czk
Zdroj. pixabay.com

Ministerstvo financí navrhuje změny v paušální dani a v limitu pro přihlášení k placení daně z přidané hodnoty. Podle návrhu by vznikla tři pásma, která se budou řídit příjmy podnikatele. Od příštího roku by tak podnikatelé mohli vstoupit do paušálního režimu i s výdělkem do dvou milionů korun. Návrh momentálně putuje do vnějšího připomínkového řízení.

Určitě je vhodné změnit limit jak pro přihlášení k paušální dani, tak i pro platbu daně z přidané hodnoty. Aktuální limity v České republice platí velmi dlouho a vzhledem k rostoucí inflaci a cenám souvisejících s bydlením, je dobré tento limit zvýšit,“ uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group.

Podle ministerstva financí by měla vzniknout tři pásma paušální daně a podle toho se bude odvíjet měsíční platba. S příjmy do jednoho milionu korun ročně bude podnikatel platit 6,5 tisíce korun měsíčně, při výdělku od jednoho milionu do 1,5 milionu korun 16 tisíc korun měsíčně a v rozmezí od 1,5 do 2 milionu korun bude měsíční výše paušální daně 26 tisíc korun.

I když je rozmezí měsíčních plateb celkem vysoké, pro podnikatele se jedná o zajímavou možnost platby daní a sociálního a zdravotního pojištění zároveň. Živnostníkům v tomto režimu ubude administrativa a zjednodušení daňových závazků. Momentálně je pro rok 2022 paušální daň v jednom pásmu, a to ve výši 5 994 korun měsíčně. Částka se skládá z minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 627 korun, minimálního sociálního pojistného navýšeného o 15 procent, tedy 3 267 korun a daně z příjmů ve výši 100 korun,“ doplňuje Michal Jelínek.

Ministertvo financí (MF) odhaduje, že díky změnám by nově mohlo podmínky pro zapojení do paušální daně splnit až 60 000 drobných podnikatelů. Letos ke konci dubna paušální daň využívalo zhruba 82 300 živnostníků.

Podle ministerstva zároveň rozšíření daně sníží ročně příjmy na úrovni veřejných rozpočtů o zhruba 600 milionů korun, tedy zhruba 500 milionů u státního rozpočtu. Zvýšení limitu u DPH pak bude podle MF znamenat výpadek u výnosu DPH. Maximální výpadek na výnosu DPH kvůli zvýšení ročního limitu pak MF odhaduje na zhruba deset miliard korun u veřejných rozpočtů. To znamená maximálně 6,4 miliardy korun v případě státního rozpočtu, 2,6 miliardy v případě rozpočtu obcí a jedna miliarda u rozpočtu krajů.

Podle odborníků je nyní paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Paušální daň byla zavedená od ledna loňského roku. Rozhodnutí o tom, že bude paušální daň využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.

 

Zdroj: V4 Group, ČTK



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account