akcie
Zdroj: pixabay.com

Pro 32 % Čechů je hlavní motivací k investování potřeba zajistit se na důchod. Nejistota způsobená pandemií a zvyšující se inflace a zároveň sílící debata o nutnosti investovat mění návyky, které máme s penězi a investováním spojené. Trend se mění, ačkoli se u nás ještě neinvestuje zdaleka tak jako na Západě.

Před začátkem globální pandemie v lednu 2020 měli Češi peníze hlavně na spořicích účtech a ve stavebním spoření a více než tisícikorunu měsíčně odkládalo 42 procent Čechů. Na počátku letošního roku více než tisíc korun odkládá 51 procent dotazovaných a popularita tradičních spořicích nástrojů klesá.

Před dvěma roky byly spořicí a běžné účty místem, kde mělo nejvíce svých finančních prostředků 39 procent Čechů, dnes to je 30 procent; ve stavebním spoření pak úspory v roce 2020 drželo 23 procent lidí, dnes 17 procent. Vyplývá to z letošního průzkum pro investiční platformu Fondee.

Aktuální data ukazují, že nejčastější motivací k investování je snaha zajistit se na důchod, jako hlavní důvod to uvedla třetina (32 procent) Čechů. Pouze 13 procent dotazovaných věří, že se o ně stát na stará kolena postará. Nedůvěru ve státní důchody přiznávají téměř tři čtvrtiny respondentů (24 procent rozhodně nevěří, 38 procent spíše nevěří).

K investování Čechy vedou také další faktory. Druhou nejčastěji zmiňovanou motivací je spoření pro děti (29 procent), každý čtvrtý (26 procent) respondent pak během posledních let ušetřil peníze navíc a chtěl je chytře využít. Mezi další důvody patří inflace (23 procent) a fakt, že začali investovat přátelé a známí (12 procent).

Z výzkumu rovněž vyplývá, že se zlepšuje situace Čechů v tom, kolik peněz jim po zaplacení všech výdajů každý měsíc zbude. Počet lidí, kteří měsíčně ušetří víc než pět tisíc, se oproti roku 2020 zvedl o pět procentních bodů na 49 procent respondentů.

Ruku v ruce s tímto trendem se zvyšují i částky, které si lidé odkládají na důchod. Nejčastěji si na penzi odkládají mezi jedním a dvěma tisíci, činí tak 35 procent (předloni 31 procent). A 13 procent (předloni 8 procent) si dává stranou dva až čtyři tisíce korun.

Stále však zůstává hodně těch, kteří se do investování nepouštějí, ukazují data. Pro třetinu z nich je brzdou fakt, že investicím nedostatečně rozumějí, 23 procent uvádí, že investování je pro ně příliš rizikové. Přesto se dá jednoznačně říci, že investiční chování Čechů se mění a je to pozitivní trend.

 

Zdroj: Fondee



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account