Stres, přílišná opatrnost, strach, zoufalství a pocit vlastní neschopnosti na jedné straně, euforie, přílišné sebevědomí a pocit neomylnosti na straně druhé. Každý investor, nebo obchodník je určitě zná a ví, že jsou to jeho největší nepřátelé. Dá se s nimi bojovat?

{+}

Většina investorů, nebo obchodníků, kteří se pustí do obchodování na kapitálových trzích má pocit, že základem úspěchu je zvládnutí ekonomických základů, technické nebo fundamentální analýzy a dostatečné množství peněz. Ve skutečnosti jim všechno tohle bude nanic, když nezvládnou své vlastní nervy. A ty nezvládne většina.

Bez ztrát to nejde

Zní to jednoduše. Stačí zachovat chladnou hlavu. Ale říkejte to někomu, kdo má po několika obchodech pocit, že všichni na kapitálovém trhu jsou proti němu (nejenom obchodníci a investoři, ale také broker, počasí, tlak, čas,…) a trhy jdou vždy opačným směrem, než si přeje on sám. A čím se počet ztrátových obchodů zvětšuje, tím je to horší. Nepomáhá posouvání stop lossu (ztráty jsou stále větší), nepomáhá zvýšená frekvence obchodů k dohnání ztrát („ideálně“ se stále větší investovanou sumou), prostě nic.

Ano, to skutečně nepomáhá, investor se při takovém postupu dostává stále více do mínusu a souboj z trhy velmi rychle prohrává s nulou na účtu. A přitom recept na zvládnutí této situace je poměrně jednoduchý. Po několika ztrátových obchodech to zkrátka musí obchodník nadobro zabalit a smířit se se ztrátou. Bez ztrát to prostě nejde, to musí vědět každý, a když se nedaří, je potřeba si dát pauzu („je lepší nebýt v trhu, který jde správným směrem, než být v trhu, který jde špatným směrem“).

Její délka je individuální, ale zase nesmí být příliš dlouhá. Někdo může začít obchodovat po několika hodinách, někdo na druhý den, někdo potřebuje několik dní. Půl roku už ale bude asi dlouho. V průběhu pauzy je dobré si projít obchody a zjistit kde byla chyba, co se dá udělat příště jinak a hlavně si z toho vzít poučení.

Analýza minulých obchodů je dobrá, protože se poučíme z vlastních chyb, ale ani tato činnost nesmí dojít tak daleko, že bude obchodník řešit nepovedený obchod (který navíc mohl dopadnout dobře, ale kvůli chamtivosti se tak nestalo) příliš dlouho. Jde o to, abychom se poučili z vlastních chyb a ne abychom kvůli nim dělali další. Stejné je to tehdy, když se obchodník znervózňuje nad tím, že nezrealizoval obchod, který nakonec mohl skončit v zisku. Pozastavování se nad tím, co by, kdyby, je cestou do pekel.

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account