak už jen stačí zajít na pobočku a začít své peníze zhodnocovat. Termínovaný vklad můžete ukončit dříve, než nastane původně sjednaný termín, ale počítejte s poplatkem za nedodržení smluvního ujednání. Většinou jde cca o 2 % z vybírané částky na termínovaném vkladu, zároveň se sankce odvíjí i od počtu zbývajících dnů – to znamená, že čím později vklad vypovíte, tím bude poplatek za jeho předčasné ukončení nižší.
Jak jinak lze spořit?
Samozřejmě můžete zvolit i jiné typy spořicích nástrojů, například spořicí účet, ten mívá povětšinou nižší úrokovou sazbu, ale finance máte k dispozici téměř ihned. Dále lze využít stavební spoření, které je omezeno dobou spoření, ale hlavně cílovou částkou. Nebo svou důvěru vložte do investice typu dluhopisů. Ty mají také určené datum splatnosti (stejně jako termínovaný vklad nebo stavební spoření), zato s o mnoho vyšším výnosem. Nevýhodou je vyšší míra rizika, kterou během této investice podstupujete.